A kávé alacsony növésű bokor vagy fa. Pirosra érett bogyóit kézzel vagy géppel szüretelik, majd néhány hétig a napon szárítják, amíg a bogyó külső húsos héja megszárad, felhasad és kiszabadul belőle a mindenki által jól ismert kávészem. Ez a kávészem a zöld kávé.

Amíg a zöld kávé kellemes ital formájában a csészénkbe kerül, pörkölési folyamaton megy keresztül. A pörkölés magas hőfokon néhány percig tart. Ezzel érjük el a pörkölt kávé kellemes illatát és ízét.

a-zold-kave-es-az-egeszseg-kezdo.jpg

Sajnos, a pörkölés felelős azért, hogy a kávészemekben közben tönkremegy néhány olyan aktív, az egészségünkre hasznos összetevő, amely a zöld kávéban jelen van. Ilyen összetevők a klorogén savak. A klorogén savak olyan szerves savak, amelyek más, általunk fogyasztott gyümölcsben is jelen vannak kisebb mennyiségben, pl. 200 g cseresznyében 94 – 520 mg, 200 g szilvában 136 – 1 100 mg. A klorogén savak a zöld kávé szárazanyagának az Arabica esetében 5,5 – 8,0 % - át, a Robusta esetében 7,0 – 10,0 % - át teszik ki. A pörkölésnél ennek a mennyiségnek mintegy 70 % - a tökremegy.

A klorogén savaknak az emberi szervezetre kifejtett jótékony hatásairól az elmúlt tíz évben több tucat tanulmány és szakcikk jelent meg. Ezek közül a leglényegesebbek a vékonybélbeni glükózfelszívódásra kifejtett hatással foglakoznak. Bebizonyosodott, hogy a klorogén savak nagyban csökkentik a glükóz felszívódását a vékonybél sejtjeibe. A tanulmányok azt is feltárták, hogy a magas klorogénsav tartalmú növényi kivonatok hosszantartó fogyasztása testsúlycsökkenéshez vezet.

Korunk népbetegsége a túlsúly és az elhízás. A WHO adatai szerint a fejlett világ 20 év fölötti lakosságának 23,2 % - a túlsúlyos és 9,9 % - a elhízásban szenved.

Az elhízás azt jelenti, hogy a szervezet zsírfelesleget halmoz fel. A mai ember lényegesen több kalóriát vesz fel naponta a táplálékával, mind amennyit elégetni, kiadni képes. A táplálék útján felvett energiamennyiség elsősorban a táplálék cukortartalmával van összefüggésben, annál is inkább, mivel a 21. században az étrendünk sokkal több cukrot tartalmaz, mint amennyire szükségünk lenne. Most ne az egyszerű, gyümölcsökben és zöldségekben elfogyasztott gyümölcscukorra és szőlőcukorra gondoljunk, vagy a konyhában használt répacukorra, hanem a keményítőre.

Nagy mennyiségben van jelen a kenyérben, süteményekben, tésztafélékben, rizsben, burgonyában. A keményítő glükózmolekulák hosszú lánca, amely az emésztés folyamán nagy mennyiségű glükózmolekulára esik szét. Magából a táplálékból egyenesen származó gyümölcscukor – glükóz , a répacukorból és a keményítőből lebontott glükóz, mind a vékonybélben szívódik fel. Az életmódunktól függően a felszívódott glükóz egy részét a szervezetünk energiaforrásként hasznosítja a maradékot pedig bonyolult élettani folyamatok segítségével zsírokká alakítja és energiatartalékként beépíti a test zsírszöveteibe.

minden_reggel_ujno.sk.png

Mi pedig hízunk!

A hízás első következményei, hogy már nem érezzük a testünket olyan szépnek, vonzónak, mint azelőtt. Nehézkesebb a mozgásunk, az izületeink fájnak, szenvednek a túlsúlytól és nemsokára megjelennek a szív- és érrendszeri megbetegedések, esetleg a cukorbetegség. Még szerencse, hogy a túlsúly és az elhízás, nem úgy, mint sok más aljasan támadó betegség, kézzelfogható tünetekkel jár. Hiszen mindenkinek van otthon mérlege és mérőszalagja... Az elhízásra nagyon gyorsan lehet és kell is reagálni. Mint ahogy a szék is akkor biztonságos, ha négy lábon áll, a túlsúly és az elhízás megelőzésénél és helyrehozásánál is négy eszköz áll rendelkezésünkre: étrendváltoztatás, életmód-változtatás, testedzés és speciális étrend-kiegészítők vagy gyógyszerek fogyasztása. A sikert legbiztosabban mind a négy eszköz együttes felhasználásával érhetjük el.

Térjünk most rá a zöld kávé, a klorogén savak és a fogyás közötti összefüggésre. Az előző bekezdésekben leszögeztük, hogy a zöld kávénak kiemelkedően magas a klorogén sav tartalma. Tudományos munkák igazolják, hogy a klorogén savak lényegesen csökkentik a glükóz felszívódását a vékonybélben. Mivel étrendünk sokkal nagyobb mennyiségű glükózt tartalmaz, mint amennyire szervezetünknek szüksége lenne, szervezetünk a fölösleges glükózt zsírrá alakítja, zsírtartalékként tárolja, ettől pedig hízni kezdünk.

Kézenfekvőnek tűnik az elhízás megelőzésére és a fogyásra az a megoldás, hogy a klorogén savak segítségével csökkentsük a szervezetünkbe felszívódó glükóz mennyiségét. Mivel a zöld kávé nagy mennyiségű klorogén savat tartalmaz, nyerjük ki ezt a zöld kávéból.

Éppen ezeken az egyszerű és logikus következtetéseken alapulnak azok az étrend-kiegészítők, amelyeket zöld kávé kivonatból készítenek. A zöld kávéból – elsősorban a Coffea canephora robustából – teljesen természetes úton nyert koffeinmentes kivonat akár 40 – 50% mennyiségben tartalmaz klorogén savakat. Ez a zöld kávé kivonat 20 – 30 perccel a reggeli vagy a főétkezés előtt fogyasztva, néhány órára lezárja azokat a csatornákat, amelyeken keresztül a glükózmolekulák nagy része bejut a vékonybél sejtjeibe és innen a vérkeringésbe. Hosszú ideig, 2 – 3 hónapig fogyasztva a zöld kávé kivonatot, a szervezetben glükóz- és energiahiány állna be, de ez nem történik meg, mivel a szervezet mozgósítja a tartalékait és a zsírokat folyamatosan lebontva biztosítja a szükséges energiát.

Kísérletek és tanulmányok igazolják, hogy 2–3 hónap alatt a zöld kávé kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítőket fogyasztó elhízott személyek átlagosan testsúlyuk 5,7 – 6 % - át tudták lefogyni. Ez átlagosan 5 kg-os súlycscsökkenést jelentett. Ez a fogyás a zsírtartalék csökkenéséből adódott. Nem az izomszövet satnyult és nem a csontszövet ritkult, mivel ezek a személyek rendszeresen táplálkoztak. A klorogén savak kizárólagosan csak a glükóz felszívódását csökkentették és nem befolyásolták az értékes vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak és zsírok felszívódását. Az úgynevezett jó-jó effektus sem következett be. Megbízható, zöld kávé kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítők elérhető áron már nálunk is kaphatók a gyógyszertárakban.

–varga–
Cookies