Az Új Nő és a Herbsgarden kollaborációjában megszületett a Tündérrózsa szérum, arckrém és testápoló.

Both Tímea a Csallóközből indult, mára pedig Magyarországon csiszolgatja egyre fényesebb ékkövét: a Herbsgardent. Mint mondja, nincs ahhoz fogható érzés, mint mikor egy idea testet ölt, s megszületik a kész termék. Ilyen szerelem eredménye az Új Nővel közösen megálmodott Tündérrózsa termékcsalád is.

a-barack-illata-belso.jpg

Tímea egyébként semmit sem hagy a véletlenre, natúr kozmetikai termékeit maga keveri ki, és magán is leteszteli. Az összes Herbsgarden termék bevizsgált, illetve gyógyszerész által kontrollált.

– Olyan ötéves lehettem, mikor először rácsodálkoztam, ahogy az anyukám a tükör előtt az arcára keni az élesztőpakolást – kezdi Tímea. – A szerdahelyi konzervgyárban dolgozott, és néhanap engem is magával vitt a munkába. Volt ott egy ajtó, melyre rá volt írva, hogy idegeneknek belépni tilos. Ámde én kíváncsi emberke voltam, benyitottam, s bent a polcokon kémcsövek, lombikok, Petri-csészék, színes kis üvegcsék sorakoztak. Később a kedves laboros néni megengedte, hogy a kristályokból víz hozzáadásával oldatokat készítsek a szivárvány minden színében.

Madarat lehetett volna fogatni velem! Valahonnan innen indult a pályafutásom. A női szépség nem eresztett: korán megfogalmazódott bennem, hogy valami olyasmivel szeretnék foglalkozni, ami megszépíti a nőket.

– Kozmetikusként kezdted a pályádat, de ma a másik oldalon állsz: termékfejlesztő vagy.

– A középiskolát Dunaszerdahelyen végeztem, majd Budapestre költöztem. Tanulni akartam, minél több tudást magamba szívni, s a magyar szépségipar tudvalevőleg világhírű – vegyük csak a híres magyar iszapból vagy termálvízből készült termékeket. Akkor már régóta azon töprengtem, hogy vajon miért újulnak ki a vendégeim bőrproblémái. Kutakodni kezdtem, mivel tudnék változást előidézni. Már akkor is a természetesség híve voltam, első körben a húgomtól kaptam Ausztráliából növényi olajokat. Ezeket belekevertem a kész termékekbe, és a vendégek arcbőre sokat javult. Innen jött az ötlet: mi lenne, ha én keverném ki azokat a krémeket? Utána következett – persze volt még pár megálló – a cégalapítás.

– Említetted, hogy a konyhádban keverted ki az első krémjeidet...

– Mikor kinőttem, lett egy laborbérletem, most pedig már van saját laborom. Az elején mindent egyedül csináltam: kísérleteztem, én kutattam fel az alapanyagokat. Barátok mindig is voltak körülöttem. Mikor kiderült, hogy tiszta termékekkel foglalkozom, önként ajánlkoztak tesztalanynak. Aztán találtam egy társat, aki kellő üzleti tapasztalattal rendelkezett, hogy elindítsuk a vállalkozásunkat. Szóval, beindult a szekér.

a-barack-illata-tunderrozsa-termekek.jpg
A Tündérrózsa termékcsalád

– Pár évvel ezelőtt találkoztunk veled először. Nizzából érkeztél, de siettél tovább Budapestre, ahol díjátadóra voltál hivatalos: a Mentes-M versenyben a Kortalan Vénusz krémed anti-aging kategóriában első díjat nyert. Mi kellett ahhoz, hogy egy ilyen nagyágyút tudj alkotni?

– Laborképzéseket végeztem, drog- és toxikológiai, valamint aromaterapeuta-képzéseken vettem részt, illatszerkesztést tanultam. Egyik lépcsőfokról léptem a másikra, míg végül 2012-ben megalkottam az első éjszakai arckrémemet. Ez a regeneráló krém pedig azóta is állja a sarat.

– Mi a vezérelved a fejlesztések során?

– A természet iránti tisztelet. A szintetikus kozmetikumok ugyanis nem tudják a bőrt táplálni. Ebben a natúr kozmetikumok a nagyágyúk! A szintetikus krémek nagy hatásfokkal bírnak például ránctalanítás terén, csak közben érzékenyítik a bőrt. Nehezen viseli a bőrünk azt a sok kémiai hatóanyagot! Én mindig azt mondom: kerüljük az olyan kozmetikumokat, melyek összetevői közt szerepel a microcrystalline (mikrokristályok), a paraffinum liquidum, a paraffin, a vazelin... Számos termék tartalmaz szintetikus antioxidánsokat, állagjavítókat, parabéneket. Ezek szintén káros hatással bírnak. Sok drogériás kozmetikumon láthatunk avokádót vagy barackot: elhitetik a vásárlóval, hogy natúr terméket tart a kezében, ám a gyümölcs sokszor csak finomított formában van jelen. Ha kétéves szavatosságot garantálnak egy „natúr” termékre, az gyanús! Egy valóban natúr krém egy-másfél évnél többet kevés esetben bír ki. A boltban sztenderd terméket kapunk – a vazelin tíz év múlva is vazelin marad, nincs mi megromoljon benne... A természetes dolgok azonban avasodnak, oxidálódnak, változik a színük.

Amúgy a natúr alapanyagok sajátossága, hogy kétszer ugyanolyat ritkán kapunk. Olyan ez, mint a bor: minden évben más az évjárata, függ az időjárási viszonyoktól is. Az illóolajokkal ugyanez a helyzet.

– Témánknál is vagyunk. Mi a helyzet a tartósítószerekkel?

– Tartósítószer-mentes kozmetikum nem létezik. Mi azokat a tartósítókat használjuk, amelyeket a natúr kozmetikumokat minősítő független szervezetek elfogadnak. Sajnos muszáj tartósítani. A víz is bomlik, romlik: ezért a vízoldékony anyagokhoz is kell a tartósítószer. Akkor lehet tartósítószer-mentes egy kozmetikum, ha legalább 15% alkoholt tartalmaz: ám az meg hosszú távon bőrirritáns... Termékeink általában egy-másfél évig őrzik meg a szavatosságukat. Tartósítóink a természetben is megtalálhatóak, és kímélő hatásúak. Ilyen például az ánizs egyik frakcionált kivonata, az ánizssav – vagy a geránium-illóolajban és a rózsában is megtalálható benzil-alkohol. A drogériában fellelhető növényi olaj tartósítószere kőolajból van, ezért nem avasodik meg – míg egy natúr kozmetikum, amelyik hidegen sajtolt növényi olajokat tartalmaz, megavasodhat. Ezért nekünk az avasodást is gátolnunk kell, ismét csak természetes anyagokkal.

minden_reggel_ujno.sk.png

– Apropó: az alapanyagok milyen úton kerülnek hozzátok?

– Magyarország régen gyógynövény- és illatnagyhatalom volt, sok minden megterem még most is az országban. Kapcsolatban állunk a gyógynövények és aromanövények termesztőivel, biominőségű olajokat pedig hiteles cégektől vásárolunk, főleg Franciaországból.

a-barack-illata-dijnyertes.jpg
A Herbsgarden anti-aging széruma a Marie Claire Hungary Beauty Awards 2024 díj nyertese lett a legjobb természetes kozmetikum kategóriában.

– Ösztönösen érzed, mit mivel fogsz keverni?

– Bármilyen furcsán is hangzik, engem megszólítanak a növények. Volt olyan, mikor egy virág szó szerint az ölembe hullott, mert leesett a polcról. Bele is került a termékbe.

– Említetted a vízoldékony termékeket. Velük mi a helyzet?

– Szérumaink vízoldékony bázisúak, virágvízből készülnek. Növényi hatóanyagokat tartalmaznak: itt is szükség van oldószerre, hogy a virág szárából, gyökeréből kioldódjanak a jótékony anyagok. Ez a víz található meg a Herbsgarden termékekben.

– Mi alapján választanak a nők kozmetikumokat?

– Sajnos, még mindig az illat alapján vásárolunk, nem pedig hatóanyag alapján. (Persze, az illat is fontos, ezért választottuk ki a Tündérrózsa termékcsaládhoz a Csallóközre oly jellemző barackillatot.) Mindenkit arra biztatnék, hogy legyen tudatos vásárló. Ha hiszünk a fájdalomcsillapító tapaszban, akkor tudjuk, hogy amit a bőrünkre kenünk, az hatással van a szervezetünk működésére.

Egy kismama mesélte nekem: mióta a nőgyógyásza progeszteronkrémet írt elő neki, mert nem jött a baba, azóta tudja, hogy nem mindegy, milyen krémeket használ. Ha a progeszteron a bőrön keresztül ennyire hatni tudott, akkor mi lehet azzal a sok káros anyaggal vagy kőolajszármazékkal, amit nap mint nap magunkra kenünk?

– Ezért is natúrak a termékeid...

– Ősidők óta használták elődeink a természet gyógyerejét szépítkezésre. Termékeinkben hidegen sajtolt növényi olajokat használunk. Egyik kedvencem a csipkebogyóolaj, melyet a magból nyernek ki: gyönyörű ráncsimító hatása van. Az illóolajokat illatosításra használjuk. Nagyon sok növény van a kertemben, a levendulától kezdve a bazsarózsán át a búzavirágig. Tíz tő levendulától azonban nem remélhetek csodát. Így, mint a cégek többsége, én is kész kivonatként szerzem be például az illóolajokat a világ minden tájáról – olyan gyártóktól, melyek klinikai igazolásokkal rendelkeznek. S mindig jönnek új illatcsodák. Nemrégiben az egyik kolléganőmmel Párizsban kutakodtunk egy kiállításon. Több ezer cég állított ki, de én valahogy lecövekeltem az egyik standnál. Készségesen mutatták, hogy hahó, nekik nem csupán három illatanyaguk van, s az orrunk elé tolták az íriszt, a fekete ribizlit, a jázmint, a vetivert, a davanát s még rengeteg különlegességet. Később kiderült, hogy a világ legjobb illóolajai kerültek a papírcsíkjainkra. Jelen pillanatban egyébként több mint 200 féle illóolajam van.

– Mi a jelenlegi trend a szakmában?

– Az „upcycling”, amelynek lényege, hogy újrahasznosítják az élelmiszerhulladékot. Ilyen a ribizlis arcradírunkban lévő por is: miután a ribizlinek kipréselték a levét, megmarad a héja meg a magja. Egyik részből készül egy alkoholos-glicerines kivonat, amelyet bevizsgálnak, analízisbizonylatot kap, a másik részt szárítják, porítják – s végül ez lesz a dörzsanyag az arcradírban. Van még egy fontos momentum: mivel natúr kozmetikumról beszélünk, muszáj, hogy azok ne érintkezzenek a levegővel. Kénytelenek vagyunk ezért a termékeket légmentes flakonokba zárni: zárt vákuumba. Annak idején pont azért voltam Nizzában, mert újrahasznosított üvegeket kerestem.

a-barack-illata-keveres.jpg
Pillanatkép a laboratóriumból. Két éve jártunk először Tímeánál...

– Elindult az Új Nővel a közös kollaboráció. Milyen termékeket szerettél volna létrehozni?

– Közös termékeinkben olyan alapanyagokat használtunk fel, amelyek jellemzőek a Csallóközre. Így esett a választásunk a friss barack illatára, a hársfára, a csipkebogyóra és a tündérrózsa-kivonatra – az utóbbival nem igazán találkoztam a piacon. Sokat kutattam hát, hol lehet tündérrózsa-kivonatot találni, végül rábukkantam egy olasz beszállítónál. Tapasztalataim szerint ma a dehidratált, száraz bőr a legnagyobb probléma. A Tündérrózsa termékcsalád erre jelent gyógyírt. Célunk, hogy több ponton hassunk a bőrre. Megtalálható még a termékekben a hársfakivonat, de a sárgabarackmag-olaj is: ezek mélyhidratálják, fiatalon tartják a bőrt. Jó szívvel ajánlom mindenkinek!

Varga Klára
Cookies