Még Gombóc Artúr, a híres csokiimádó rajzfilmfigura is felkapná a fejét az összetevők hallatán, melyeket ez a különleges csokoládé tartalmaz. De hát mi mást is várnánk a dubaji luxust megidéző csokikülönlegességtől?

Mindenesetre futótűzként terjedt a híre a csokirajongók között. Már nálunk is kapható – nyilván nem az eredeti, Dubajban készült ínyencség –, hiszen sok helyen elkezdték gyártani, sőt házi készítése is elterjedt. Utánanéztünk, mi is ez a nagy sláger, ami akár ajándék is lehet szeretteinknek. (Már ha bele merünk vágni az elkészítésébe.)

dubaji-csokiorulet-kezdo.jpg

Pazar végeredményhez pazar összetevők dukálnak... Nem fér a fejembe, milyen gondolat vezérelte azt a hölgyet (róla még szó lesz), aki 2021-ben kitalálta a dubaji csokit. Vagy miért éppen a török kadayif tésztával házasította össze a már ismert pisztácia-csoki kombót. Mert ugye ez lett a csokoládé tölteléke... Méghozzá elképesztő mennyiségben! A csokiréteg vékonynak tűnik, pedig nem az, csak látványban szinte elveszik; szóval alig bírja összetartani a nyúlós, roppanós, keleti ízvilágot megidéző csokibelsőt.

Vehera megkóstolta...

Ez az édesség akkor indult világ körüli útjára, amikor egy TikTok-influenszer, nevezetesen Maria Vehera 2023 decemberében megkóstolta a dubaji csokit. Nyúlós töltelék ide, asztali etikett oda, úgy falta, mint egy gyerek. A videót azóta több tízmillióan megtekintették, a csoki hírneve pedig globális méreteket öltött. Mostanra hozzánk is begyűrűzött a dubajicsoki-életérzés, s bár jómagam nem vagyok minden divathullám követője, a jó csoki azért jöhet. Minden mennyiségben.

Csokink története

Mondhatni ugyanannak a kívánósságnak köszönheti a világ a dubaji csokit, mint a lekváros kenyeret mustárral. Az ötlet Sarah Hamouda (38, brit-egyiptomi származású hölgy) nevéhez fűződik, aki 2021-ben Dubaj-ban megalapította a Fix Dessert Chocolatier márkát. Ez családi vállalkozásként indult, hiszen sokáig otthoni konyhájában, rendelésre készültek csak a finomságok. S hogy mire vezethető vissza a furcsa alapanyag-párosítás?

Állítólag Sarah – állapotos lévén – kívánós volt, s pisztáciás csokira vágyott. Ám egyik fajtával, márkával sem volt megelégedve, így hát megalkotta és kitalálta a saját verzióját. Kedves férje nyilván elkerekedett szemmel hozta asszonykájának a kiválasztott hozzávalókat: a pisztáciát, a tahinit, a többféle csokit, s a végén a meglepő kadayif tésztát. (Terhes nővel ne kezdj ki! – bizonyára ez volt a jelszava.)

A tészta

A tésztát Sarah igazából az anyukája knafehjéből ismerte: ami egy hagyományos arab desszert. Az említett tésztafélét cukorszirupban áztatják, majd sajttal vagy tejszínnel rétegezik rá a pisztáciát vagy egyéb diófélét. Mivel Sarah elégedett volt a végeredménnyel, piacra dobta a Can’t Get Knafeh of It nevezetű csokiját. Élményt akart adni az embereknek – nyilatkozott az egyik interjúban. Tény, hogy a csoki eredeti verzióját a cég a mai napig csakis Dubajban értékesíti, miáltal kis tételben készül a kézműves termék. Azóta a családi konyhából átköltöztek egy nagyobb helyre, s tízfős csapat gyártja online rendelésre saját kezűleg a csokoládétáblákat; de így is pár perc alatt elfogy a napi adag.

Csokink útja

Azóta sok üzletlánc kínálatában megtalálható a dubaji csoki, s bár nem nyúlik a tölteléke, s nem is olyan élénkzöld – sőt, sok másban is különbözik az eredetitől –, azért a jónép veszi, mint a cukrot. Még úgy is, hogy azóta felment az ára, drága (mint a cukor). Talán már velünk is szembejött olyan platform vagy hirdetés, ahol ezerrel tolják az arcunkba, hogy vegyük és együk, hogy ki ne maradjunk az élvezetekből. Azóta persze jogdíjviták is felmerültek, hisz gyártja boldog-boldogtalan, Sarah pedig, a feltaláló-kitaláló futhat a pénze után. A gátlástalan koppintók már azt is kétségbe vonják, hogy ő lenne a csoki „szülőanyja”.

Saját csoki!

Akik viszont nem vágynak koppintott dubaji csokira, és a közeljövőben sem terveznek egy dubaji nyaralást, azoknak marad a kézműves módszer: készíts saját kezűleg dubaji csokit!

dubaji-csokiorulet-feltalalo.jpg
Sarah Hamouda, a dubaji csoki feltalálója

Hozzávalók

Érdemes kicsit jobban megismerni a mi tájainkon nem igazán elterjedt hozzávalóit. Jó hír, hogy beszerzésük manapság már nem okoz fejtörést, mert azok fellelhetők a szupermarketekben, esetleg megrendelhetőek online. A csoki hűtőben tartandó, de szobahőmérsékleten jó fogyasztani.

Csoki az alapja!

Ebből kell legalább kétféle. Keserű csoki fehér csokival kombinálva éppúgy megfelel, mint a tejcsoki fehér csokival, de akár a hármas is működhet. S ha színkavalkádot szeretnénk a csokink felületén, jöhet a rózsaszín, a zöld és a kék színű csoki. A hangsúly a minőségen van, ezen nem érdemes spórolni.

Pisztáciakrém és apróra vágott pisztácia

A pisztácia őshazája valószínűleg Közép-Ázsia.

A héjban megbújó apró zöld termést királyi magnak tartották, s gyógyításra, vágyfokozóként használták. Összetevőit nézve nagyon egészséges.

Kadayif

A török tésztát finomra őrölt búzalisztből készítik, vékony szálakra formázzák. Meg lehet próbálkozni az elkészítésével is, de egyszerűbb beszerezni egy zacskóval (s megpirítani, hogy jó ropogós legyen).

Tahini

Finomra őrölt szezámmagból készült pépes, krémes állagú massza. Az arab és a mediterrán konyha része, az édességen kívül még sok más étel összetevője lehet.

minden_reggel_ujno.sk.png

DUBAJI CSOKI S.K. – SAJÁT RECEPT

Az internetet elárasztották a különböző receptek az egyszerűbbtől a valóban profi gasztronómiai tudást igénylőkig. Ha van bennünk egy kis kreativitás, érdemes kicsit kísérletezni, a saját szájízünk szerint variálni. Egyébként kitalálója, Sarah Hamouda úgy nyilatkozott, hogy nagyon örül a nem igazán várt utóhatásnak, miszerint rengetegen próbálkoznak s. k. elkészíteni szeretett dubaji csokiját.

Hozzávalók:

20 dkg pisztáciavaj
10 dkg aprított pisztácia
20 dkg ét- vagy tejcsoki
5 dkg fehér csoki
10 dkg kadayif tészta
3 evőkanál tahini
2 dkg vaj
2 dkg olaj

Elkészítés:

A kadayif tésztát éles késsel apróra vágjuk, majd óvatosan a vajjal együtt megpirítjuk egy serpenyőben. A kétféle csokit külön-külön tálkában olvasztjuk fel, egy-egy löttyintés olajjal. A forma aljába (lehet venni direkt csokikészítő formát is, de bármilyen csokiformájú műanyag edényke megteszi; érdemes sütőpapírral bélelni) aprított pisztáciát szórunk, ráöntjük az olvasztott étcsoki felét, majd hagyjuk megkötni. A pirított tésztát összekeverjük a pisztáciavajjal, a tahinivel, a fehér csoki felével, s rásimítjuk a csokialapunkra, amit az olvasztott csoki másik felével fedünk be. A tetejét a maradék fehér csokival dobjuk fel. Három órára érdemes fagyasztóba tenni, mielőtt kivesszük a formából. Kész is a világhírű dubaji csokink, jó étvágyat hozzá!

Novák Zita
Cookies