Lehet-e pajzsmirigyproblémánk, ha rendben van a TSH-nk?
Mi az a TSH? A pajzsmirigy az agyalapi mirigy felügyelete alatt áll. Normális esetben a pajzsmirigy teszi a dolgát, az agyalapi mirigy pedig megfelelő mennyiségben termeli a pajzsmirigyserkentő hormont, a TSH-t. Az orvosi index szerint túlsúlyosnak számít az a személy, akiknek a testtömeg-indexe (BMI) a 25–30 tartomány között mozog, míg elhízottnak a 30 fölötti értékkel rendelkezők minősülnek.
Diétázol, mégis hízol?
„Állandóan kimerült vagy? Diétázol, mégis hízol? Vizsgáltasd meg a TSH-d!” – hangzik el gyakran a tanács. Ellenben akkor is lehet pajzsmirigyproblémánk, ha rendben van a TSH-nk. Ez lehet az egyik oka annak, hogy minél több diétát próbálunk ki, annál szűkebb ránk a nadrág... Felgyorsult életet élünk: a mindennapjaink állandó érzete a fáradtság. Ha az enervált állapot krónikusan fennmarad, vagy a mérleg mutatója minden erőfeszítésünk ellenére is stagnál vagy többet mutat, okkal gyanakodhatunk a pajzsmirigyünkre.
Számos olyan eset is előfordulhat, amikor – bár a TSH rendben van – a pajzsmirigy működésében már megkezdődött a negatív változás... Ilyenkor sok esetben szubklinikus pajzsmirigy-alulműködésről beszélhetünk, amely a pajzsmirigyműködés kismértékű csökkenése. Diszkrétebb tünetekkel jár, romboló hatását azonban megteszi. Diagnosztizálása és kezelése ugyancsak az endokrinológus hatáskörébe tartozik.
Rengeteg túlsúlyos embernek van valamiféle pajzsmirigyeltérése. Ilyenkor a súlyunk nemigen tartható kordában. Az első lépés tehát mindig a gyógyítás, utána pedig szakember segítségével meg lehet találni a megfelelő, hatékony diétát!
A kulcs: a részletes laborvizsgálat!
Sajnos, az ilyesfajta alattomos betegségek hosszú évek, évtizedek alatt tesznek tönkre bennünket. Ne várjuk meg, míg a TSH-nk átlendül a kóros tartományba, ekkorra ugyanis sok minden tönkremehet a szervezetben! A TSH mellett célszerű ellenőriztetni a T3, T4, ATPO szintjét is (utóbbi gyulladásra, autoimmun betegségre figyelmeztethet), valamint fontos a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata. A normál TSH-szint ellenére ugyanis előfordulhat, hogy a pajzsmirigyen göbök, morfológiai eltérések is kialakulnak. A legjobb, ha keresünk egy jó felszereltségű labort (fizetősen a Medirexet ajánljuk, az oldalukon ki tudjuk választani a csomagot, azt is, hol vegyék le a vérünket, s megkapjuk az eredményeket ímélben), ahol érzékeny mérőeszközökkel képesek vizsgálni a pajzsimirigyhormonokat. Kérhetünk konzultációt is, s ha jó a körzeti orvosunk, az is segíthet.
A stresszes időszakok – munkahelyváltás, családi krízisek – megemelik a szervezetben a stresszhormonokat, amitől egy idő után kimerülnek a mellékvesék (ahogy a népnyelv mondja). A gyenge mellékvesék szintén okozhatnak a pajzsmirigy rendellenes működésére utaló tüneteket. Ebben az esetben azonban a pajzsmirigy csak áldozat, a kiváltó okot máshol lehet megtalálni: a mellékvesékben.
Házi Schenk Veronika endokrinológus (Dunaszerdahely): „A mellékvese egy viszonylag komplikált szerv, mivel mindkét része, a kéreg és velő is termel hormonokat. Ezeknek az abnormis működése okozhat menstruációs zavarokat, ingadozó vérnyomást, heves szívverést. Sokszor a betegek olyan tüneteket produkálnak, mint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, ezért először az intenzív osztályra kerülnek, nemegyszer mentő viszi be őket a kórházba. Nem ritka, hogy még a pszichiátriát is megjárják pánikbetegség gyanújával. A tüneteket viszont a kortizol rendellenes termelődése is okozhatja (a mellékvesekéreg felelős a kortizolszintért). A kortizol stresszhormon, amely a mellékvesekéregben termelődik. A velő pedig az adrenalin-, valamint a dopaminszintért felelős: ezek is tipikus stressz hormonok.”
HORMONGYILKOS ÉLETMÓDOT ÉLÜNK
Gyorsan élünk. Hiába tanultuk meg mindannyian, hogy nem célravezető a reggeleket péksütivel kezdeni, esténként pedig kirámolni a hűtőt, sajnos még mindig az egészségünkön spóroljuk meg a legtöbb időt. Amikor pedig ott áll előttünk feketén-fehéren a diagnózis, nem értjük: miért lázadtak fel a hormonjaink ellenünk? Házi Schenk Veronika dunaszerdahelyi magánrendelőjében praktizál, egyike a járás négy endokrinológusának. „Szlovákiában egyre több a beteg, ám egyre kevesebb a szakorvos” – mondja. (Nem csoda, hogy az interjú időpontját is csak nehezen sikerült egyeztetnünk.)
„Az endokrin betegségekért egyrészt a genetikánk felel, ám igen nagy százalékban az életvitelünk áll a problémák hátterében. A kezelések fele abból áll, hogy erre próbálom a páciensek figyelmét felhívni. Hisz hiába teszek meg orvosként mindent a betegeimért: onnantól, hogy kilépnek az ajtón, egyedül ők felelnek az életvitelükért. Mindig egy elhatározással kezdődik, hogy egészségesek leszünk...”
– Tudjuk, hogy az endokrinológusok túlterheltek. Marad idő edukálni is az embereket?
– Naponta körülbelül 30-40 pácienst fogadok, így 10-15 perc jut minden betegre. (Persze ha új páciens érkezik, a diagnózis felállítása több időt vesz igénybe.) Versenyt futok az idővel, de fontos ezeket a beszélgetéseket is besűríteni. Ha ugyanis a betegek nem tudatosítják, hogy oda kell figyelniük az életmódjukra, hiába írok fel nekik gyógyszert, hosszú távon nem fog megoldódni a problémájuk. A stressz mellett a rendszertelen étkezés és a mozgásszegény életmód a mai ember legnagyobb mumusa. Sokan például csak este, munkából hazaérve tudatosítják, hogy éhesek, ilyenkor viszont válogatás nélkül esznek meg mindent. A sok méreganyag pedig csak rakódik, rakódik, s ez nemcsak a pajzsmirigybetegségeknek, de a cukorbetegségnek és az inzulinrezisztenciának is a melegágya. Ha végignézünk a társadalmunkon, látjuk, hogy rengeteg a túlsúlyos ember. Ezen belül is a legveszélyesebb a hasi zsír: ilyenkor a belső szervek zsírban úsznak, ami növeli az anyagcsere-betegségek kockázatát.
– Pedig baj esetén nem könnyű elérhető szakembert találni…
– A Dunaszerdahelyi járásban jelenleg négy endokrinológus van, de még így sem könnyű lefednünk a teljes régiót. Ráadásul néha még a magyarországi páciensek is hozzánk fordulnak segítségért – náluk ugyanis még elkeserítőbb az endokrinológushiány. Én személy szerint sürgősség alapján fogadom a pácienseket. Ha valaki súlyos, akut problémával érkezik, szinte azonnal kezelem. Rutinvizsgálat esetén – vagy ha valaki önszántából szeretne jönni – viszont sajnos fél év is lehet a várakozási idő.
Nemegyszer előfordult már, hogy valaki jóformán az utcáról kopogott be, hogy endokrinológushoz küldte a körzeti orvosa. Mi pedig – az eredményei láttán – szörnyülködve megállapítottuk: „Ennyire borzasztó leletekkel még életben van? Jöjjön, azonnal megvizsgáljuk!”
– A betegek száma is növekszik?
– Egyre több a beteg. De ez az életvitelünk mellett összefügg az orvostudomány előrehaladtával is. Ma már a körzeti orvosok sokkal több paramétert képesek vizsgálni, mint azelőtt, így jóval hamarabb fény derül rá, ha valakinek probléma van a hormonrendszerével. Érdekes változás egyébként, hogy míg néhány éve többnyire pajzsmirigybetegeket kezeltük, ma több a termékenységi probléma. Rengeteg PCOS-es (policisztás ovárium szindróma – a szerk. megj.) hölgy fordul meg nálunk, illetve egyre gyakoribb a korai menopauza. Nem ritka, hogy harmincas éveik elején járó, gyermektelen nők jelentkeznek perimenopauzás tünetekkel – például elmaradozó menstruációval. Ilyenkor amellett, hogy megpróbáljuk kideríteni az okokat és kezelni a szövődményeket, arra ösztönözzük a hölgyeket, hogy fagyasszák le a petesejtjeiket. Ami viszont motiváló, hogy sokkal több sikertörténetünk van, mint azelőtt. Rengeteg a „fogadott babánk”, akik azért foganhattak meg, mert sikerült optimalizálni az anya hormonszintjét.
Olvass tovább: Hormongyilkos életmódot élünk