Eddig is tudtuk, hogy a krumplihoz köménymagot kell adnunk, a főzelékekhez borsot, az almás lepényhez fahéjat. És nem csak azért, hogy jobb ízük legyen. Az egészségünkkel csodát tevő szerek nem a gyógyszerekben, hanem a fűszerekben, gyümölcsökben, zöldségekben vannak elrejtve.

Vegyük például a köménymagot. Köztudomású, hogy a krumpli, főként a zöldesen elszíneződött és a csírázó, egy mérgező alkaloidot, szolanint tartalmaz. Egyes vélemények szerint a kömény megköti ezt a mérget, de mindenképpen könnyebben emészthetővé teszi a burgonyát. A fekete bors természetes afrodiziákum, megemeli a vérnyomást, tágítja az ereket, frissíti az agyat. A fahéjat már az ókori görögök és egyiptomiak is csodaszernek tartották: átmelegíti a testet (ezért tesszük bele a forralt borba is, mert erősíti a hatását), segít a rosszulléteken, a megfázáson, enyhíti a menstruációs fájdalmakat. Ilyen és ezekhez hasonló csodaszerek garmadával találhatók a környezetünkben.

gyogyszerek-a-konyhaban-kezdo.jpg

Jókedvcsinálók

Ki gondolná, hogy a túró, a cékla vagy a szőlőbor megnyugtatja az embert? A rosszkedv megelőzésére legjobb a banán, a makréla, a burgonya vagy a napraforgómag. A jó lelki közérzetet a GAPA nevű anyag idézi elő, amely ha hiányzik a szervezetünkből, akkor hideg a kezünk, nyugtalanok vagyunk, kívánjuk az édességet. Ha ilyen tüneteink vannak, fogyasszunk bro-kolit, narancsot, teljes kiőrlésű lisztből készült péksüteményt, spenótot, lencsét, élesztőt, vagy igyunk meg egy pohár bort.

Ha szorongunk, izzad a tenyerünk, összeszorul a gyomrunk, és legszívesebben elszaladnánk, magunk sem tudjuk, hová, akkor igyunk kamillateát, orbáncfűteát. Az orvosok szerint kitűnő szorongásoldó a kava nevű növény, magyarul mámorbors. A kava nem tévesztendő össze a kávéval, mert a kávé koffeintartalma miatt alkalmatlan a szorongás oldására. Pozitív kedélyállapotot biztosít a pulykahús, a lazac és a tejtermékek. Megtalálható bennük a triptofán nevű esszenciális aminosav, amely elősegíti a szerotonin nevű boldogsághormon termelődését.

A fürge agy

Az agynak zsírokra van szüksége. Ne ijedjünk meg, nem kell tonnaszámra enni a zsíros kenyeret, mert a jó zsírok a dióban, a mogyoróban, a mandulában, továbbá a lazacban, a tenger gyümölcseiben, a kaviárban és a tojásban találhatók meg.

Étrendünket egészítsük ki fekete áfonyával (nagyon jót tesz a szemnek), búzacsírával, jégsalátával, karfiollal és káposztával.

A szép bőrért

A bőr elsőrangú táplálója a cink. Nagy mennyiségben tartalmazza a mandula, a Brazíliában termő paradió, de a sárgarépa és az osztriga is. A száraz bőrű hölgyek fogyasszanak sok avokádót, amelynek hatása még láthatóbb lesz, ha olívaolajjal keverjük össze, és pár szem lenmagot szórunk a tetejére.

A fiatalság titka

A sárgabarack. Nemcsak finom, hanem valóságos életelixír is. A barack erősíti az immunrendszert, csökkenti a koleszterinszintet, rostanyagának köszönhetően kíméletesen tisztítja a beleket. Ráadásul a baracknak köszönhetően fényes lesz a hajunk, egészségesek lesznek a körmeink, szép a bőrünk. A sárgabarack sok folsavat tartalmaz, ami nemcsak a kismamáknak szükséges, hanem mindenkinek, mert jó állapotban tartja az agyat. Nemcsak frissen fogyaszthatjuk, hanem aszalva is, így hatása még erőteljesebb. Az amerikai asztronauták táplálékának is ez a fő alkotóeleme, amikor a Föld körül keringenek.

A jó emésztés

Ha gyakrabban keressük fel az illemhelyet, mint egyébkor, igyunk meg egy pohárka vörös- vagy fehérbort. A kutatásokat végző szakemberek szerint a bor hatékonyabb a hasmenés, a szalmonella vagy az E. coli baktérium ellen, mint sok, recept nélkül kapható gyógyszer. Kitűnő szernek tartják a szeder és a málna leveléből főzött teát, továbbá az apróbojtorján- és útifűteát. Rosszullét esetén igyunk mentateát vagy reszelt gyömbérből főzött teát. Bélbajok, hasmenés megelőzésére jól bevált a natúr joghurt és a probiotikus italok. Székrekedés esetén jó hatású a szilva és a szilvalé.

minden_reggel_ujno.sk.png

Illatos lehelet

Együnk meg egy almát vagy rágcsáljunk szegfűszeget, igyunk gyömbérteát, ételeinkbe rakjunk fahéjat, vagy reszeljünk le egy kis tormát, és szívjuk be az illatát (csíp!). A kellemetlen leheletet a rossz fogakon, fogkőn és gyulladt ínyen kívül az orrüreg fertőzéses megbetegedése és emésztési zavar is okozhatja.

Titkos tippek

  • Brokkoli: az orvosok csodaszernek tartják, mert jót tesz a szívnek és hozzájárul a daganatok leküzdéséhez.
  • Csillaggyümölcs (karambola): főleg Brazíliában és Ázsiában terem. Nagyon sok C-vitamint, kalciumot, vasat és foszfort tartalmaz. Állítólag a rézből készült tárgyakat is nagyszerűen tisztítja. Csoda lenne, ha nem tenne jót a szervezetünknek.
  • Mangó: egy erős antioxidánst tartalmaz, az A-vitamin provitaminját. Sok benne a C-vitamin is. Az egyik legkitűnőbb gyümölcs, ami nálunk hozzáférhető.
  • Méz, mazsola: nincs jobb szer a méznél, ha pótolni akarjuk vörösvérsejtjeinket. Akárcsak a mazsola, a méz is sok vasat tartalmaz.

F. Péter

Cookies