Manapság egyre több szó esik lébárokban és természetgyógyász-barlangokban kapható éltető, gyógyító, karcsúsító és megváltó csodalevekről – ám ezeket otthon is el lehet készíteni.

Miért igyunk leveket?
Hidratálás, vitaminbevitel és táplálékkiegészítés, immunerősítés – ez mind nyilvánvaló. A turmixok, smoothie-k és dzsúszok a napi öt étkezésben vagy a megfelelő zöldségbevitelben segíthetnek (MERT EZT a legnehezebb megvalósítani). Egy rohanós reggelen arra a legkönnyebb rávenni magunkat – vagy akár notóriusan nem reggeliző családtagunkat –, hogy felhajtson egy korty tápláló napindítót, ami folyadékjellegéből adódóan az anyagcserét is beindítja, és könnyen emészthető táplálék. 

Légyógyászat
Ami fontos, hogy nagy dózisban, NE KÚRASZERŰEN kezdjünk el inni valamit, ami megtetszik, mivel az megemelheti az ilyen-olyan szinteket (például a vércukrot) vagy a vérnyomást (hogy a csak folyadékbevitelre épülő léböjtös koplalás veszélyeiről ne is beszéljünk). Ha ügyelünk a változatosságra, és arra, hogy az édes gyümölcsökkel a cukorbevitelt se vigyük túlzásba, akkor nem hibázhatunk. Többször hallottam már, hogy ha mindennap minden alapszínhez közelítő gyümölcsből és zöldségből eszünk valamennyit, akkor már kapizsgálunk valamit. 

A gép
Azt, hogy milyen jellegű, tulajdonságú leveket tudunk előállítani, azt elsősorban a rendelkezésünkre álló gép vagy gépek határozzák meg. Mindenki készített már banánturmixot. Egészen hétköznapi, háztartási turmixgépekkel levegős, de sűrűbb állagú turmixokat készíthetünk. (Mivel itt a gépbe kerülő összes rostanyag az italban marad, ezt finom szűrőn vagy gézen átcsorgatva kaphatunk hígabb, tisztább folyadékot.) A gyümölcscentrifugák turmixolás után centrifugális erő segítségével nyomják ki a levet a rostokból. Ez gyors folyamat. A hozzávalókat nagyobb darabokban is a gépbe tehetjük, de a folyadék felhabosodhat, illetve a keményebb növényekből kevesebb lé nyerhető ki. A lassú fokozatú, kíméletes gyümölcs- és zöldségprések már nagyobb befektetést igényelnek, viszont lassan ZÚZZÁK ÖSSZE az alapanyagokat (így sok fontos, hőérzékeny enzimet megőrizhetünk). Míg a lé kipréselődik a szárazanyagból, a levegővel sem érintkezik, így több vitamin marad benne. Kevésbé oxidálódik, nem válik szét, és nem képződik rajta hab. 

01_77.jpg

Mit kotyvasztunk?
A második tényező, amely leginkább befolyásolja az ital milyenségét, az a felhasznált alapanyag. A divatos SMOOTHIE kifejezés tisztán növényi alapanyagokból készült italt jelent – esetenként különleges hozzávalókkal, mint a kókuszvíz, a kakaóbab, a csokoládé vagy a mogyoróvaj. A nyers és paleolit diétába még a laktózmentes, olajosmag-tejekkel dúsított préselmények is beleférnek. Zöld fűszereket és növényi ízesítőket, persze, ízlés és gyógyító szándék szerint bármihez adhatunk. Aki szereti a tejet, italát tejjel, joghurttal vagy kefirrel is dúsíthatja (így válik shake-ké), és reggelire – akár mézzel ízesítve – müzlire vagy zabpehelyre öntve is fogyaszthatják. A zöldségek és gyümölcsök a héjukkal együtt feldolgozva tartalmazzák a legtöbb értékes vitamint. Alapszabály, hogy héjastul csak jól megsikált és szigorúan biogyümölcsöt vagy -zöldséget cseppfolyósítsunk!

Kortyolunk vagy kanalazunk?
A növényi dzsúszok állaga egészen széles skálán változik, a szinte pépes sűrűségtől a víztisztaságú levekig, és – mint már említettem – nagyban függ attól, facsarunk, turmixolunk vagy préselünk-e. Ám ha ismerjük gépünket, nemcsak hígítani tudunk, hanem a textúrát is beállíthatjuk (lédús és keményebb összetevőket vegyítünk). Minél finomabb, tisztább lét képes előállítani a masinánk, annál kevesebb rost marad az italunkban, és annál több gyűlik össze a gép tartályában. Ez egyébként kiválóan alkalmas kenyér- vagy sütemény- alapanyagnak is, a paleo és gluténmentes sütést például kimondottan megkönnyítheti.

Tárolás és mixelés
A kifacsart, kipréselt, kinyomott leveket a legjobb rögtön – de legalábbis EGY napon belül – elfogyasztani.
Mind az állag, mind az íz beállításához hasznos, ha a lénekvalókat eleinte egymás után, külön poharakba facsarjuk ki, egyesével is megkóstoljuk, majd apránként vegyítjük az ígéretesnek, harmonikusnak tűnőket. Nemcsak állag vagy íz, de egészségesség tekintetében sem lehet mindenkinek megfelelő, univerzális recepteket alkotni. 

Folyadékpótlás!
Példaként: kávépótló shot: édesgyökér, gyömbér, búzafű, csipkebogyó, alma. Napi zöldadag (klasszikusabb íz annak, aki nem szívesen eszik zöldséget): alma, narancs, barack, ananász, gránátalma, egy kevés cékla, zeller, répa, esetleg salátalevél. Főzelékkorty: kelkáposzta, édesburgonya, spenót, avokádó, petrezselyem.
A gyógyleveken kívül bármelyik élvezetes receptet szoktam tejtermékkel dúsítani (természetesen egy-két helyzetidegen fűszer, zöld levél vagy pl. citrus elhagyásával). Ha tejtermékalapú turmixot akarunk készíteni, kedvencem a klasszikus alap, a joghurt egy kevés mézzel (ha nem akarunk egészséges vaníliafagyi készítésével bajlódni). Ez megfelelő arányban szinte minden gyümölcsöt, zöldséget vagy fűszeres ízesítést elbír.

web-bannerek-hirlevel-02_2.jpg

Egy-két legendás bomba
Az áfonya flavonoidokban igazán gazdag, a gránát­alma ezenkívül rengeteg antioxidánst is tar­talmaz. Az ananász C- és B-vitaminban bővelkedik, és az anyagcserét is ser­kenti, az alma kvercetin­tartalma védi a szívet és az érrendszert, a kivi pe­dig C-vitamin-tartalma és alacsony glikémiás indexe miatt különösen hasznos. A búzafű csodaszer­nek számít. Olajos magokkal és avokádóval fontos fe­hérjéket és telítetlen zsír­savakat tudunk a szervezetünkbe juttatni, a zöld levelek pedig (mint a kel­káposzta vagy a mángold) rost-, kalcium- és vita­mintartalmuk miatt fon­tosak. Nem is gondol­nánk, de az édesburgonya fitotápanyagai nyersen fantasztikusan haszno­sulnak, ezzel tartva kar­ban a vércukrot és a szénhidrátháztartást.

Növényi „gyógyszerek”
A csili és a fokhagy­ma az antibakteriális hatá­saik, míg a gyógy­növények a nyugtató, anyagcsere-serkentő és egyéb gyógyhatásaik mi­att hasznosak. A citrom­fű például a fertőzések megelőzésében segít, és meghűlések kezelé­sére alkalmas. A kakukk­fű a köhögést csillapítja, az édesgyökér görcsoldó, fogyasztó és élénkítő hatású. A gyömbér pedig igazán sokoldalú növény: komplex vitaminokat és rengeteg ásványi anya­got tartalmaz, karban­tartja a vércukorszintet, és védi a szívet, hatékony görcsoldó, nyugtató, fáj­dalomcsillapító szer.

02_84.jpg

Receptek
Tápláló zöld turmix

(reggelire vagy napközben, ha nincs időnk falatozni): narancs- és almadzsúsz a vitaminok és az íz kedvéért, összeturmixolva friss kelkáposztával az ásványi anyagok és a rostok miatt, friss szerecsendióval ízesítve.

Édes-vitaminos tízórai:
édesburgonyából, vérnarancsból és almából készült dzsúsz (ha a facsaróba közben pár darab friss gyömbért is bedobunk, akkor az – amellett, hogy még egészségesebbé teszi – friss, fűszeres aromát is kölcsönöz az italnak).

Folyékony saláta
(avagy napi zöldségadag egy pohárban, akár köretnek vagy paleolevesnek is alkalmas): turmixolt saláta, spenót, avokádó, lágyításnak és hígításnak egy kis uborka- vagy zöldborsódzsúsz. Lime levével és almadzsússzal ízesíthetjük (az alma szinte mindenhez illik), ha pedig frissebbé akarjuk tenni, turmixoljunk bele egy kis csokor petrezselymet.

Lecsókoktél:
a klasszikus lecsóalapanyagok kifacsarva is jó ízpárosítást alkotnak, bár a zöldpaprika, piros paprika és paradicsom kombinációját jól kiegészíti pár levél zöldhagyma vagy medvehagyma és egy kevés angolzeller, illetve ízlés szerint bármilyen zöld fűszer (pl. petrezselyem vagy zellerlevél).

Bordó egészség:
a lilakáposzta-dzsúsz ízét szinte észrevétlenné teszi, gyümölcsössé kerekíti ki a cékla és az alma leve, így fontos és ritkán fogyasztott zöldségeket is egyszerűen bevihetünk a szervezetünkbe. Lédesszert: az egyszerű, már szinte unalmas banánturmixból különleges édesség lesz, ha ananászt, mangót (akár különlegesebb déligyümölcsöket, pl. maracuját) is turmixolunk bele, és nem tejjel, hanem kókusztejjel, kókuszvízzel, mandula- vagy más magtejjel hígítjuk.

varga

web-bannerek-hirlevel-01_1.jpg

Új Nő csapata
Cookies