Mielőtt bárki félreértené, szögezzük le: a címben szereplő felhívás a cicázni ige eredeti – (kis) macskával játszani – jelentésével szerepel a felhívásban.
De miért is ajánlatos a várandós nőnek kerülni a macskát?
Azon egyszerű oknál fogva, hogy egy legfrissebb felmérés szerint a macskák 1 százaléka – azaz száz macska közül legalább egy – folyamatosan üríti székletével a Toxoplasma gondii nevű parazita petéit.
Az említett parazita az egész világon elterjedt, és a toxoplazmózis nevű betegség okozója. A parazita bonyolult fejlődési ciklusának végállomása a macska bélrendszere. Ebből következik, hogy petéi a macska ürülékével kijutnak szabadba is, rátapadhatnak a zöldségre, bekerülhetnek a játszótér homokozójába, de a macskát simogató, etető ember kezére is. Felnőtt ember számára nemigen jelentenek veszélyt – az egészséges, jól működő immunrendszer nem engedi, hogy betegség fejlődjön ki a fertőződésből.
Ennek megfelelően a 15 és 45 év közti korosztályban – országonként változóan – a toxoplazmával való találkozást jelző vérreakció pozitivitása akár az 50 százalékot is eléri.
Ha nem okoz komoly betegséget, akkor miért kell vele foglalkozni? Azért, mert amíg a felnőttek számára alig jelent veszélyt, a még fejletlen immunrendszerű magzatban súlyos elváltozásokat okoz. De hogy kerül be a magzatba? A magzatot tápláló méhlepényen (placentán) keresztül. Ez akkor következik be, ha az anya közvetlenül a terhessége előtt vagy az alatt fertőződik a kórokozóval. A magzati megbetegedés kockázata a terhességi kor előrehaladtával nem csökken, hanem éppen fokozódik.
Ezt azért érdemes tudni, mert általában az első három hónap a legveszélyesebb a magzat számára. Toxoplazmózis esetén viszont az infekció kockázata az első trimeszterben csak 25, a harmadikban már 65%. Szerény vigasz, hogy nem minden fertőződött magzat betegszik meg. Mindenképpen érdemes tehát arra törekedni, hogy a várandós nő testébe ne kerülhessen be az említett parazita.
Mivel a Toxoplasma gondii fő gazdaállata a macska, a toxoplazmózis megelőzésének legfontosabb módja a macskákkal való mindennemű kontaktus kerülése! A macskák ürülékében a peték mintegy 2 nap alatt válnak fertőzőképessé, ezért nagyon fontos, hogy a macskák ürülékét minél előbb fertőtlenítsük, és takarítsuk el a terhes nő környezetéből. Mivel az ürülékkel szabadba került peték sok mindent megfertőzhetnek, fontos a kerti zöldség, gyümölcs (eper!) alapos megmosása, a húsok alapos főzése, átsütése. Ha a terhes nő nyers hússal dolgozott, az ilyen munka után alaposan mossa meg a kezét.
Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a kismama megfertőződhetett, figyelmeztesse nőgyógyászát. Ma már a terhes nő vérmintájából megállapítható, hogy friss fertőzésről van-e szó. Ha igen, létezik hatékony gyógyszer a toxoplazmózis ellen, amely kb. 60%-kal csökkenti a magzati fertőződés kockázatát. A toxoplazmózis esetében is azonban érvényes: jobb megelőzni, mint gyógyítani a bajt. Ezért, bármennyire is kedves állat tud lenni egy doromboló cica, a terhes nő számára legyen parancs: minél kevesebbet cicázzon!