Gyakran megesik, hogy a nap nagy részében mindenkinek csak jajgatunk: „Megint fúj a szél!”, „Ezt sem sikerül elintéznem...”, „Megint felidegesítettek a munkahelyemen!”, „Nehéz a táska, amit reggeltől cipelek!” Arról nem szólva, hogy a munkahelyünkön is a közös panaszkodás veszi át a szerepet a legtöbb megbeszélésen, ebéden és a titkos kibeszéléseknél is. Mégis miért kesergünk ennyit?

Azt gondoljuk, hogy megsajnálnak minket
A legtöbbször tényleg azért panaszkodunk, mert úgy véljük, hogy majd jól megsajnálnak minket, ha látják, milyen rosszul megy a szekerünk. Ha tényleg így gondoljuk, akkor számítsunk azzal is, hogy előbb-utóbb senki nem akar majd velünk beszélgetni, mert tudni fogják, hogy egy pozitív szó sem hagyja el a szánkat. A deprimált, szomorú emberek társaságát nem sokan keresik és szeretik.

panasz.jpg

Közösen keseregni jobb, mint egyedül
Az viszont tény, hogy ha rátalálunk a „kesergő bajtársainkra”, akkor egész jó panaszklikkeket tudunk létesíteni életünk egyes területein. Munkahelyünkön, a közértben, az edzőteremben, sőt, egyes barátainkat is csak szinte „lelki szemeteszsákként” fogjuk használni, amibe jószerével mindent beledobhatunk. A legrosszabb viszont az, hogy ez az állandó panaszkodás s megerősítés a többi panaszkodó embertől is csak egy helyre vezethet minket: hogy kibeszélünk másokat, és előbb-utóbb depresszióba esünk. Egy idő után pedig ráeszmélünk, hogy semmi sem jó nekünk: az sem, ha esik az eső, és az sem, ha süt a nap. Hiába a közös panaszáradat, csak mélyebbre kerülünk lelkileg.

Az álpanaszkodók
Van, aki azért kesereg a sorsa felett állandóan, mert úgy véli, hogy ha a többiek meglátják, hogy neki milyen jó, akkor kirekesztik őt a társaságból, baráti körből. Vagy talán nem veszik őt a szájukra a jó sorsa miatt. Tévedés! A notórius panaszkodók ezt rögtön kiszúrják, s azzal vádolják és bélyegzik meg embertársukat, hogy „Ennek már tényleg semmi sem jó!” Az álpanaszkodásnak semmi értelme. Ne csak azért jajgassunk, mert a többiek is azt teszik, s mert úgy érezzük, hogy valamiről beszélgetnünk kell a minket körülvevő emberekkel. Ez esetben inkább maradjunk csendben.

panasznyitokep.jpg

Az építő jellegű kritika nem panasz!
Azt is meg kell említenünk, hogy sokan nem tudnak különbséget tenni kritika és panaszkodás között. Pedig a kritika igenis lehet építő jellegű, bár nincs az az ember, aki minden kritikát jól viselne, éppen ezért a kritika megfogalmazásával is igen finoman kell bánni. Ha kritikával illetünk valakit vagy valamit, akkor jó esetben a szándékunk az, hogy megoldást javasoljunk egy helyzetre, illetve, hogy véleményünkkel elősegítsünk egy stagnáló állapotot. A kritika előre tudja mozdítani az embert, azonban a panaszkodás csak a mélyre taszít minket.

A vérünkben lenne?
Azt mondják, a magyarok a szép lányaik mellett a panaszkodásról híresek. Ugyanúgy működik nálunk a panasz, mint az öröm: valahogy összehoz bennünket. A panasznak közösségkovácsoló ereje lenne? S tényleg a vérünkben van? Ez utóbbira nehéz válaszolni, ám azt ne felejtsük el, hogy a közös rossz elleni összefogás egyrészt megállíthatja az igazságtalanságot, összekovácsolhatja a nemzetet, amellett, hogy így indulnak aztán a nagy lázadások, felkelések, s végtére a háborúk is...
Almássy Dorka

Új Nő csapata
Cookies