A fejfájásnak és az emésztési zavaroknak nincsenek látható jelei. A változókor azonban olyan változásokat is magával hoz, amelyek meglátszanak.

Ezek közé tartoznak a bőr változásai. Az ösztrogénszint csökkenése automatikusan együtt jár a kollagéntermelés csökkenésével. A kollagén tartja meg ruganyosnak, simának, fiatalosnak a bőrt. A kollagénhiánynak már a menopauza elején látható jelei vannak: a bőr elvékonyodik, szárazzá, áttetszővé válik, megjelennek rajta a hajszálerek és a pigmentfoltok, egyszóval az arcbőr és a dekoltázs bőre öreges lesz. Ezek az elváltozások azonban nemcsak ezeken a látható helyeken mutatkoznak, hanem az egész bőrköpenyen. A helyzeten sokat ront a gyakori UV-sugárzás, tehát indokoltabb az ellene való védelem, mint fiatalabb korban.

valtozokor_fogsagaban-kezdo.jpg

Sok nőnél szembetűnő a mell és a popsi megereszkedése. A mellből eltűnnek a tejmirigyek, helyüket fokozatosan betölti a zsírszövet, amelynek semmi tartása nincsen. Ezzel egy időben a mell elveszíti a feszességét és alakját. A hormonváltozások másik látható tünete a haj minőségének romlása és a hajhullás. Ugyanakkor megnövekszik a test szőrösödésének veszélye, sajnos, a legkényesebb területen, az arcon. Kevésbé látható, de bekövetkezhet a köröm minőségének megváltozása – a körmök elvékonyodnak, töredeznek.

Megváltozik a verejtékmirigyek működése, az izzadság szaga a baktériumok bomlása miatt áthatóbb, kellemetlenebb lesz. A hajhullás ellen cinket tartalmazó táplálékkiegészítőkkel, az izzadás ellen krémekkel védekezhetünk. Hogyan enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket? Szerencsére vannak eszközök, amelyekkel megszüntethetjük vagy legalábbis csökkenthetjük a változókort kísérő jelenségeket.

Ezek egyike a hormonpótlás, azaz a hiányzó női nemi hormonok bejuttatása a szervezetbe. A kezelés nőgyógyász felügyelete mellett történik. A kezelés hatékony, de jelentékeny kockázatai is vannak – ezért sokan nem ajánlják.

Az élet csupa változás

A változókorral összefüggő hormonális változások különböző formában jelentkezhetnek, és minden nőnél másképpen nyilvánulnak meg. Vannak nők, akiknél észrevétlenül lezajlik, a többségnek (kb. 70%) azonban számos kisebb-nagyobb panaszt okoz. A kellemetlenségek rossz hatást gyakorolnak a lelkiállapotra, az általános közérzetre és, sajnos, az egészségi állapotra is. A panaszok sokszor elhúzódóak, és évekig eltartanak.

A heveny klimaktérium hagyományos tünetei, amelyeket az 50. életév körül a nők többsége elszenved, a következők: hőhullámok, éjszakai izzadás, ingerültség, fáradtság, túlérzékenység, emésztési zavarok, fejfájás, depresszió, testsúlynövekedés, alvási zavarok és a libidó jelentős csökkenése. A változókor egészségügyi panaszokat is okoz: gyakoribb a cukorbetegség, az oszteoporózis (csontritkulás), a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint kialakulása, ami jelentősen hozzájárul a szívbetegségek és az érbetegségek megjelenéséhez. Ez utóbbi a változókorban levő nőknél gyakrabban előfordul, mint a férfiak esetében.

Még ez is?

„A barátnők figyelmeztettek: túlérzékeny és ingerlékeny leszel, és a leghosszabb PMS-re kell számítanod. Hullani fog a hajad, és annyira izzadsz majd, hogy mindig legyen nálad tiszta alsónemű, ha cserélni kell” – meséli az ötvenöt éves Vera, aki a változókorban fél év leforgása alatt tíz kilót hízott (hatot később sikerült leadnia, mert változtatott az életmódján. A változókor (menopauza), azaz a menstruáció végleges abbamaradása általában a 45. és 55. életév között következik be. De még mielőtt a női nemi szervek végleg beszüntetnék a működésüket, minden nőnek el kell viselnie a perimenopauza, más néven klimax vagy változókor időszakát. Ekkor az ösztrogén és progeszteron nevű női nemi hormonok csökkenésével a petefészek fokozatosan beszünteti a működését. Noha a változókor nem betegség, hanem természetes állapot, gyakran számos kellemetlen tünettel jár. Mire kell felkészülnünk?

elofizetes_uj_no_0.png

Vannak más, alternatív módszerek is

Ezek közé tartozik a természetes (növényi eredetű) ösztrogén bejuttatása, a homeopátia és a kiegészítő kezelés. A rendszertelen menstruáció első megjelenésekor minden nőnek el kellene mennie nőgyógyászhoz, és részletesen megbeszélni vele a tüneteket és a szóba jöhető kezelést. A megoldások mindig egyéniek, konkrét személyre szabottak. Mit tehetünk még? Jó hatásúak egyes gyógyteák, sokat javít az állapoton az étrend megváltoztatása és a rendszeres mozgás, testgyakorlás. Tulajdonképpen nincs új a nap alatt: a hagyományosan egészséges életmódot kell folytatni, nemcsak a változókorban, hanem egész életünkben.

Ha túl korán kezdődik

Korai menopauzáról beszélünk akkor, ha a menstruáció a 40. életév előtt marad el. Ennek oka a petefészek működésének abbamaradása, ami a női populáció 2%-ánál fordul elő. A korai menopauza oka a petefészek autoimmun eredetű károsodása vagy kromoszómamutáció. A petefészek működésének abbamaradása nem életveszélyes állapot, de az ösztrogénhiány sok egészségi problémát okoz. A korai menopauza leggyakrabban a mentális anorexiában szenvedő nőknél fordul elő.

Korai menopauza következik be akkor is, ha a petefészket műtétileg eltávolítják, vagy ha a petefészek kemoterápia vagy besugárzás következtében sérül. Tünete a menstruációs ciklus rendszertelenné válása vagy a menstruáció teljes elmaradása. Ilyen esetekben szükséges a gyógyszeres kezelés és a hormonpótlás.

K. Cséfalvay Eszter
Cookies