Virágvasárnaptól kezdve csuklyás vezeklők lepik el Andalúziát.
Spanyol húsvét nyúl nélkül: nyuszifülek helyett színes csuklyákat viselő nazarenókat láthatunk az utcákon.
Átszellemülten cipleik többtonnás terhüket!
A Semana Santa szent hetet, vagyis a nagyhetet jelenti spanyolul. A körmenetek abból a szokásból fakadtak, hogy Krisztus szenvedését utánozzák. Előtte Hispániában a különböző rendek passiójátékokat adtak elő a templomokban és oszlopcsarnokokban, magukat ostorozva.
Ez az élő „színház” azonban nem mindenkinek tetszett, így a passió jelenetei megszűntek élőek lenni. Helyette felöltöztetett szobrokkal díszített pasókat alkottak, s ezeket kivitték az utcákra. (A paso aranyból, ezüstből készült platformot jelent.)
Az idők során egyre bonyolultabb képes jeleneteket alkottak, egyre hosszabb trónok születtek, egyre több cipekedővel. A pasót ma is 2035 ember cipeli, nyakukban párnaféleséggel, hogy a súly terhét kicsit tompítsák.
Nagyhét alatt ezek a körmenetek rengeteg turistát vonzanak: a különböző keresztény testvériségek tagjai a felvirágozott alkotmányokat a vállukra veszik, s akár nyolc órán át is cipelhetik egyhuzamban. Időnként a platformot felemelik, és megállnak.
Általában minden testvériség két trónt hordoz körbe, az egyiket Jézus szenvedésének jeleneteivel, a másikat Szűz Mária tiszteletére. (Az utóbbi a Dolorosa, amely Szűz Mária fájdalmát mutatja be, szintén díszes platformon.)
Testvériségek
A testvériségek Andalúziában nagy hagyományra tekintenek vissza, ma is támogatják egymást a nehéz időkben (elmaradottabb vidéken sokszor más testvériségűvel nem is házasodnak). Ők finanszírozzák a platformok költségeit is. Granadában a legnépszerűbb a Csend Testvérisége, melynek tagja teljes csendben és sötétségben vonulnak, más testvériségek pedig mezítláb mennek végig az úton, s egy ember akár 4 keresztet is hordozhat.
Malagában a város 42 gyülekezete és testvérisége (mindegyik más színű ruhát visel) a hét nap alatt 45 felvonulást szervez.
Nazarenók színes csukláykban
Nazarenóknak nevezik a színes köntösökben, arcukat csuklyával elfedve vonuló testvéreket, akik a díszes trónokat kísérik: az arc elfedése a szenvedést jelképezi, s főként a szégyent, hogy Jézust keresztre feszítették.
Minden testvériség más színű csuklyát visel. Vasárnap aztán az örömhírre, hogy Jézus feltámadt, leveszik a csuklyát, és enélkül járják az utcákat.