Gyerekkel soha nem könnyű együtt lenni. Mindent akarnak és semmit. Soha bele nem gondolunk, hogy meglehet, az ő stratégiájukban is lehet valami.

A derűs gyermek
Ma a szakemberek már nem a boldog gyermekről beszélnek. Az is elég, ha egy gyerek derűs és jókedvű.
S mikor jókedvű a gyerek? Az a gyerek érzi jól magát a bőrében, akit elfogadnak olyannak, amilyen ő valójában. A nevelésnek két nagy lehetősége van: legyél, aki vagy, és én ebben támogatni foglak; vagy legyél, akivé én akarlak tenni. Kérdezhetnénk: ejnye, a gyerek valamilyen? Igen. Az ujjlenyomatunk is különböző, a DNS-ünkről nem is beszélve. Az a valami is különbözik, ami ezt megszabja: a hívő szerint a halhatatlan lelkünk, a nem hívő szerint az a kód, amit a természettől kapunk. A gyerek életkoronként is változik. A kisgyereknek a legfontosabb a szabad játék – és nem a fejlesztő játék! Mindennap kellene mesélni neki, hogy ne a tévéből tanulja a beszédet. (Onnan a csúnya beszédet, a lezüllött kommunikációt hallja csak.) Emellett napi három-négy óra futkározásra, hangoskodásra lenne szüksége. 

Zseniális topmenedzser nem abból lesz, aki már az óvodában is ezt tanulta, hanem abból, aki szabadon játszhatott gyermekkorában.

A felmérések szerint a gyerekeink katasztrofálisan keveset mozognak
Ma nem bandáznak, nem csellengenek csak úgy, nem építenek bunkert, nem másznak fára, nem billegnek pallón, nem ugrálnak patak felett, ezért bizonyos agyi pályák sorvadtan alakulnak ki. Rengeteg a beszédhibás, mert a beszéd is a mozgásból fejlődik. Hagyjuk-e kamasz gyermekeinket is ábrándozni, merengeni, heverészni? Igen. (Mert a kamasz fiziológiás lustaságban szenved.) 

Már az óvodást is tanítani akarjuk
Óvodaválasztásnál lényeges kérdés, hogy van-e angolóra, számítógépes szoba, járnak-e be edzők. Csak azt nem kérdezi meg senki, hogy abban az óvodában szeretik-e az óvó nénik a gyerekeket. (Akit kikapkodnak a szabad játékból, hogy úszásra, karatéra vigyék, azaz neurotizálják.) A szülők azt gondolják, hogy a legjobbat akarják a gyereknek. Zseniális topmenedzser nem abból lesz, aki már az óvodában is ezt tanulta, hanem abból, aki szabadon játszhatott gyermekkorában. 

02_143.jpg
Gyerekkel már a csomagolás is izgalom. Mindegyik ruhadarabról költhetünk kis mesét

 

„Kisfiam, amíg az én kenyeremet eszed, itthon vagy fél 9-re!“
Miért lenne otthon? Az időérzék megváltozik kamaszkorban, és kezd eltolódni. Egyre később tud a gyerek elaludni, nem azért, mert rossz. Mikor ez kiderült, egyes amerikai államokban úgy döntöttek, hogy a kamaszoknak kilenckor fog kezdődni az iskola. Nálunk nulladik óra van, mert nem fér be az órarendbe az a sok elmélet, amit rájuk akarunk zúdítani. (Közben semmilyen praktikus tudnivalót nem tanítunk meg velük.) A világ gyökeresen megváltozott, de ők se pénzzel nem tanulnak meg bánni (mi az a tőzsde, a hitel), az illemet sem tudják, a lányok nem tudnak varrni, a fiúk egy szöget beverni. Később magányosan tanuljuk meg ezeket a youtube-os tutoriálokból. Nem lenne jobb közösségben? Egyre több olyan szülő van, aki a gyermeke minden percét betáblázza, különórákra járatja. Közben az egész életet kicsit le kéne lassítani. Pont erre van lehetőségünk a szabadnapokon! Heverésszünk, tegyük a semmit, menjünk ki a természetbe, biciklizzünk. Menjünk el túrázni a kiserdőbe, csurogjunk le kenuban vagy csónakon a kanálison vagy a holtágakon. 

Egyre több olyan szülő van, aki a gyermeke minden percét betáblázza, különórákra járatja.

„A gyerek iszonyatosan fárasztó, kiszívja a vérünket, lerágja a húsunkat, ezért meg kell tőle szabadulni néha“ – mondta Vekerdy Tamás, a neves pedagógus. „Élni kell néha, hogy utána a gyerekek egy jól szívható-rágható anyát kapjanak vissza. Nem számít, hogy mindig rend legyen, ki legyen vasalva. Ha mindennek próbálunk megfelelni, abba beledöglünk, és a gyerekeinkkel is ingerültek leszünk. Próbáljunk felelőtlen szülők lenni, akik élvezik az életet és a gyerekkel való marháskodást, és akkor jó lesz mindenkinek.“

01_133.jpg

  •  KOCSIRÓL, KICSIKNEK
    Talán soha nem vagyunk ilyen közel egymáshoz, mint a hosszú autóutakon. Benne ülünk, és nem tudjuk az autóalkatrészek nevét sem. Nosza, tanuljunk! Az autónak van kuplungja, gázpedálja...
     
  • Tudjuk, hogy az autókban hány ló ereje sűrűsödik össze? Kanyarogjunk el a lovakhoz: hogy nevezzük náluk az apát, anyát, gyereket? Ezt a játékot kiterjeszthetjük a többi négylábúra is...
     
  • A legtöbb társasnak van úti változata. Érdemes beszerezni az Activity, a torpedó vagy a labirintusjátékok valamelyikét. A sokféle logikai játék, a Rubik-kockától az ördöglakatig szintén használható.
     
  • Csendes feltöltődésre jó játék a kő-papír-olló, a barkochba, a szólánc minden formája. Hosszabb utakon pedig jól jöhet egy meselemez, nagyobbaknak hangoskönyv. (A nagyfiam például ezt használja a hosszú szolgálati utakon.)

web-bannerek-instagram.jpg

Új Nő csapata
Cookies