Édes, de nem lekvár, fűszeres, de nem ételízesítő... Ez legújabb kedvencünk: a csatni.
Zöldségből és gyümölcsből főzik,
és sokszor elteszik, de frissen is tálalható. Mindig van benne hagyma. Hidegen szokták fogyasztani. Indiai eredetű, de az angolszász világ régen a magáévá tette. Eredetileg mangóból és más trópusi gyümölcsökből készült, hagymával, mazsolával. Ha megértjük a filozófiáját, helybéli alapanyagokból is főzhető kiváló csatni. A csatni hindi nyelven: catni, angolul: chutney.
A kertekben most roskadásig van szilva, alma, körte és más jóízű gyümölcs, amelyeket eddig csak kompótnak, lekvárnak, dzsemnek szoktunk eltenni. Pedig a változatosság gyönyörködtet. Érdemes belevágni. Egy kosár alma öröm, három láda alma gond. Mihez kezdjünk ennyi gyümölccsel? Nekilátunk, éjfélig hámozunk, darabolunk, forralunk. Aztán még a dunsztolás. Hát nem kevés! És a következő héten már ott áll konyhánkban a három láda szilva, azután a körte. A végén utáljuk az egészet. Nem szólva arról, hogy a rengeteg kompót múzeumi darabbá szárad, mert a család képtelen elfogyasztani.
A csatni zseniális megoldás, még a befőttek vad ellenzői is szeretik. Miért ennyire vonzó? Elsősorban azért, mert sós – is. Ezért a belőle készített mártás olyan szerepet tölt be a konyhában, mint a kecsöp, csak sokkal-sokkal érdekesebb. Felhasználása széles körű, mert jól illik a sültekhez és a sajtokhoz is. Kis adagokban fogyasztjuk, mert íze erőteljes, karakteres.
Ezeregy formában
A csatni alapja egy- vagy kétfajta gyümölcs. A további összetevők: egy-két illatos keleti fűszer, hagyma és fokhagyma (ezek mindig benne vannak), mazsola, cukor, ecet és néha olíva- vagy mogyoróolaj. A legegyszerűbb gyümölcsökből készíthető, de nagyon finom egresből, kókuszdióból, mentalevélből, dióból, hagymából, zöld citromból, őszibarackból, sárgabarackból, gyömbérből, csiliből stb.
A fűszer lehet fahéj, kardamon, szerecsendió, szegfűszeg, szegfűbors, gyömbér, zöld vagy fekete bors. Ne féljünk az aromás fűszernövényektől, a mentától, a citromfűtől vagy a koriandertől sem, csak arra ügyeljünk, hogy keveset tegyünk belőlük. A kész csatni lehet édeskés vagy kifejezetten édes, savanykás vagy savanyú – de mindig legyen csípős és aromás.
A csatni elkészítése egyszerű!
A hozzávalók kiválasztásakor engedjük szabadra a fantáziánkat. A főzéshez kell egy zománcozott fazék, amelyben nem ég le a gyümölcs. A főzés menete a következő: Egy kevés vízben megpároljuk a felaprított hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a kiválasztott gyümölcsöt, egy kis sót, felöntjük egy pici vízzel, és mindezt puhára pároljuk. Vigyázzunk, hogy le ne égjen, tehát ha kell, mindig öntsünk alája egy kis vizet. Amikor a gyümölcs puhára főtt, adjuk hozzá a fűszereket, a cukrot (barna cukrot), az alma- vagy borecetet és a megmosott mazsolát. Lassú tűzön, néha megkevergetve kis ideig főzzük. A csatni állaga kásás legyen, ne folyjon, mert nem szép látvány, ha a húsra téve egy barna löttyöt eredményez. Ha a csatnit hígnak látjuk, főzzük egy kicsit tovább, míg megsűrűsödik. A kész csatnit tiszta befőttesüvegekbe töltsük, zárjuk le, és fejjel lefelé fordítsuk. Így maradjon, amíg ki nem hűl.
ALMACSATNI
H.: 1 kg alma, 30 dkg hagyma, 10 dkg mazsola, 1 db finomra vágott cseresznyepaprika, 1 dl almaecet, 2 dl víz, 10 dkg cukor, 1 csipet só, fahéj, kardamon, szegfűszeg, 1 kk. gyömbérpor.
Elkészítés: a fenti leírás szerint. A végén a saját ízlésünk szerint cukorral, ecettel utánaízesítjük. Ne spóroljunk a fűszerekkel, a csatninak mindig erősen aromásnak kell lennie.
SZILVACSATNI GYÖMBÉRREL ÉS BORRAL
H.: 2 fej hagyma, 1 kg kimagozott szilva, 2 dl vörösbor, 2 ek. almaecet, 1 dl víz, 10 dkg cukor (nádcukor), 10 dkg mazsola, 2-3 cm friss gyömbér, fahéj, fekete bors, só.
Elkészítés: A leírt módon főzzük meg a hozzávalókat. Ha csípős csatnit szeretnénk, tegyünk bele csilipaprikát.
Tálalása hagyományos:
- sertéssült - egrescsatni,
- füstölt hús - szilvacsatni,
- csirkehús - kókuszcsatni,
- gorgonzola - körtecsatni.
Persze, ettől eltérő kombinációk is lehetségesek, a háziasszony ízlése és fantáziája szerint.