Vannak bizonyos, „nemhez kötött” betegségek. Nem kétséges, hogy méhnyakrákja csak nőnek lehet, mint ahogy az is köztudott, hogy csak férfi lehet „prosztatás”. Prosztatája, azaz dülmirigye ugyanis csak a férfiaknak van. E „különlegességért” azonban a férfiak nagy árat fizetnek. A dülmirigy ugyanis az emberi test egyetlen olyan szerve, amely időskorban nem sorvad, kisebbedik, hanem éppen ellenkezőleg, megnagyobbodik, orvosi nyelven: hipertrofizál.
Miért gond a dülmirigytúltengés, a prosztata-hipertrófia? Azért, mert ez a szelídgesztenye nagyságú mirigy a vizelethólyag alatt helyezkedik el úgy, hogy körbefogja a vizeletet a hólyagból elvezető húgycsövet. Ha már most a dülmirigy megnagyobbodik, kezdi összenyomni a húgycsövet. Így az egyre jobban szűkülő húgycsövön át a hólyag már nem tud teljesen kiürülni – minden vizelés után marad benne egy kevés vizelet –, ill. egyre nagyobb erőt kell a hólyagizmoknak kifejteniük, hogy „kipréselhessék” a hólyag tartalmát. S mivel a két vese folyamatosan termeli a vizeletet, a hólyag újra gyorsan megtelik, és a feszülő hólyag sürgős vizelési ingert vált ki. Így alakul ki az ún. „gyanefo”-állapot, azaz a gyakori, nehéz, folytonos vizelés állapota.
A hólyagürüléssel kapcsolatos panaszokat, tüneteket tehát sokáig/sokan a tipikus férfibetegség, azaz a dülmirigytúltengés rovására írták. Ma már azonban egyre jobban terjed a köztudatban, hogy hasonló betegsége a szebbik nemnek is lehet – prosztata nélkül is! Nevet is kapott már: hólyag-alulműködés vagy hipoaktív hólyag. A Nemzetközi Kontinencia Társaság definíciója szerint ez nem más, mint a hólyagot kiürítő izom nem kellő erejű és idejű összehúzódása, vagyis a hólyag lassú és/vagy nem teljes kiürülése.
A betegség egyaránt sújtja a nőket és a férfiakat – utóbbiaknál gyakori oka a túl nagy dülmirigy.  Mindkét nemnél további kóros állapotok is okozhatnak hólyagkiürülési zavart. Ezek közt gyakorisága miatt kiemelendő a cukorbetegség. Különösen a nem kezelt diabétesz támadja meg az idegeket, köztük a hólyagot kiürítő izmok idegeit is. De más idegbetegségek (Parkinson-kór, szklerózis multiplex (SM), ill. idegsérülések is – pl. méheltávolítás során – csökkenthetik a hólyag működését.
Milyen panaszok esetén kell gondolni a kiürülni teljesen nem tudó hólyagra mint a panaszok okára? A beteg felfigyel arra, hogy nehezen, „habozva” indul a vizelése, a vizeletsugár meg-megszakad. Gyakori panasz az utócsepegés, amely az ún. inkontinencia (vizelet-visszatartási képtelenség) előszobája. Fontos tünet az is, hogy a beteg úgy érzi, nem tudta teljesen kiüríteni a hólyagját. A visszamaradó vizelet miatt a hólyag újra gyorsan megtelik, ami gyakori, éjszaka akár többször is, vizelésre ingerli a beteget.
Ha az említett panaszok megjelennek, indokolt a szakorvos, az urológus felkeresése. Ún. urodinámiás vizsgálatokkal mérhető a vizeletáramlás erőssége, ultrahanggal pedig megállapítható a hólyagban rekedt vizelet mennyisége.  Ezek alapján a hipoaktív hólyag jól kezelhető – mindkét nemnél. 
Dr. Kiss László 

Új Nő csapata
Cookies