A házi készítésű italoknak nincs párja, vitaminbombák, mindemellett ellenállhatatlanul finomak is.
Eperszörp H.: 1 kg eper, 0,8 l víz, kristálycukor. Az epret a vízben puhára főzzük. Ezt követően a gyümölcsöt a levében botmixerrel simára pépesítjük, és levesszűrőn átszűrjük. A kapott alaplé mennyiségét lemérjük. Ahány liter, annyiszor 1 kg kristálycukrot keverünk hozzá, és sziruppá főzzük. Ne ijedjünk meg, a főzés során a cukor színe mélyül. Kb. 30 perc alatt kapja meg a megfelelő színt. Ha tartósítani szeretnénk a szörpöt, töltsük kiforrázott palackokba, és tegyük száraz dunsztba.
Epres és bodzás limonádé
Epres limonádé (5 dl) H.: 4 cl eperszörp, 2 cl citromlé, citromkarika, lime-karika, eperdarabkák, pár darab mentalevél, jég, szóda. Pohárba töltjük az eperszörpöt, a citromlevet, és a többi hozzávalóból ízlés szerint tehetünk. A végén felöntjük szódával. Ügyeljünk, hogy ne ásványvizet használjunk. Ha intenzívebb színű limonádét szeretnénk, akkor öntsünk még hozzá szörpöt. Díszíthetjük citromkarikával, eperrel és mentalevéllel.
Bodzaszörp H.: 10 dkg bodza, 1 l víz, másfél citrom leve, kristálycukor.
A vízben elkeverjük a citromlevet, és beleszórjuk a bodzát, amit három napig hűvös helyen áztatunk. Ezután leszűrjük, és a kapott mennyiséget lemérjük. Ahány liter, annyiszor 1 kg kristálycukrot keverünk a léhez, és sziruppá főzzük. Szintén 30 percig főzzük, míg a cukortól el nem mélyül a színe. A tartósításnál ugyanúgy járjunk el, mint az eperszörp esetében.
Bodzás limonádé (5 dl) H.: 4 cl bodzaszörp, 2 cl citromlé, citromkarika, lime-karika, egy maréknyi mentalevél, jég, szóda.
Először pohárba töltjük a bodzaszörpöt, a citromlevet és a többi hozzávalóból ízlés szerint tehetünk, amit felöntünk szódával. A pohár tetejét díszíthetjük mentalevéllel, a szélét pedig citromkarikával és lime karikával.
Üdítő uborkafresh Hinnénk, hogy az uborka a legüdítőbb alapanyag nyári italainkhoz?
Zöld fresh (3 dl) H.: 2 db nagyobb, édes házi alma, 1/4 kígyóuborka, 5-6 levél közepes bébispenót, 2 cl citromlé.
A hozzávalókat először jól megmossuk, de nem szükséges hámoznunk, ugyanis a héjában van a legtöbb vitamin. Az almák levét gyümölcscentrifugával kifacsarjuk. Az uborkát nagyobb karikákra vágjuk, és turmixgépbe helyezzük. Hozzáadjuk a spenótleveleket és a citromlevet. A turmixot bekapcsoljuk, és öntsük hozzá az almalevet is. Addig turmixoljuk, míg egyenletes folyadékot nem kapunk. A fresht pohárba öntjük, adhatunk hozzá tört jeget, alma és uborkakarikával díszíthetjük.
Paradicsomvíz
Lényege, hogy kockázott, kissé megnyomkodott paradicsomot gézzel bélelt szűrőre halmozunk, kicsit megsózzuk, megcukrozzuk, majd várunk egy éjszakát, hogy kicsöpögje magát. Ez a halványanpiros, áttetsző, vékony lé kiváló, jó ízű és különleges frissítő. Sokféle paradicsommal működik: koktéllal, arannyal, san marzanóval, így igen sokféle ízt és színt csöpögtethetünk vendégeinknek! Ráadásul ez a paradicsomlé kiváló alapja lehet a mártásoknak, leveseknek és salátaönteteknek is.
A jó hazai görögdinnye is alapjául szolgálhat sokféle jeges frissítőnek. A dinnye magas víztartalma miatt folyadékot sem igazán igényel. A legjobb módszer, ha félbevágjuk a – lehetőleg mag nélküli – görögdinnyét, majd kanállal kikaparjuk a belsejét, amit vissza is teszünk bele. Adjunk hozzá ízlés szerint epret vagy más bogyós gyümölcsöket, zúzott jeget és fél dinnyénként egy citrom vagy lime kifacsart levét. Ha minden benne van, botturmixszal dolgozzuk egyenletesen homogén állagúra. Zöldfűszerként mind a bazsalikom, mind a borsmenta jól passzol hozzá ízben és színben, de kísérletezhetünk korianderrel is. Tálalni így, önmagában is lehet, de ki is poharazhatjuk.
Kedvcsinálónak pedig két koktélrecept.
Bodzás fűszeres: H.: 15 cl cserszegi fűszeres, 4 cl bodzaszörp, uborka, jég.
Rózsa koktél: H.: 15 cl kékfrankos rozé, 4 cl eper- vagy bodzaszörp, eperdarabkák, jég.
Az italokat Jóšvai Judit (Pered) és Molnár Erik (Bős) ajánlja figyelmükbe.
Fotó: Dömötör Ede