A 21. század népbetegsége a stressz, amely kimondottan ártalmas az egészségünkre. Amikor ránk szólnak, hogy „Ne stresszelj!”, arra csak legyintünk egyet a kezünkkel, és arra gondolunk: „Mintha az olyan könnyű lenne!”. Pedig néhány egyszerű trükkel és módszerrel néha tényleg könnyebben tudnánk kezelni a ránk szakadó idegességet. 

Offline mód
A stressz egyik legnagyobb előidézője, hogy állandóan online életet élünk. Jöhetnek az ímélek, az SMS-ek, a hívások, egyszerűen mindig készenlétben vagyunk. Miért is? Így kikapcsolódni sem tudunk rendesen. Tudat alatt pedig állandóan azzal gyötörjük magunkat, hogy bármikor befuthat egy fontos levél vagy hívás. Munka után édes a pihenés – tarja a mondás, de ne felejtsük el, hogy ez az édes pihenés offline módban történjen!

„Olyan béna vagyok!”
 Semmiképp se adjunk teret a negatív és az önromboló gondolatoknak! Mindenkinek vannak rossz napjai és rossz döntései, de ez nem azt jelenti, hogy állandóan ostoroznunk kell saját magunkat. Ezzel a környezetünket is csak mérgezni fogjuk, valamint mi magunk is megindulunk a stressz meredek lejtőjén. Az önsanyargatás állandó stresszfaktor. Legyen egy egészséges önkritikánk, de a negatív énkép helyett inkább dicsérjük meg magunkat egy nehéz nap után.

Aludjunk eleget!
A kevés alvás az egyik melegágya a stresszes életnek. Fáradtan nem lehet teljesíteni, s ha kialvatlanok vagyunk, attól csak még ingerültebbekké válunk. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás azonban fitté és energikussá varázsol minket, ami által a stresszhelyzeteket is sokkal könnyebben kezeljük majd. Tehát alvás előtt igyunk meg egy nyugtató teát (ha nagy meleg van, hűtsük le), és, sipirc, korán az ágyba! 

stres.jpg

Ismerjük fel a saját határainkat!
A legtöbb stressz akkor termelődik, amikor túlvállaljuk magunkat, mert úgy gondoljuk, mi aztán mindenre képesek vagyunk. Ez egészen addig jól is működik, amíg a szervezetünk nem kezd el tiltakozni mindez ellen. Ekkor jönnek a betegségek és az állandó álomkór és a fáradékonyság. Ismerős, ugye? Erre a lehető legjobb megoldás, ha megtanulunk nemet mondani, és ha kell, segítséget kérünk. Be kell látnunk, hogy nincs mindenben szupererőnk.

Fő az optimizmus!
Az életet humorral kell venni, máskülönben teljesen besavanyodunk. Ahhoz, hogy optimisták maradjuk, szükségünk van legalább egy olyan dologra, ami teljesen lenyugtat minket, még a legkeményebb stresszhelyzetben is. Elsősorban lélegezzünk nagyokat, és gondoljunk arra: Az életünk múlik azon, amin most idegeskedünk? Ha a válasz nem – mert a legtöbb esetben nemmel válaszolunk –, akkor ne töltsünk azzal még több felesleges órát, hogy egy apróságon rágódunk.

Mi van, ha?! Mi lesz, ha?!
Ne feszélyezzük tovább magunkat állandóan ezekkel a kérdésekkel! Folyamatos bizonytalanságot táplál az emberben, és csak növeli a stresszt, ha minden rossz történést és végkimenetelt előre elképzel a lelki szemei előtt. Lássuk be, hogy ha sokat töprengünk, akkor kevesebb időnk marad arra, hogy a való életben cselekedjünk. 

Legyünk hálásak!
Gondoljuk végig, miért lehetünk hálásak. Azok az emberek, akik időt szánnak erre, és értékelni tudják az életüket, sokkal boldogabbak, ugyanis a hála érzése jócskán csökkenti a stresszt. Egyszóval: legyünk hálásak mindazért, amit az élettől kaptunk! Ha emellett még meditálni is megtanulunk, és közben lágy dallamokat hallgatunk, egy időre biztosan kiűzzük szervezetünkből azt a fránya stresszt!

+1 Sport minden mennyiségben!
Akár tetszik, akár nem, a sport oldja a stresszt és a bennünk lévő feszültséget. A sport remek kikapcsolódást jelent, és felfrissít minket testben és lélekben. Nota bene: Sosem vagyunk túl öregek ahhoz, hogy kipróbáljuk magunkat egy új sportágban!

Derzsi Bernadett

Új Nő csapata
Cookies