Tudták, hogy az orvosi piócának közel háromszáz foga, három állkapcsa és öt pár szeme van? Első hallásra elég félelmetes... Főként, ha belegondolunk, hogy a piócás terápia során a piócák apró kitinfogaikat belereszelik az ember bőrébe. 

Mielőtt bárkit elijesztenénk a piócás kezeléstől, eláruljuk, hogy egyáltalán nem fájdalmas. Hatása pedig már egyetlen kezelés után érezhető! A komáromi, 35 éves Veselý Mihály közel három éve foglalkozik piócázással.

gyogyitas-piocakkal-belso.jpg

– Hogyan került kapcsolatba ezzel a gyógymóddal?

– Eredetileg masszőr vagyok. A klasszikus svéd masszázs azonban nem segített minden vendégemen, ezért igyekeztem továbbfejlődni. Kovács Magyar Andrástól és Jene Kálmántól megtanultam a csontkovácsolás csínját-bínját, majd a kínai pontnyomásos masszázst, a shiatsut és a thai masszázst. Rádöbbentem, hogy a test „merevsége“ mögött többnyire lelki okok húzódnak. Érdeklődésem a spiritualitás és a szellemgyógyászat felé fordult – ma már sokféle technikát gyakorlok. De még mindig voltak olyanok, akiken nem tudtam segíteni! Ez bosszantott és kíváncsivá tett. Kerestem, kutattam – és rátaláltam a piócázásra. 

– A piócás gyógymód nagy hagyományokra tekint vissza. 

– Nem kevesebb mint 3000 éves múltra! Indiában, Egyiptomban, később pedig Rómában is közkedvelt volt. Kleopátra állítólag ennek köszönhetően esett teherbe. Az érvágás térhódításával rövid időre „divatjamúlttá“ vált, hogy aztán a 18. és 19. században ismét a reneszánszát élje. A magyar népi gyógyászat részét képezte. Érdekesség, hogy még a 60-as, 70-es években is árultak piócát a patikákban. Mára azonban szinte teljesen kiszorult az orvoslásból. Hogy miért?

Egyszerűbb bevenni egy tablettát, semmint piócákkal bajlódni. Nagy kár, mert a legtöbb gyógyszernek van mellékhatása. Sokakból viszolygást vált ki a pióca csúszós-nyálkás külseje is. Viszont csodás eredményeket lehet vele elérni!

– Ön kitől tanulta a piócázást? 

– Szlovákiában csak a Legát házaspár, Radko és Katka oktatja hivatalosan. A piócáimat is tőlük rendelem, ők pedig Ausztriából, ugyanis ott tenyésztik hozzánk legközelebb. (Legáték épp egy szlovákiai tenyészet kialakításán fáradoznak). Szó sem lehet róla, hogy én szedegessem össze őket a vízparton: sajnos, kiveszőben lévő állatfaj. Nagyon tiszták (ezért is alkalmasak arra, hogy emberre tegyük őket), és nem viselik el a szennyezett környezetet, ezért farmokon tenyésztik őket. 

– Hogyan tud gyógyítani ez a kis állatka? 

– A pióca nyálában többféle vegyület található, amelyek a csípés pillanatában azonnal hatnak. Olyan az egész, mint egy védőoltás. Nyálának legértékesebb anyaga a hirudin, amely véralvadásgátló hatású. Tartalmaz még többek között pszeudohirudint, amely 45 aminosavból áll (fájdalomcsillapító és gyulladásgátló hatásúak, tisztítják az érfalat). 

hirlevel_web_banner_1.jpg

– Milyen betegségek esetén javasolt a piócás kezelés? 

– Mivel a pióca átharmonizálja, meghígítja a vért, felsorolni is nehéz, mire jó. Hatékony különféle gyulladások (máj-, epe-, vese-, hasnyálmirigy-gyulladás), trombózis, kelések, övsömör, ekcéma, magas vérnyomás vagy akár fülzúgás esetén is. Kiemelten jó hatással van a visszérproblémákra – egyik hölgyvendégemnek csak ez segített. Jól kezelhetők vele a gyulladásban levő ízületek, a reuma. Évi egyszeri kezelés megelőzheti az infarktust. Hatására nemcsak a kezelés helyén, hanem a vele reflexes kapcsolatban álló területeken is javul a keringés (hasonlóan az akupunktúrához). Sokan azért jönnek hozzám, mert meg akarnak tisztulni a szervezetükben felhalmozódott méreganyagoktól. Jómagam is detoxikációs kúraként használom a piócákat. 

– Mely esetekben nem alkalmazható? 

– Nem szabad rátenni daganatos betegségekben szenvedőkre, illetve cukorbetegekre!

Ezenkívül véralvadási problémákkal küzdőkre (hemofília), immunrendszeri problémáknál, ólomtartalmú gyógyszerek szedésekor, valamint rovarcsípésnél tapasztalt allergia esetén. Nem teszünk piócákat gyermekekre (14 éves korig) és terhes nőkre sem. 

– Hogyan néz ki egy kúra? 

– Kétféle terápiát alkalmazok. Az egyik olyan, mint egy gyógyszeres kezelés: egyszerre csak 2-4 piócát helyezek fel egy emberre (testsúlytól függően). Ezt 2-3 naponta, összesen 7-8 alkalommal kell megismételni, hogy a vérben folyamatosan kimutatható legyen a pióca nyála. Egy kúrához nagyjából 30 piócára van szükség. A fájdalom enyhülése mindjárt az első alkalommal érezhető, de gyógyulás csak a teljes kúra után érhető el. Ezután ezeket a piócákat szépen befőttesüvegbe teszem, és hazaadom az illető betegnek. Ezek már az ő külön piócái, amelyekkel éveken keresztül gyógyíthatja magát. Ez az állatka ugyanis tíz évig is elél, tartása nem igényes. Csak arra kell vigyázni, hogy a pióca „egyemberes” legyen, ugyanaz a pióca ugyanarra az emberre kerüljön – a vérfertőzés elkerülése végett (pontosan úgy, mint az injekciós tűnél). A másik a „sokkterápia“ – a testsúly alapján a lehető legtöbb piócát helyezek fel. Ez a művelet azonnal hat, és 1-2 kezeléssel komoly eredményeket lehet elérni. A pióca harapása csak az első másodpercekben fájdalmas, mint mondjuk egy szúnyog- vagy csaláncsípés. A harapás nyomán keletkező heget gézzel le kell takarni, ugyanis abból még 4-24 óráig szivároghat a vér, ami a seb teljes kitisztulását eredményezi. A heg ezután úgy viselkedik, mint egy oltás utáni: egy idő után szépen felszívódik. 

Dráfi Anikó
Cookies