Virágzik a madari mandulafa… A madari mandulás idén is virágba borult. A fák között szellő lengedez, a friss tavaszban lassan erőre kapó napocska simogatja az apró kis virágfejeket.
A madari mandulaligetnek párja nincs Szlovákiában (értsd: nincs ilyen több az országban). Amerre a szem ellát, apró fehér virágokkal telehintett fák hirdetik az új tavaszt. Beszaladok a liget közepébe, körülölel a pilinkélő szépség, simogatom a kis virágszirmokat. Mit neked zord idő, mit neked gondok, te csak nyílsz, virágzol, mert ez a te dolgod...
Böjte Csaba dévai ferences atya mondta egyszer, hogy lehet a világban bármi – háború, éhínség, vírus –, tavasszal a fák akkor is virágba borulnak, és hirdetik, hogy az élet megy tovább. Mert ez a dolga: az élet él és élni akar. Minden körülményben.
Szabó Andorék hét éve telepítették Madar mellé ezt a kivételes mandulaligetet. 4800 fát számolhatunk meg a héthektárnyi területen. A Szabó család nagyban gazdálkodik, van szőlészetük és borászatuk is (az Andora): ám édesanyjuk szeretett volna valami mással, különlegessel is megpróbálkozni. Így esett a választás a mandulafára. Óriási volna a termés iránt a kereslet, de eddig csak egyetlen évben volt számottevő hozamuk, a többi éven elfagyott a mandulafák virága.
Az ezernyolcszázas években kezdődött nálunk a mandula termesztésbe vonása, a filoxéra által kipusztított szőlő helyébe barackfákat és mandulásokat telepítettek.
Mert igenis megél a mandula nálunk, viszont a termesztésnek vannak kockázatai. Egyszóval rengeteg időt és energiát követel az ültetvény gondozása – virágzás előtt pár nappal idén is hatalmas szalmabálákat égettek a mandulás oldalán, hogy elűzzék a fagyot. Egyelőre nincs fagykár, viszont nem lehet hátradőlni, májusig még végezhet a fagy a virággal. A tavaszi fagyok mellett még a monília jelent nagy veszélyt a termésre (itt csak a permetezés segít, gombaölő szerrel).
A szépség törékeny!
Lélegzetelállító látvány, mikor virágba borul ez a hatalmas ültetvény. És alig pár napig tart a virágzás – hiába, minden szépség mulandó! Ha meleg nappalok és éjszakák követik egymást, két héten belül elvirágzik a liget. Mindenesetre mára a madari mandulás közösségi térré nőtte ki magát: a fotósok egymásnak adják a kilincset, családi napokat szerveznek gyerekprogramokkal, gasztroeseményeket borkóstolóval, koncertekkel egybeölelve. Több száz érdeklődő szórakozik ilyenkor a ligetben, illetve gyönyörködik a kipattant rügyekben és a fehéren nyíló mandulavirágokban...
A madarak imádják a ligetet. A mandulafa egyébként önbeporzó: bár zümmögnek a ligetben a méhecskék, két egymás melletti fa elvégzi ezt a munkát.
Érdekességek a manduláról
A mandula egy csonthéjas termés, őshazája Nyugat-, Közép- és Kelet-Ázsia. Legközelebbi rokona az őszibarack, távolabbi rokonai a szilva és a kajszibarack. A mandulafa termése a világ összes olajos magva közül az egyik legrégebbi, a marcipán alapanyaga.
A magyar mandula szó latin–olasz eredetű (mandorla). Már Janus Pannonius is írt latin nyelven egy allegorikus költeményt az 1400-as évek derekán Egy Pannóniában nőtt mandulafáról címmel. A vers legismertebb fordítása az Egy dunántúli mandulafáról. A reneszánsz idején dísznövényként ültették, mert az akkori alfajok mandulái nem értek be a pannon tájban: „Ám csodaszép rügyeit zúzmara fogja be majd” – írta a költő.
A mandulát – ha terem – feldolgozzák, pörkölik, sózzák, csomagolják...
A mandulamag fehér belseje fogyasztható, miután feltörtük a csonthéjat, és megtisztítottuk a vékonyabb héjától. Fogyasztása rendkívül egészséges: fehérjét, olajsavat, szénhidrátokat, növényi rostokat és ásványi sókat tartalmaz. Rendszeres fogyasztásával csökkenthető a szív- és érrendszeri megbetegedések veszélye, rendben tartja a koleszterinszintet, erősíti a csontokat és a fogakat.
Mandulaolaj a kozmetikában: minden bőrtípusra jó az olaja, E-vitamint és A-vitamint is tartalmaz. A mandulaolaj évszázadok óta használatos a bőr megnyugtatására, valamint kisebb sebek, vágások kezelésére. Használatával a bőr puha és bársonyos lesz.