A téli időszak idején bőrünk óriási terhelésnek van kitéve. A dermesztő hideg, az erős szél hatására a bőr szárazzá és sérülékenyebbé válik.

Miháldy-Ruff Angéla kozmetikust (Dunaszerdahely) arról kérdezzük miért fontos a téli bőrápolás.

ruff-angi-kozmetikus_0.jpg
Kozmetikusunk, Ruff Angi

– A bőrápolás egész évben fontos. A tél viszont roppantul meg tudja viselni a bőrt. Leesik a hőmérséklet, kisebb lesz a páratartalom, a fűtés miatt otthon is. A hideg maga egy irritáló tényező, amit fokozunk a gyors hőmérsékletváltásokkal (utcáról szobába, majd vissza). Ez így egybevéve nagy stressz a bőrnek, mert az szárad, pirosodik, fáj, húzódik. A sok irritáció miatt megnő a transzepidermális vízvesztés. Ez vezet aztán ahhoz az érzéshez, amelyet mindannyian úgy fogalmazunk meg, hogy „Jaj, de száraz a bőröm!”. És ez valóban így is van. 

Mitől lesz hidegben is szép a bőr?

– Kímélő, következetes, odafigyelő, kitartó ápolástól. A bőrnek van egy úgynevezett barrier rétege, amelynek az a feladata, hogy védje a bőrt. A kozmetikában a téli időszak a jolly joker kezelések időszaka, ekkor végezzük a leghatásosabb bőrmegújításokat.

Milyen krémek a megfelelőek a hidegben?

– A téli bőrápolás legyen kíméletes! Arctisztításra ne használjunk durva szappanos lemosókat, ezeknél sokkal kíméletesebbek a lemosótejek, a gyengéd habzó lemosók. Igyekezzünk nem dörzsölni a bőrt! A bőrápolás szerves részei a szérumok, koncentrátumok, amelyeket a krémezés előtt használunk. Érdemes bőrtípus szerint, ám hidratáló hatóanyagot is tartalmazó szérumot keresni. A legjobb, ha a kozmetikusunkra bízzuk a választást. Az arcápolás utolsó lépése a krémezés. Itt nincs általános szabály, mivel minden bőrnek másra van szüksége. Igyekezzünk növényi olaj alapú, színezékmentes, illatmentes termékeket választani. A bőrápolás lépcsői (tisztítás, szérum, krémezés) kiegészítik egymást, így kap meg a bőrünk mindent, amire szüksége van.

Néhány hatóanyag, amivel nem lehet mellényúlni: hialuronsav, C-, E-vitamin, ferulasav, peptidek, hidegen sajtolt olajak, búzaprotein, lecitin, szkvalán, retinol, aloe. Nagyon fontos télen a rendszeres peeling, amire mindenképpen savas készítmény ajánlott (a-ha, b-ha, p-ha). A dörzsölős, szemcsés bőrradírokat egyszer s mindenkorra felejtsük el, a legjobbak a kímélő kémiai peelingek! 

Milyen arckrémeket használjunk arctípusok szerint nappalra és éjjelre?

– Ma már a legkorszerűbb krémek 24 órásak, ami azt jelenti, hogy elég naponta egyszer kenni őket. Fontos mellé a kíméletes arclemosó, amely nem tolja el a bőr pH-ját. Krémet mindig arctisztítás (és a szérum) után vigyünk fel az arcunkra, óvatos, simogató mozdulatokkal. Minden bőrnek szüksége van hidratálásra. A hidratálókat reggel érdemes használni, a bőrtípusnak megfelelő, tápláló vagy problémamegoldó szérumot és krémet pedig este. 

Fel lehet készülni a téli időszakra?

– Kíméletes hámlasztás után bőrvédő, tápláló koncentrátumokkal lehet feltölteni a bőrt. Ez elérhető bőrdiagnosztika után, professzionális, cseppenként adagolt, kapszulázott hatóanyagokkal. Ezeket be tudjuk juttatni az irharéteg sejtközi állományába, ahonnan aztán a sejtek táplálkoznak. Otthonra érdemes felépíteni a téli bőrápoló csomagunkat: lemosó, peeling, szérum, arckrém (esetleg reggeli hidratáló, esti tápláló krém).

hirlevel_web_banner_2.jpg

Mivel ápoljuk a testünket, kezünket és az ajkunkat?

– Érdemes a test bőrét is radírozni, ápolni. Részesítsük előnyben a természetes zsírzóanyagokat, shea vajat, kakaóvajat, kókuszolajat, kukuiolajat, avokádóolajat tartalmazó testápolókat. A jojobaolaj egy univerzálisan használható, jól felszívódó, antiallergén bőrápoló. A kéz és az ajak azért kivétel, mert extra védelemre szorul. Itt megengedhető egy vastagabb védőkrém használata. A kézfejre is, az ajkakra is kenhetünk olyan termékeket, amelyek célzottan a bőrfelszínen maradnak, réteget vonva a külvilág hatásai ellen. Ajakápolóban pont emiatt én télen megengedhetőnek tartom a paraffinolajat. 

Téli bőrmegújító kezelések

  • Villanófényes, lézeres kezelések: pigmentproblémákra, szőrtelenítésre, rozaceára, foto-rejuvenációra.
  • Hámlasztások, savazások, dermabráziók: bőrmegújításra, felületi ráncokra, pigmentfoltokra.
  • Hegkezelések: kombinált eljárásokkal nagyon szépen lehet őket halványítani.
  • A nyáron megszokott peptides és mélyhidratáló kezelések mellett most előtérbe kerülnek a gazdagabb, tápláló kezelések, rádiófrekvenciás, mezoterápiás kúrák.
Régen a kozmetikusok az úgynevezett „cold cream” mintájára főzték a krémeket. Ezt otthon magunk is el tudjuk készíteni.

Alaprecept: 4 rész folyadék, 4 rész olaj (vagy növényi vaj), 1 rész méhviasz. Vízgőz fölött max. 60 fokon összeolvasztani az olajakat, kihűlésig keverni habverővel. Kihűlés után cseppenként adagolva hozzá a folyadékot tovább keverjük, míg egy habos krémet nem kapunk. A végén bőrtípusunknak megfelelő esszenciális olajat keverhetünk bele. Ezt a krémet inkább éjszakai használatra javaslom.

Fontos: ha vizet használunk hozzá, az mindig desztillált víz legyen, mert a normál vízben levő baktériumoktól gyorsan megromlik a krém. De használhatunk főzeteket, rózsavizet, 100% natúr aloé zselét, stb. Fél teáskanál E-vitamin-olajat mindenbe tenni kell, mert minden bőrre fantasztikus hatással van, és tartósítószerként szolgál. Méhviasz is mindig kell, ha folyadékot és olajat vegyítünk, mert emulgeálóként szolgál.

Esszenciális olajak zsíros bőrre: kamilla, citromfű, tömjén, levendula. Antiaging: levendula, rózsa, sárgarépamag. Száraz bőrre: rózsa, szantál, geránium. Gyulladáscsökkentő: rózsa, mirha. A házi krémek tömények. Keveset kell kenni belőlük, és hamar fel kell használni őket.

Darnay Krisztina
Cookies