Tudtad, hogy léteznek olyan pszichológiai trükkök, melyekkel egy csapásra elnyerheted a körülötted lévő emberek bizalmát? Bizony, léteznek olyan pszichológiai fortélyok, mellyel játszva befolyásolhatunk másokat. Hogy melyek ezek? Lássuk!

pszi.jpg

  1. A Benjamin Franklin-effektus, azaz: kérj szívességet! A legenda szerint Benjamin Franklin olyan emberrel szerette volna megkedveltetni magát, aki nem igazán rajongott érte. Franklin egy könyvritkaságot kért kölcsön ettől az embertől, s amikor megkapta a könyvet, nagylelkűen megköszönte azt. Ezzel belopta magát a másik ember szívébe. Mindez hogy lehetséges? Úgy, hogy ha szívességet teszel valakinek, akkor vélhetően újra szívességet fogsz tenni neki. A titok pedig abban rejlik, hogy a személyes szívesség kérése egyfajta bizalmat feltételez a két fél között. Ha a szívességnek eleget tesz a másik fél, azt azért teszi, mert úgy érzi, érdemes vagy a szeretetére, a bizalmára. Nem hiába lett Franklin barátja az az ember is, akitől a könyvet kölcsönkérte. 
  2. Szólítsd a nevén! Dale Carnegie, számos nagy sikerű könyv szerzője szerint fontos, hogy az embereket az egész nevükön szólítsuk. Ha beszélünk velük, kérdezünk tőlük, akkor többször fennhangon mondjuk ki a nevüket, ezáltal több mindent elérhetünk náluk. Bizony, az embernek jól esik hallani saját nevüket, ami nem csoda, hiszen személyiségünk és identitásunk alappilléréről van szó. Éppen ezért, ha halljuk a nevünket, az pozitív viselkedésre sarkall minket. 
  3. A tükörkép Ha lemásoljuk, illetve utánozzuk egy bizonyos ember gesztusait, viselkedését vagy beszédstílusát, akkor könnyen elnyerhetjük a szimpátiáját. Ez a kommunikációs szakemberek egyik legjobb és leghatásosabb trükkje, hogy elérjék a másik embernél azt, amit akarnak. Azok, akiket a kaméleonemberek lemásolnak vagy utánoznak, azok sokkal kedvesebbek és szívélyesebbek lesznek. Hogy miért? Nagyon egyszerű: a tükrözés módszere által a másik ember sokkal sikeresebbnek, boldogabbnak és magabiztosabbnak érzi magát.
  4. Hogyan kell kérni? Tedd magasra a lécet! Először olyan irreális dolgot kell kérned a másik embertől, amire biztosan nemet mond. A második kérésnél pedig már előhozakodhatsz azzal a dologgal is, amit valójában kérni szeretnél. Ilyenkor az emberek hajlamosak rögtön igent mondani, hiszen úgy érzik, ha kisebbet kérsz, azt már nem illik és nem is szabad visszautasítaniuk.
  5. Ne szólj közbe! Vagyis ne javíts ki mindig mindenkit! Azzal csak sérted a másik egóját. Először hallgasd végig a másik ember mondanivalóját, próbáld megérteni az ő álláspontját, a mondanivalójának a súlyát és lényegét, majd miután befejezte, mondd el neki, hogy mi az, amiben egyetértesz vele. Ekkor már szimpatizálni kezd veled. Ha ezt követően kitérsz arra, hogy mi az, amiben nem egyezik az elképzelésetek, egyáltalán nem fogja sértésként kezelni. Így kíméletesen javíthatod ki őt, amellett, hogy elnyered a teljes körű figyelmét és tiszteletét.

Dunai Mira

Új Nő csapata
Cookies