Gondolatolvasó? Dehogy!
Csak egy kicsit nyitva kell tartani a szemet. Legalábbis ezt mondta „mágusunk”, akinek elég néhány másodperc, hogy megtudja, kivel áll szemben. Lássunk egy példát.
Fiatal lány jön kedvenc ingruhájában, amelyhez sötét harisnyanadrágot és katonabakancsot húzott. A nyakában finom nyaklánc. A mágus egy pillantással felméri a megjelenését. „Festi a száját – mondja. – És hogy állunk a fiúkkal? Jár valakivel, jó régóta. Elkelne egy kis változatosság, igaz? A haja természetes színű, simán hátrafésülve, összefogva. Szereti a belső rendet, megtartja a szabályokat. Ez a ruháján is látszik, amelynek szigorú a szabása, a csíkozása finom, pontos. Pluszt jelent, hogy olyan ruhába öltözött, amilyet nemigen hordanak a mai nők – a ruha egyenes úton utal a viselkedésre. Ha egy nő szeret ruhában járni, az azt jelenti, hogy nőies, sőt nőies az érzelmeiben és az ösztöneiben is.” A fiatal lány elpirul. Igen, a mágusnak mindenben igaza van.
A titok kulcsa a cipő
Mozdulatainkkal, minden ruhadarabunkkal többet elárulunk magunkról, mint gondolnánk. A racionálisan gondolkodó emberek tudják ezt. Az ember megjelenése nem elhanyagolható tényező. Még akkor sem, ha semmi különös... „Nem lógunk ki” a tömegből, ha követjük a divatot, a trendeket. Mert megjelenésünkkel nemcsak az ízlésünket tesszük közszemlére, hanem belső világunkat is.
A katonabakancs… Oda a nőiességem, gondolja a fiatal lány. De a mágus újra megszólal: „A cipője olyan, mint a munkacipő: kemény. A cipő jelzi a gondolkodásmódját. Az ön gondolatai arról árulkodnak, hogy önnel szemben egy kis udvariatlanságot is megengedhet az ember. Néhanap rá is mordulhat önre a főnöke, és akkor valószínűleg jobban teljesít. Deréktól fölfelé, ahol a nyaklánc van, nem minősítem a megjelenését. A társa gyengéd, ugyanakkor határozott. Ön tulajdonképpen hazudik a külsejével – a cipője elárulja. A határozottságot és a belső erőt becsüli a legtöbbre, ez tartja össze a személyiségét. Gyenge férfival szóba sem állna.” A mágus még hozzáteszi, hogy a külső megjelenés olyan, mint a használati utasítás. Vannak emberek, akikhez egyszerű használati utasítás tartozik: megnyomunk egy gombot, és kész. Másokhoz olyan bonyolult a használati utasítás, mint egy többismeretlenes egyenlet…
Az ember úgy alakítja a külsejét, ahogy megfelel neki, ahogy látni szereti magát. A ruházatába akaratlanul is belekódolja, hogy hogyan vélekedik magáról. Ezt a SZIMBOLIKÁT a testbeszéddel együtt elemezni is tudjuk.
Mit mond a frizura?
Az emberrel vele születik bizonyos empátia: az eléje táruló látványból következtetéseket tud levonni. Figyeljük meg például a frizurát, az ékszereket és a sminket. Mérjük fel, hogy ez a három megjelenési forma ugyanazt közli-e a külvilággal, vagy pedig mindegyik mást mond. A kezdő megfigyelők elsősorban a HAJRA fordítsanak figyelmet, a frizura ugyanis alapvető fontosságú, mert a gondolatainkról IS árulkodik. Ugyanakkor mélyebb, ősibb jelentése is van: a szőrzet az ösztönvilággal, állati mivoltunkkal van kapcsolatban. Azok a nők, akik világosra festik a hajukat, idealisták, fantáziálnak. A sötét hajú nők inkább realisták. A rendezett frizura arról árulkodik, hogy viselője szereti rendbe szedni a gondolatait. Az egyenes haj egyértelmű gondolkodásra utal, a göndör hajú nők csapongóak, képzelgők. Férfiak esetében a göndör lobonc arról tanúskodik, hogy nem fogadják el a kliséket, „saját úton” járnak, szemben a rövidre nyírt „egyenfrizurával”.
A feliratos póló és társai
Nehéz elfogadni, hogy gesztusaink belső énünkről árulkodnak. Mindennap más ruhát veszünk fel, más frizurát hordunk, aszerint, hogy éppen milyen a hangulatunk – DE NEM EZ A FONTOS. A mágus szerint nem ez számít, mert a lényeg mindig ugyanaz. Arra kell figyelni, ami kirívó, feltűnő, szokatlan a másik ember megjelenésében. A test három szintre osztható: fejre, mellkasra és csípőre, azaz az altestre. A fejen láthatjuk, milyen elképzelései, tervei, álmai vannak a velünk szemben álló embernek, mi hiányzik belőle, hogyan közli a világgal a gondolatait, érzelmeit, ösztöneit. A mellkas az érzelmek otthona, megmutatja, hogyan éljük át érzelmeinket, mennyire vagyunk nyitottak. Például az a nő, amelyik a mély dekoltázst kedveli, érzelmileg nyitottabb a zárt ruhásnál. A feltűnő pólót vagy bizsut viselő nők elevenek, sokat kérdezősködnek, nyüzsögnek, tele vannak élettel. A medence pedig az ösztönök, a testiség szimbóluma. Az alsó szint, ahová a láb is tartozik, azt árulja el, hogy hová fejlődhet a kapcsolat: lehet-e folytatása, avagy nem.
Az ember megjelenésének megfejtése nem varázslat, nem ezotéria, nem is művészet. Meg lehet tanulni ugyanolyan könnyen, akár egy idegen nyelvet.
Varga Klára