Mit szeressünk: a levelét vagy a gumóját?
A cékla a mediterráneum szülötte – már az ókori rómaiak is termesztették. Ők elsősorban a levelét fogyasztották, főleg a zsenge, ropogósan lédús, fiatal leveleket. Nem csoda, hiszen a cékla bordón erezett, bodros-fodros levele gyönyörű. Magát a cékla gumóját csak gyógyászati célokra használták, mert számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, például vasat, káliumot, C- és E-vitamint. A cékla jót tesz az immunrendszernek, regenerálja a szervezetet, gátolja a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulását, üdvös hatása van boreliózis esetén, hogy a premenstruális szindróma és a változókor kellemetlen tüneteinek enyhítéséről ne is beszéljünk. Ráadásul az idegeket is nyugtatja. Legszembetűnőbb hatása a nyers céklának van. Főzéssel és sütéssel csökken a gyógyhatása. Ha tehát gyó-gyászati céllal akarjuk fogyasztani, meg kell szoknunk és szeretnünk a nyers cékla ízét. A nyersen lereszelt céklát valamelyik szokásos öntettel készítsük el, és almát is keverhetünk hozzá. A nagyon vékony szeletekre vágott nyers céklát olívaolajba, balzsamecetbe vagy citrom kifacsart levébe is bepácolhatjuk, sózhatjuk, borsozhatjuk, ahogy kedvünk diktálja. A 24 órára bepácolt céklaszeletek megpuhulnak, és másnap lehűtve, tejföllel, különféle sajtokkal együtt tálalhatjuk. (A céklát és a zellert mint „topzöldségeket” ajánlja Antónia Mačingová az Egye magát karcsúra című sikeres könyvében. Keressük meg az interneten, finom recepteket és étkezési ajánlásokat találunk benne.)
Főzve és sütve
Selymesen puha akkor lesz a céklánk, ha alaposan megsikálva, héjastul egy óra hosszat főzzük, vagy sütőben megsütjük. Mivel a héj megvédi a gumót az elszíneződéstől, a cékla belseje gyönyörű bordópiros marad. Amikor megfőtt vagy megsült, igen könnyen hámozható. Hogy mikor puha? Akkor, ha egy fapálcikát könnyen bele tudunk szúrni. A hőkezelt céklából sokféle ételt készíthetünk, például céklacarpacciót. A céklát vékonyan meghámozzuk, finomra fölszeleteljük, tányéron szétterítjük, és megöntözzük olívaolajjal. Adhatunk hozzá kecskesajtot, rokfortot vagy más, nemes penésszel borított lágy sajtot, de remekül illik hozzá a rukkola, pár szelet narancs és néhány szem dió is. A főtt vagy sült céklából sokan készítenek egyszerű, köményes-tormás céklasalátát, ecetes-cukros öntettel. A reszelt cékla ízét natúr joghurttal vagy tejföllel lágyíthatjuk.
A céklasaláta markánsabb ízű sülteknek is üde kísérője. De csirke- vagy pulykahúshoz is ajánljuk.
Ha gyors salátát akarunk készíteni, a főtt céklát elég meghámozni és kockára vágni, megsózni, megborsozni, meghinteni olívaolajjal – és kész is.
A legfinomabb
Az oroszok kedvenc nemzeti étele a pompás vörös leves, a borscs. A hagyományos borscs Ukrajnában készül, de természetesen létezik számtalan egyedülálló, hamisítatlan, „igazi borscs”-recept is. Legtöbben a céklából, többféle zöldségből és jófajta marhahúsból készült borscsot szeretik. Létezik a borscsnak vegetáriánus változata is, amely legalább annyira finom, hiszen minden a fűszerezéstől függ.
Végül egy jó tanács. Minden családban vannak olyanok (főleg a fiatalabb korosztályhoz tartozók), akik idegenkednek a cékla ízétől. Ilyenekkel a borscson keresztül lehet megszerettetni a céklát. Ha ezzel sikert aratott a háziasszony, óvatosan továbbléphet, és egy újabb céklaételt tehet az asztalra – például a kecskesajttal kombinált céklát. Itt a receptje:
Sült cékla kecskesajttal
Hozzávalók: 4 cékla, 20 dkg kecskesajt, 8 gerezd fokhagyma héjastul, őrölt fekete bors, tengeri só, friss kakukkfű, borecet, olívaolaj, 1 csomag rukkola.
A céklát megmossuk, meghámozzuk, és vékony szeletekre vágjuk. Egy sütőtálat olívaolajjal kikenünk, belerakjuk a céklát, megöntözzük olívaolajjal, és jól összerázzuk, hogy minden répaszeletre jusson belőle. Ezután megsózzuk, megborsozzuk, rászórjuk a kakukkfüvet és a hámozatlan fokhagymát. 200 ºC-os sütőbe tesszük, és 40-50 percig sütjük. A cékla ne legyen túl puha, inkább roppanós (kóstolással állapíthatjuk meg). Ekkor rászeleteljük a kecskesajtot, újra enyhén megborsozzuk, megcsepegtetjük olívaolajjal és borecettel. Újabb 10 percig sütjük. Amikor kivesszük, hozzákeverjük a rukkolát, de ezzel már nem sütjük tovább. Az étel pirított bagettel önállóan fogyasztható, vagy hús mellé köretnek is tálalható.
–varga–