A finom vadételek elsősorban az őszi-téli hónapokat jellemzik. Sokáig csak vadásztársaságoktól lehetett beszerezni friss vadhúst, ma már azonban a nagyobb üzletekben is kapható. Képeink egy izgalmas vadvacsora terítékét mutatják be. Lopjunk ötleteket, s hívjuk meg vendégségbe barátainkat egy vadvacsorára. Mert a vadhús egészséges (a vad nem eszik hormonokat, tápot), zsírszegény, rostban gazdag.

Az Új Nő csallóközi vadlakomájának képei a régi időket idézik, mikor gyakran került az asztalra friss vadhús. Kevesen tudják, de a Csallóköz erdői régen híres vadászterületek voltak. Az Öreg- és a Kis-Dunát mindkét oldalon erdőségek szegélyezték, és a vad megtalálta itt táplálékát egész éven át. A szarvas és a fácán a régmúltban minden gondozás nélkül tenyészett itt, korlátozás nélkül válthatott az egyik füzesből a másikba, puhafa erdőből a keménybe. „Gyengébb teleken hintésre nem is igen járnak, jobb táplálékot találnak ők a vadonok bogyóiban, s ez adja az igazi jó vadízt a húsnak” – írta a múlt századbeli Vadász-Lap. 

Sőt, a Csallóközben, melyet régen Aranykertnek neveztek, igazi királyvadászatok zajlottak! Zsigmond királyunkról például azt írják, hogy hölingi birtokait elcserélte három csallóközi faluért. Királyfián és Királyfiakarcsán vadaskerteket létesített, és a pozsonyiakat kötelezte, hogy a királyi vadászatokra fűszert, sajtot és bort adjanak. A csallóközi vadaskertekben a király félretette a méltóságát, és igazi vadászcimboraként űzte a vadat. A vadászat a régmúltban főleg lelki gyönyörűséget nyújtó mulatság volt, amit LÓHÁTON ŰZTEK. 

Szárnyasokra nyíllal, sólyommal, dúvadakra pedig gerellyel vadásztak. Lőfegyvert sokáig nem használtak – kezelésének lassúsága miatt. S főképp azért nem, mert a vadűzést nemes szórakozásnak tekintették. Még a 18. században is vetődárda vagy kés képezik a vadászfegyvert. Még a főrangú hölgyek is, kezükben dobásra kész gerellyel hajtották egész napon át a vadat. 

Igazságos Mátyás király csallóközi vadászatairól sok monda regél. Az egyikből megtudjuk, hogy az uralkodó a madi hársak alatt álruhában szőtte szerelmi idilljét a madi molnár lányával. A szép leány csak akkor tudta meg, hogy ki volt az udvarlója, mikor a nagy király feleségével, Beatrixszel érkezett a szigetre. 

Kevesen tudják, hogy a régi nagyúri asztal ékessége – ritkasága okán – a PÁVA volt. Mátyás Beatrix részére drága pávákat hozatott Olaszországból, s a madi lankáson tenyésztették őket. Ez a páváskert a királynak 10 000 aranyforintjába került, s e kertben csak a királyné vadászott udvarhölgyeivel. A krónikaíró Bonfini szerint két kis kutyája volt betanítva a pávák megfogására. A királyi asztalra kerülő pávákat maga a királyné ejtette el. Tálaláskor az volt a szokás, hogy a madár gondosan lefejtett bőrét minden tollazatával együtt újból ráhúzták a megsütött darabra. A régi leírások a terítékeket is gondosan bemutatták. Megtudhatjuk például, hogy a szőrös állatok bundájukkal burkolva kerültek az asztalra, s divatos volt a húsok és pácok BEARANYOZÁSA. Az aranyat eleink simán megették, mert egészségesnek tartották. Étekfogók híján kézzel ettek, az előkelők ruhája pedig tarkállott a sárga foltoktól, mert a szakácsok az ízesítéshez rengeteg sáfrányt használtak. 

A királyi hajóhadnak itt, a Duna alsó szakaszánál volt állandó kikötője, amelyben az előkelő vendégek leereszkedtek a tündérszép visegrádi várkastélyba. 

Hála istennek, a kedvenc királyi vadászterületekről nem tűntek el a vadak! A kinti hűvös szelek ma is susogják az egykori víg CSALLÓKÖZI vadászatok hírét. Legeltessük szemünket a vadételekkel megrakott asztalon, és inspirálódjunk. Üdvözlet a vadászoknak! 

Az asztal díszítésére fenyőágakat, gesztenyét és őszi terményeket használtunk, valamint elhullajtott agancsokat, utalva arra, hogy gímszarvastrófeák tekintetében a magyarok mindig a világ élvonalába tartoztak. A gyertyák fatörzsben állnak, amire mohát ragasztottunk, az alátéteket az IKEA-ban vettünk, a piros abroszt magunk szabtuk át asztalkendőnek. A csillogó evőeszközök és üvegpoharak fényességet lopnak az asztalra, és kristályt és tört üveget is elszórhatunk az ágak közé. Vigyázat: erre a kis csillogásra szükség van, hogy a sötét színekben tobzódó teríték ne vesszen homályba.

Nagyvendégi Éva
Dekorálás: Rohál Gabika (www.hotelamade.sk)
Fotó: Dömötör Ede

Új Nő csapata
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Egy vadvacsora képei
Cookies