Mert az volt. Mindenki nézte, mindenkit érdekelt – látványos volt és szép, a pár rokonszenves, a ceremónia lélekemelő.

S mi van a kulisszák mögött?

mindenki-eskuvoje-kezdo.jpg
(© GETTY IMAGES)

Kate és Diana

Kate Middletont már abban a percben összehasonlították Diana hercegnővel, amikor először irányultak rá a paparazzók lencséi. Mind a ketten vonzó nők, bár másképpen szépek. Kate Middletonon megjelenésének első pillanatától kezdve látszik, hogy modern, öntudatos és főképp önérzetes nő, akinek van humora, és felül tud emelkedni a sérelmeken (ami dicséretes önmérsékletre vall). Diana egészen más volt – még azokban a percekben is, amikor a médiát saját céljaira használta, félénk és védtelen őzike benyomását keltette. Diana érzelmesebb nő volt – de labilisabb is: az egyik pillanatban még féktelenül boldog, a másikban mélységesen kétségbeesett. Kate racionális, érettebb ember – és sokkal intelligensebb is.

Diana gyenge, átlagos tanuló volt, ezért iskoláit egy magánleányiskolában fejezte be. Kate tanulmányi díjakat nyert, elvégzett egy igazán jó nevű egyetemet, a végén művészettörténeti diplomát szerzett. A származásukat tekintve is különbözőek. Diana arisztokrata családban született, Kate középosztálybeli szülők gyermeke. Diana sokat gyötrődött szülei válása miatt, mostohaanyját nem szerette, Kate viszont boldog családban nőtt fel, amelynek tagjait erős érzelmi szálak fűzik össze.

Az életkoruk is különbözik: Diana húszéves volt, ártatlan és naiv lány, mikor férjhez ment, és nem nyílt alkalma rá, hogy jobban megismerje tizenhárom évvel idősebb, jócskán tapasztalt hercegét. És még valami: Diana szűzen ment férjhez. Kate alig pár hónappal idősebb, mint Vilmos herceg, és már az egyetemi évek alatt egy párt alkottak – egy rövid időszaktól eltekintve, mikor is szakítottak. 

Károly herceg még az esküvő előtt nagylelkűen engedélyt adott, hogy közös lakásban lakjanak, és közös hálószobát használjanak. Egyikük sem vesz tehát zsákbamacskát.

A népi arisztokrata és a nép előkelő leánya

Paradox módon az arisztokrata származású Dianát „a nép hercegnőjé”-nek tartotta mindenki. Az önbizalommal teli Kate-hez a „nép”, „népi” jelző viszont nem illik, holott a tények ismeretében sokkal inkább őt illetné meg ez a minősítés. A Middleton család vállalkozói sikereket mondhat magáénak, de még így sem tartozik a brit felső réteghez: nincsenek birtokaik sem titulusaik. Kate egyik őse ráadásul kényszermunkára volt ítélve, elődeinek másik ága pedig munkásszármazású. Kate édesanyja légikisasszony volt, édesapja repülőtiszt.

A család az édesanya egyik ötlete nyomán gazdagodott meg, aki gyermekgondozási szabadsága alatt sokat találkozgatott más kisgyerekes anyákkal, és eszébe jutott, mi lenne, ha gyerekzsúrok „rendezésében” vállalkoznának. Olyan kellékeket kezdett árulni, amelyekre a gyerek-összejövetelekhez szükség volt. Az üzlet hamarosan felvirágzott, és ennek köszönhetően a Middleton család jómódot és jó iskolákat biztosíthatott három gyermeke számára. Egy középosztálybeli angol polgári család jól nevelt leánya számára ez azt jelentette, hogy előkelő egyetemen tanulhat művészettörténetet. Kate eredetileg azt tervezte, hogy a diplomázás után valamelyik londoni képtárban helyezkedik el, és a brit középosztály tagjainak szokásos életét fogja élni (estélyekre jár majd, előkelő klubokban bulizik).

elofizetes_uj_no_268.png

Csakhogy a törekvő Kate időközben váltott – és változtatott: a St. Andrew Egyetemen ugyanis a szerencsés véletlennek köszönhetően megismerkedett Vilmos herceggel. Ettől kezdve ő is, akár a többi lány, kicsit arról álmodozott, hogy a herceg bele fog szeretni.

Ehhez minden előfeltétele megvolt: a szépsége, a sportsikerei, céltudatossága, önbizalma és az a híre, hogy soha semmi jónak nem elrontója (szeret szórakozni, táncolni, flörtölni), ugyanakkor mindig tudja, hol a határ: soha nem részeg, és nem feledkezik meg magáról, szigorúan tartja magát a szabályokhoz.

Az övék nem szerelem volt első látásra: az iskolában már régóta ismerték egymást, mígnem William egy jótékonysági divatbemutatón „beszólt” neki. A büszke Kate nem vette a lapot, különben is már volt fiúja – s ez feltüzelte William vadászszenvedélyét. (Újabb bizonyíték arra, hogy az igazi hercegek nem a kezes lánykákat szeretik.)

A félénk nyuszi és a rafinált nő

Az egyetemi évek után Kate Middleton Vilmos herceg hivatalos barátnője lett, és ugyancsak meglepte a médiát azzal, hogy szerepére tökéletesen fel volt készülve. „Abszurdum azt állítani, hogy Kate a reflektorok fényében álló megszeppent nyuszi – mondta az egyik fotós Robert Jobsonnak, a királyi család szóvivőjének. – Kate egy rafinált nő, aki pontosan tudja, hogyan kell a médiával szemben viselkedni. Ránevet az újságírókra, még flörtöl is velük. Természetesen nem kelt olyan benyomást, mintha együttműködne, hiszen ezt nem is teheti, mert kivívná vele a herceg haragját. De látszik rajta, hogy számára az egész csak játék.”

A sajtó erős akaratú, független nőnek tartja, aki nem engedte, hogy ez a „perspektivikus” parti kicsússzon a kezei közül. Egyértelmű volt, hogy Kate minden energiáját arra fordítja, hogy elcsavarja a herceg fejét – és feleség legyen belőle. Vilmos azonban, valahányszor az esküvőre terelődött a szó, emlékezett rá, hogy Nagy-Britanniában a házasságot kötő férfiak átlagos életkora 32 év. Kate-et bizonyára rémület töltötte el, ha arra gondolt, hogy esetleg 2014-ig várnia kell.

mindenki-eskuvoje-2.jpg
(© GETTY IMAGES)

A szorgalmas Diana és a felszínes Kate

Míg a fiatal Diana egészen az esküvő napjáig nevelőnőként dolgozott (ismertek azok a fényképek, amint Károly herceg a randevú előtt elmegy Dianáért az óvodába), Kate semmivel sem foglalkozott, csak a „kapcsolatán dolgozott”, mialatt Vilmos herceg a kaszárnyában töltötte idejét, hogy a családi hagyományokhoz híven felkészüljön a királyi fegyveres erők főparancsnokának tisztségére. Amikor Kate-et nyilvánosan bírálgatni kezdték, hogy semmit sem csinál, csak a bárokban üldögél, és zsúrokra jár, heti három napra munkát vállalt a Jigsaw üzletláncnál mint kisegítő felvásárló. A sajtó azonban kinyomozta, hogy azért választotta ezt az igénytelen munkát, hogy minél gyakrabban meglátogathassa Vilmost a kaszárnyában...

Annak idején az angol újságokban még ilyen (kevéssé hízelgő) kommentárok is napvilágot láttak: „Vajon mi érdekli Kate-et? Úgy tetszik, semmi mást nem csinál, csak magával foglalkozik, fitneszbe jár, a bulihelyeket vele kell kisöpörni, mindig ott látni a Boujisben vagy a Mahikiben, a gazdag londoni fiatalok közkedvelt éjszakai szórakozóhelyein. Nem dolgozik, nem jár színházba. Valójában egyáltalán nem tudjuk, ki ő. Amit látunk, az sekélyes gondolkozásra vall.” Kate tulajdonképpen nem csinált mást, mint berendezkedett a várakozásra: mindig rendelkezésre állt, mikor kellett.

Amikor a hercegnek kimenője volt, mindig elutaztak valahová: üdülni, vadászni, lóversenyre vagy éjszakai bárokba jártak, wellnesseztek. Amikor már a királyi palotában is kritizálták, hogy kezdjen már bele valamibe, sőt Vilmos herceg is győzködte, hogy „éljen végre egyszerű, hétköznapi életet”, Kate elhelyezkedett a szülei cégében.

A várakozó Kate, a monarchisták és a republikánusok

A radikális feminista aktivisták számára a „várakozó” Kate („waity Kate”) kész lidércnyomás volt. Adva van egy intelligens, művelt, öntudatos fiatal nő, aki türelmesen várja, hogy a fiatal herceg kitombolja magát, és végül – a család és az egész ország türelmetlen nyomására – az ujjára húzza a jegygyűrűt. A hagyományőrző körök egész elégedettek voltak Kate-tel: tetszett nekik, hogy a lány (középosztálybeli szemléletéhez híven) családszerető, érzelmeiben állhatatos, ráadásul ő volt az egyetlen, aki hatni tudott a hercegre féktelen éjszakai mulatozásaiban.

A királyi család is felfigyelt rá, hogy minden sokkal rosszabbul végződik, ha Kate nincs ott az éjszakai kiruccanásokon, a republikánusok pedig kijelentették, hogy Nagy-Britanniának elég egyetlen vad ifjú herceg, aki éjszakai mulatókban dorbézol, a sztriptíztáncosnők melle közé fúrja a fejét, és fittyet hány mindenfajta önfeláldozásnak és szolgálatnak. Vilmost meg kell zabolázni! – tartották.

mindenki-eskuvoje-3.jpg
(© GETTY IMAGES)

Eleinte Kate nemigen tetszett a monarchistáknak, de idővel elismerték, hogy jó hatással van Vilmos hercegre, mert Kate oldalán méltóságteljesebbnek látszik, és kéz a kézben a fiatal pár természetes tiszteletet ébreszt. Ily módon Kate hasznos tagja lehet a királyi családnak – fiatalos romantikát és elegáns bájt kölcsönöz nekik. Kate fotogén arca és tökéletes alakja végül is tetszett nekik, és belenyugodtak, hogy a lány egyszerű vállalkozók gyermeke, nem pedig három nemesi előnévvel rendelkező hercegnő, aki rokoni kapcsolatban áll a neves európai uralkodóházakkal.

Ugyanakkor a középosztálynak és az alacsonyabb rétegeknek is el kellett fogadniuk ezt-azt Kate-tel kapcsolatban. A lány ugyanis inkább az előkelő szórakozóhelyek és a földi élvezetek híve, semmint egyszerű nő, aki szerénységével, szorgalmával és önfeláldozásával elnyerte a fiatal herceg szívét. Azaz ez a mese nem a Hamupipőke meséje.

–varga–
Cookies