A tavaszi méregtelenítő és immunerősítő kúrák kedvelt összetevője a csalán. Sokoldalú növény, amely számos gyógyhatással bír, kúraszerű alkalmazása pedig a leghatékonyabb módszer a tavaszi fáradtság leküzdésére. Cikkünkben azokat az információkat gyűjtöttük össze, amelyeket a csalán felhasználásáról tudni érdemes!
Mikor és hol szedjük?
Ha a veteményesünkben nem terem, akkor igyekezzünk a forgalmas utaktól távol eső helyeken felkutatni. Félárnyékos területeken, tápanyagdús talajban terem, az erdőt járva szinte bárhol rábukkanhatunk. Levelét általában márciustól áprilisig, gyökérzetét pedig tavasszal vagy ősszel gyűjtik. A tavaszi időszak a legalkalmasabb, hogy csalánkúrával erősítsük magunkat, hiszen ilyenkor vagyunk a legsebezhetőbbek, legfáradékonyabbak!
Kívül csíp, belül gyógyít
A csalán gazdag tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Főként vasat, kalciumot és káliumot tartalmaz. Legismertebb tulajdonsága a természetes vízhajtó hatás. Segít eltávolítani a szervezetből a felesleges folyadékot, serkenti a vesék és a máj működését, s kitisztítja a szervezetből a méreganyagokat. Ülőfürdőt is készíthetünk belőle, amely kiváló aranyér és reuma kezelésére.
Akinek veteményesében a csalán megterem, tudja, hogy a növény elágazó, szívós gyökérrel kapaszkodik a földbe. Szinte kiirthatatlan, de ne is akarjuk kiirtani! Inkább örüljünk neki, hiszen a csalán közismert gyógyító hatásáról.
Reumás panaszokra
Már az ókori rómaiaknál is kedvelt eljárás volt az urtikáció, amely a reumás testrész csalánnal való megcsapkodását jelenti. A kezelés során a bőr kipirul, megduzzad. A szövetbe sok vér áramlik, így a reumát okozó lerakódások és gyulladások belülről szűnnek meg.
Gyógynövényes hajápolási termék
A csalán gyökerének alkoholos kivonatát samponokhoz, tonikokhoz és egyéb hajápolási termékekhez is hozzáadják. Nem véletlen, hiszen csökkenti a hajhullást, és dúsítja, erősíti a vékony szálú hajat. Emellett ragyogást is kölcsönöz a töredezett, fénytelen tincseknek.
Érdemes kipróbálni az otthoni csalánfőzetes hajöblítést is!
Forraljunk fel egy-két liter vizet, és öntsük le vele a gyógynövényünket. Hagyjuk állni 15-30 percig, majd szűrjük le, és adjunk hozzá egy-két evőkanálnyi almaecetet. Az almaecet a benne található gyümölcssavaknak köszönhetően eltávolítja a fejbőrről az elhalt hámsejteket, javítja a vérkeringést, és fertőtlenítő hatása is van. Öblítés után az ecetszag elillan, így attól sem kell tartanunk, hogy megmarad a hajunkon az ecet jellegzetes illata.
Tipp: Ha növelni szeretnénk hajöblítőnk fertőtlenítő hatását, az oldatba keverhetünk 1-2 csepp teafaolajat is!
Csalántea
A csalánteát gyógyító hatása miatt évszázadok óta fogyasztják, s két evőkanál csalánból magunk is könnyedén elkészíthetjük. Naponta fél liter fogyasztása ajánlott, de vízhajtó hatása miatt inkább csak fokozatosan elkortyolva.
Tipp: Tavasszal és ősszel ajánlatos hathetes vértisztító csalánteakúrát végezni. Hat hétnél tovább azonban ne fogyasszuk, mert a benne található kovasav lerakódhat a vesében, és vesehomokot, vesekövet okozhat.
Csalánlé bőrproblémákra
A csalán a bőrproblémákra is kitűnő: leggyakrabban ekcémát és pikkelysömört kezelnek vele.
Tipp: Gyümölcscentrifugában préseljük ki egy tálkányi friss csalánhajtás levét, majd keverjük össze egy pohár vízzel. Naponta kétszer, étkezés előtt fogyasszuk!
Már az ókori rómaiaknál is kedvelt eljárás volt az urtikáció, amely a reumás testrész csalánnal való megcsapkodását jelenti. A kezelés során a szövetbe sok vér áramlik, így a reumát okozó lerakódások és gyulladások belülről szűnnek meg.
Csalánturmix, az igazi női ital
A tápanyagokban gazdag csalánturmix könnyen elkészíthető: mindössze egy banánra, egy narancsra, 5-6 jégsalátalevélre, 4 csalánlevélre és 2,5 dl vízre van szükség.
Kevés vízzel – a csalán kivételével – mindent turmixoljunk össze, majd adjuk hozzá a többi vizet és a csalánt. A kapott masszát ezután még egyszer turmixoljuk össze, s már kész is a vitamindús italunk.
Ha ennyire egészséges, miért csíp?
A csalánszőr hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaz, ezért csípése fájdalmas, égető érzést vált ki. Mindig ajánlatos kesztyűben szedni! Amennyiben kesztyű nélkül próbálkozunk, nyúljunk óvatosan a tő fölé, majd a száron felfelé haladva szakítsuk ki. Ha a növény mégis hozzáér a bőrünkhöz – bármennyire is kellemetlen – legalább tíz percig ne érintsük meg az irritált bőrfelületet. Tíz perc elteltével szappanos vízzel leöblíthetjük: a fájdalom vagy teljesen megszűnik, vagy enyhül.
Sallay Erika
Kapcsolódó írásunk: A MEDVEHAGYMA