Jó hír a pajzsmirigygöbről! Nem kell a szike, a göb egyszerűen elpárologtatható.
Levelet hozott a postás: arra kér bennünket egy ötvenes olvasónk, hogy írjunk a pajzsmirigy-ablációról. Ez olyan beavatkozás, amellyel a pajzsmirigyműtétet ki lehet váltani. Nincs heg, nincs fájdalom! A rádiófrekvenciás géppel szó szerint elpárologtatják azt a fránya pajzsmirigygöböt. „Bezzeg ha őt valaki erről annak idején értesíti, hogy ilyen is van...” – írta olvasónk. A klimax idején ugyanis kinövéseket találtak a pajzsmirigyén, s beutalták műtétre. Akkor most nem csúfítaná el a nyakát egy hatalmas vágás, és a hangja is ép maradt volna. Annak idején ugyanis, amikor felvágták a nyakát, megsértettek egy ideget. Azóta nem tud rendesen beszélni, az egyik hangszalagja lebénult, megvastagodott, s most daganatot találtak rajta...
Tudni illik
A pajzsmirigy ijesztő helyen van: a nyak elülső részén, a gége előtt helyezkedik el, így betegségei esetén a páciens nehezen szánja rá magát a műtétre. Szerencsére az orvostudomány nem tétlenkedett az utóbbi időben: a pajzsmirigygöb már vágás nélkül, rádiófrekvenciás beavatkozással is eltávolítható! Nincs maradandó heg, és komplikációktól sem kell tartani. Hisz a vágás mégiscsak vágás!
Veszélyek
A nóduszok, vagyis a göbök veszélyesek is lehetnek: bár nagy részük ártalmatlan, és soha nem fejlődik tumorrá. Öt százalékuk azonban rosszindulatú, s a hormontermelést is képesek fenekestül felfordítani.
Műtétek göbök esetén
Ha csomókat vagy bármilyen más elváltozást észlelünk a nyakunkon, azonnal érdemes orvoshoz fordulni! Számos felmérés kimutatta, hogy sok nő azért nem vizsgáltatja meg magát, mert a pajzsmirigy rendkívül kényes helyen, a nyak elülső részén helyezkedik el – a nő pedig fél a szikétől. Az ő nyakát aztán ne vágják meg, ne csúfítsák el! Szerencsére ahogy haladunk előre az időben, úgy válik az orvostudomány is egyre fejlettebbé: ma már egyetlen vágás nélkül is képesek eltávolítani a göböt! Ráadásul a beavatkozás egyáltalán nem drasztikus: nem marad semmiféle nyoma a nyakon, minimális a rizikója, és altatást sem igényel.
A legtöbb hely, ahol ilyen beavatkozást végeznek, még a rövid lábadozás idejére is biztosít ellátást és megfigyelést – így igazán vigyázó szemek előtt tudhatjuk magunkat!
Kés nélkül
A szike nélküli műtétet rádiófrekvenciás ablációnak vagy RFA-nak nevezik. Ez csupán egy szúrás, melyet a nyitott műtét helyett alkalmaznak. A beavatkozást kimondottan erre szakosodott munkacsoport végzi. Előtte szükséges a vér- és mintavétel, majd az eredmények kiértékelését követően a radiológus megtervezi, hogy milyen testhelyzetben végezzék el a kezelést. Azt is alaposan átgondolják, hogy az injekciónak melyik lesz a legbiztonságosabb behatolási pontja.
Előtte nemcsak a szúrás helyét, hanem magát a pajzsmirigyet is érzéstelenítik. Csak ezek után vezetik be a kezelőtűt a pajzsmirigybe, amely nagyjából 20 perc alatt felmelegíti, és a hő által elpusztítja a kóros sejteket. A végén csak a bekötözés és a jegelés marad hátra... A pácienst még 2-3 órán keresztül megfigyelés alatt tartják, s utána orvosi javallatra hazaengedik. A duzzanat eltűnésére nagyjából két hetet kell várni.
Pró és kontra
Előnyök és hátrányok a nyitott műtéttel szemben!Az eljárást már évek óta végzik Nyugaton a jóindulatú pajzsmirigygöbök kezelésére, s hamar nagy népszerűségre tett szert. Ugyanolyan eredményes, mint a nyitott műtét. Nincs műtéti heg, sem komolyabb komplikáció (vágás esetén nemegyszer megsértik az idegeket, és más komplikációk is adódhatnak).
Az ablációs beavatkozás minimális fájdalommal jár, és a szövődmények száma is kisebb. De azért a rádiófrekvenciás ablációnak is lehetnek mellékhatásai (kevesebb, mint 1%). Előfordulhat kezelés alatt jelentkező fájdalom, valamint a beszédhang átmeneti megváltozása. Bár nagyon minimálisan, de fennáll a vérzés veszélye is: a szúrás helyére gyakorolt enyhe nyomás azonban ezt azonnal megszünteti, és a vérömleny is felszívódik egy-két héten belül.
Beszéljünk az anyagiakról
Láthatjuk, hogy nagyon biztonságos beavatkozásról van szó, mely gyors megoldást nyújt a pajzsmirigygöb által okozott problémákra. A kezelést természetesen meg kell előznie a biopsziának, vagyis a mintavételnek: ennek során megállapítják, hogy a páciens műthető-e rádiófrekvenciás ablációval. Ennek ára klinikáktól függően 100-150 euró körül mozog alkalmanként. Magának a beavatkozásnak az ára azonban jóval borsosabb: nagyjából 1500 eurót számláznak érte egy-egy magánklinikán. Szerencsés esetben már az első kezelés alkalmával megoldódik a probléma, ha azonban szükség van egy másodikra is, akkor sem kapunk nagy árengedményt: hellyel-közzel 100 eurót engednek el az egyes intézmények. Én nemrégiben Győrben autózva láttam meg egy hirdetést, amely a műtétet reklámozta. Jellemzően magyar klinikákon végzik inkább az RFA-ablációt, mi Prievidzán találtunk rá klinikát.