Anna (28) több hónapja alig alszik, ezért az esti szoptatás után már alig várja, hogy az ágyba huppanjon. Tudja, hogy kemény éjszaka elé néz, ezért amíg tud, pihenni szeretne. Párja, András közeledni próbál hozzá, de Anna percek alatt álomba zuhan. Így megy ez hónapok óta, hát nem csoda, hogy az apuka ekkora már teljesen láthatatlannak és jelentéktelennek érzi magát...

Amikor megérkezik az első gyermek,
nagy változás áll be a család életébe, hiszen minden a kisbaba körül forog, próbálják az ő szükségleteit szem előtt tartani, így a család addigi struktúrája teljesen átrendeződik. Az anya hullafáradtan zuhan este az ágyba, s nem szeretne mást, csak aludni a következő szoptatásig. Az apa és az ő igényei pedig háttérbe szorulnak. Pontosabban, a pár intimitása, szexuális élete kerül a háttérbe.

Teljesen érthető, hogy az anyukák ilyenkor képtelenek a párjukra is figyelni, hiszen minden idejüket a gyerekkel töltik. A babával való törődés teljesen leköti a figyelmüket és erejüket. A gyengédségigényét az anyukának a baba adja, viszont a férfi kiszorul ebből a kapcsolatból. Míg az anya egész nap a gyermekével van, és arra vár, hogy a férje néhány jó szót szóljon hozzá délután, addig az apa hullafáradtan esik haza este a munkahelyéről, és ő szintén arra vár, hogy kedveskedjenek neki a fárasztó nap után. Ekkor vesznek össze a párok a leggyakrabban, felróják egymásnak, hogy mennyi minden terheli napközben a vállukat, végül mégsem beszélik meg a problémákat és bújnak egymáshoz, helyette egymásnak háttal, mérgesen merülnek álomba.

intimitas.jpg

Miért nem készítik fel a párokat erre az időszakra?
Már számtalan kismamafelkészítő tanfolyam indul, viszont a leendő szülőknek mégsem mondja el senki, hogy a kapcsolatuk nehéz időszak elé néz. Természetes, hogy az első gyermek születésénél átrendeződik a család rendszere, s a kisbaba kerül az első helyre, de a szülőknek nem szabadna elfelejteni azt sem, hogy ők nemcsak anya és apa, hanem férfi és nő is, akiknek meg kell tartaniuk azt a közös szövetséget és intimitást, ami már a gyermekük születése előtt is megvolt közöttük. Ehhez pedig fontos az, hogy ne maradjon el az ölelés, a csók, az egymáshoz bújás és a kedves szavak. No, meg a sok-sok türelem. 

Nemcsak a kismama, hanem a kispapa is segíthet
Azokban a családokban sikerül ezt az időszakot könnyebben „átvészelni”, ahol az apuka nem szorul ki az anya-gyerek kapcsolatból, és már az elejétől kezdve részt vesz a gyermek körüli tevékenységekben. Az apa ugyanúgy igényli, hogy kiteljesedjen az apukaszerepben. Ráadásul, ha ő vigyáz a gyerkőcre, az hatalmas segítség az anyának, akit ezzel tehermentesít. Ehhez, persze, az anyuka engedékenysége is kell, mert az anyák eleinte semmit sem mernek az apukákra bízni, annyira féltik a gyermeküket. Pedig ha a nő meglátja, hogy az apukának milyen jól megy a babázás, mennyire kezes és ügyes, az még akár libidónövelő is lehet.

A bizalom és a türelem
Mindkét felnőttnek sokkal megértőbbnek és türelmesebbnek kell lennie, bármennyire is embert próbáló időszak ez mindkettejük számára. A férfinak időt kell adnia a nőnek, de a nőnek is meg kell értenie, hogy a párjának szüksége van rá mint nőre. Természetesen nem rögtön. 

A nőnek tudatosítania kell azt, hogy az intimitás a baba születése után nem tűnhet el kettejük életéből. A férfinak pedig azt kell megértenie, hogy a nőt egy bizonyos ideig nemcsak testileg, de lelkileg is leterheli az újszülött érkezése. S a legfontosabb, hogy a párok tudjanak erről beszélni. Hiszen csak akkor tudjuk meg, mit érez a másik, ha megkérdezzük tőle, s ő őszintén beszél erről... Kommunikáció, kommunikáció!

Almássy Dorka

Új Nő csapata
Cookies