Egyértelmű, hogy a magas sarkú mutatósabb, a lapos talpú cipő pedig kényelmesebb. De tényleg csak a magas sarok árt a női lábnak és a gerincnek?
A lapos talpú sem mindig egészséges
Egyre divatosabbak lettek az alacsony talpú surranók, a saruk és a balerinacipők, viszont kevesen tudják, hogy ezek ortopédiai betegségekhez vezetnek. A lapos talpú cipőknél is nagyon fontos, hogy milyen ívet zár be a lábfej és a talp. Ha teljesen egyenes a cipő talpa, ne csodálkozzunk, ha fájni kezd a sarkunk, ráadásul a testtartásunk észrevétlenül is megváltozik. A medence előrebillen, s egyik pillanatról a másikra megfájdulhat a derekunk és a hátunk. Ha túl vékony a cipő talpa, túlfeszül az Achilles-ín, s az úgynevezett sarokgumó is terhelődik. Ezért nem árt, ha olyan cipőt választunk, amelynek egy kicsit magasabb a sarok része.
Hordjunk-e edzőcipőt?
Igaz, hogy a sportcipőknek magasított a talprészük, de ettől még nem mindegyik alkalmas a mindennapi lótifutira. Sok edzőcipőt csak és kizárólag egy bizonyos sport mozgáskultúrájához fejlesztettek ki, így azok a hétköznapi használatban nem feltétlenül hagyják megmozgatni az izmainkat. Ne csodálkozzunk, hogy a sportüzletben külön cipőt találunk a futásra, a gyorsgyaloglásra és a gyaloglásra is. A hétköznapi használatra azonban ma már találhatunk olyan, párnázott talpú sportcipőt is, amely kifejezetten jó választás azok számára, akik sokat gyalogolnak.
Le a tipikus tűsarkúval!
A tűsarok igazán kecsessé tudja varázsolni a nőt, nem hiába rajonganak érte még a férfiak is. Persze ők csak mint szemlélők örvendenek, ha a szép hosszú női combokat kémlelhetik. Ismeretes azonban, hogy a magas sarkú cipő rendkívül sokat tud ártani a női lábnak és a gerincnek. Ha nem jól oszlik el a súly a cipőben, egy-kettő megfájdulhat a sarkunk, sőt, még a derekunk is! Ha úgy tervezzük, hogy egész nap magas sarkúban flangálunk majd, akkor olyan fazont szerezzünk be, aminek egy kicsit szélesebb az eleje és a sarka. Ebben elfér a lábfej, szépen eloszlik a súlyunk, és a sarkunkat sem terheljük meg. Ma már sok olyan magas sarkút gyártanak, ami nem csupán szép és elegáns, de kényelmes is. Az egészségügyi szempontot figyelembe véve pedig az orvosok is a 4-5 centi magas sarkúra voksolnak.
Cipőbetétek előnyben!
Ha egy cipőben nincs megfelelően kialakítva a párnázott rész a lábfej- és a sarokrésznél, akkor szerezzünk feltétlenül egy-egy cipőbetét! Mindkét típusú cipőhöz (a lapos talpú és a magas sarkú cipőhöz is) szükségünk lesz a puha kis párnákra, hogy lábunk egyrészt megfelelő ívben maradhasson, s a cipő se váljon kényelmetlenné a számunkra. A megfelelő talpbetét stabilabb tartást fog adni a lábnak és a testnek egyaránt.
Plusz egy cipő
Ne szégyelljük, hogy van nálunk mindig egy váltócipő! Ez leginkább a magas sarkú cipők viselésénél ajánlatos. Viszont a lapos talpú cipők is könnyen kényelmetlenné válhatnak, éppen ezért azt javasoljuk, hogy mindig igyekezzünk olyan lábbelit választani magunknak, amely nemcsak csinos, de tartja a bokánkat, és valóban kényelmes is.
Gondoljunk csak bele: a lábunk, a talpunk tart és cipel minket egész áldott nap! Adjuk meg neki az esélyt a kényelemre, és ne feledkezzünk meg a helyes testtartásról sem. Erre szokták mondani, hogy inkább legyen egy rendes cipője az embernek, mint több száz kényelmetlen és olyan, ami csak árt az egészségének...
Derzsi Bernadett