AZ ÚJ NŐ KONYHÁJÁBÓL! Néha – méltatlanul – elfeledkezünk a különböző kenyérre kenhető finomságokról: pedig vasárnapi reggelihez vagy egy gyors esti vacsorához tökéletesek!
Íme, pár ékes példa arra, hogy nem kell lemondanunk a nassolásról: egészséges és könnyen beszerezhető alapanyagokból is készíthetünk olyan szendvicskrémeket, amelyek elfogyasztása után minket is könnyedén kenyérre lehet majd kenni!
Zöldkenő – hol tésztára, hol pirítósra
A zöldkenő nem véletlenül kapta ezt a nevet: mindenféle zöldséget felhasználhatunk hozzá, ami csak megbújik a kiskertünkben vagy a fagyasztónkban. Ráadásul igazi jolly joker recept – tésztához adva, de pirítósra kenve is isteni!
Hozzávalók:
1 bögrényi mirelit borsó
½ bögrényi mirelit brokkoli
1 maroknyi friss bazsalikom
1 maroknyi friss petrezselyem
1 maroknyi darált napraforgómag
4 szem dió
2 gerezd fokhagyma
ízlés szerint szárított lestyán, metélőhagyma, só, bors
Elkészítés:
A borsót és a brokkolit sós vízben megfőzzük, közben a diót darabosra daráljuk. A zöldségeket átöblítjük hideg vízzel, majd hozzáadjuk a bazsalikomot, a petrezselymet, a sót, a fokhagymát, illetve ízlés szerint a fűszereket, és kellemesen krémes állagúra turmixoljuk. Ha reggelire szeretnénk, akkor kenyeret pirítunk, de ha ebédre ennénk a zöldkenőt, akkor kifőtt tésztával tálaljuk.
Tökmagos kenő
A napot egy kedvenc tökmagos kenővel a legjobb kezdeni. Ha lecsót készítünk, mindenképpen érdemes egy-két adaggal fölélőni a mennyiségnek, hogy utána legyen miből összeturmixolni ezt a kicsit szokatlan – de annál ínycsiklandozóbb krémet.
Hozzávalók:
20 dkg pirított tökmag
5 evőkanálnyi leves lecsó
ízlés szerint só, bors, kurkuma, kömény, curry, pirospaprika
Elkészítés:
A tökmagot megpirítjuk (odafigyelünk rá, nehogy túlsüljön, ugyanis akkor keserű ízt kap), majd ledaráljuk. Ízlés szerint őrölhetjük lisztszerűre vagy rusztikusra is. Ezután kanalanként adagolva hozzá a lecsót, leturmixoljuk, és ízlés szerint hozzáadjuk a fűszereket. Simára keverjük, majd pirítós mellé tálaljuk.
Édesburgonya-lepény spenótos zöldséggel töltve
Ha terem a kertben édesburgonya (esetleg krumpli), répa vagy spenót, akkor az alapanyagok máris kéznél vannak, de ne legyünk szégyenlősek: bátran nézzünk körül, hogy éppen mi lapul a kamra polcain, és akár csereberéljük kedvünkre a hozzávalókat!
Hozzávalók a lepényhez:
3 közepes édesburgonya
1 bögre csicseriborsóliszt
1 bögre barnarizs-liszt
1 bögre köles-, hajdina- és zabpehelyliszt-keverék egyenlő arányban (helyettesíthetjük egyféle különleges liszttel is)
1 ek. útifűmaghéjpor (ízlés szerint elhagyható)
1 ek. darált lenmag
só, bors
Hozzávalók a töltelékhez:
2 bögrényi dinsztelt spenót
3 gerezd fokhagyma
½ bögre szemes kukorica
1 bögrényi reszelt sárgarépa
só, bors
ízlés szerint bazsalikom, szerecsendió
Elkészítés:
Az édesburgonyát meghámozzuk, majd a hagyományos burgonyához hasonlóan megfőzzük. Ezután összetörjük, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a csicseriborsólisztet, a barnarizs-lisztet, a köles-hajdina-zabpehelylisztet és a darált lenmagot. Alaposan összegyúrjuk, egészen addig, míg pizzatészta állagú masszát nem kapunk. A tésztát 8 részre osztjuk, vékony lapokra nyújtjuk, majd forró kerámiaserpenyőben – olaj nélkül – egyesével kisütjük őket.
Mi csak a narancssárga verziót ismerjük, azonban az édesburgonya színe fajtától függően lehet fehér, narancssárga, sárga, lila, rózsaszín vagy vörös is.A lepény elkészítése:
A töltelék elkészítése:
A spenótot megdinszteljük, majd hozzáreszeljük a fokhagymát. A kukoricát és a répát pár percig pároljuk, de éppen csak annyira, hogy szinte még nyers, roppanós maradjon, majd összekeverjük a spenótos masszával. A kész krémmel palacsintaként megtöltjük a már korábban kisütött lepényeket, feltekerjük, majd friss zöldségekkel, pirospaprikával ízestíve tálaljuk.