Drab Melinda Királyhelmecen nőtt fel, egy panellakásban. A szünidőket rendre vidéki házban, meszelt falak között töltötte Szentmárián. Eltelt pár év, mire rájött, hogy a szép otthon megteremtéséhez szüksége van régi szőttesekre, hímzett asztalterítőre, csipkére, kertre, lekvárra.

Egy nap a padláson kutatott, s kezébe akadt egy nem túl mutatós lámpatest. Ide-oda rakosgatta, majd egyik nap fogta magát, és csipketerítőiből gyönyörű búrát készített hozzá. Könyvében (amelyik gyönyörűen összeállított, szépségesen betördelt!) megírja lakáskultúrás tapasztalatait. Szeressük Drab Melinda könyvét!

hazam-asztalom-kezdo.jpg

Drab Melinda azt tartja, hogy a szép otthonhoz nem kell megnyerni a lottóötöst. Ötlet kell hozzá inkább, inspiráció, egy csipet múlt, két csipet jelen, egy varrógép, kézügyesség és némi józan ész. Könyvében ötleteket találhatunk otthonunk díszítéséhez, a régi csipkék újrahasznosításához, vagy akár egy finom linzer elkészítéséhez.

hazam-asztalom-csipkes-lampa.jpg
A csipkés lámpa

S a linzerrel vagy a csipkeernyővel aztán mi is emlékeket teremthetünk gyermekeink számára, akik majd ehhez a forráshoz nyúlnak vissza, mikor beköltöznek négy vasbeton fal közé egy szürke lakótelepre – s megteremtik maguknak ők is az otthon melegét.

hazam-asztalom-drab-melinda.jpg
Drab Melinda

A régi láda új élete

Ez a láda jó nehéz darab volt, a kacatokat kínáló boltokban lehet ilyet találni. A kezdők legjobb alanya lehet, a horpadások csak stílust adnak neki. Miután fehérre festjük, a szélekbe is érdemes belecsiszolni, hogy megmaradjon a kopottas hatás. A régi láda új élete emlékeztet bennünket arra, hogy a tárgyak is kaphatnak egy második esélyt, és hálásan szolgálhatnak bennünket még jó ideig.

hazam-asztalom-lada.jpg

Belsejében szépen rendben elférnek a varrás kellékei. Anno minden valamirevaló lánynak volt egy varródoboza.

hazam-asztalom-varrodoboz.jpg

A mama karosszékét felújítani is ugyanilyen élmény volt, vele is egy darabka családi történet kelt életre, mikor a mama köré gyűltek a gyerekek, és ő csak mesélt, mesélt... Melinda bútormentő pályafutásának legnagyobb feladata amúgy a hajlított karosszék megmentése volt; itt bontott, hevederezett és így tovább. (Persze ehhez segítsége is volt.)

A kész fotel ma az irodájában áll Melinda különben sejtbiológusnak tanult, de ma vállalkozásfejlesztési tanácsadó Királyhelmecen.

hazam-asztalom-szek.jpg
Ez a Halabala C stílusú karosszék a hatvanas évek Csehszlovákiájában elterjedt darab volt. A Tatra Nábytok gyártotta, s felújítás után ma is jól szolgál: egyszerre praktikus és esztétikus... J. Halabala cseh bútortervező volt, akinek munkája nagy hatást gyakorolt a huszadik századi bútortervezésre. Gyakran használt hajlított fát a funkcionalizmus jegyében. Bútorai ma is keresettek a dizájnrajongók körében; ez itt egyszerűbb lakossági darab volt, de tartós.

Egy lánynak legyen varródoboza

Nyuszibaba saját ágyikóban! A Futrinka utca bábmesében Buksi sírva szalad haza Cicamicához, hogy Rókicának nyuszibabája van. Ez a kis nyuszi aranyos játékszer lehet, ha kedvünk támad elkészíteni.

hazam-asztalom-nyuszi.jpg

A könyvben megkapjuk hozzá az utasítást a szabadkézi rajztól a szabásmintáig. Mert mindig kell egy jó rajz, s kezdőként érdemesebb egy nagyobb méretű textilfigurával próbálkozni. A kisebb részeket például nehezebb varrás után kifordítani, bár erre is vannak trükkök.

A kézműves alkotások különleges értéket képviselnek ebben a modern világban, ahol minden műanyag, főként ha újrahasznosított anyagból készülnek.

Mi a csoda az a transzfertechnika?

A transzferálás egy nagyon látványos, de amúgy egyszerű módszer. Segítségével bármilyen felületre képesek vagyunk nyomtatni. Abban tér el a dekupázstechnikától, hogy itt nem papírréteget ragasztunk a felületre, ha-nem a festékréteg marad rajta. Ehhez lézernyomtatóval kinyomtatott képet kell használni, a nyomtató a por állagú oldatot égeti a papírra, amit majd a transzferoldat kiold belőle. És így tovább: leírás a könyvben.

hazam-asztalom-husveti-transzfer.jpg

Az eredmény pedig ilyen szépséges s. k. gyártott lovacskás szívecske lehet. Van ember, aki nem szereti eme nemes állatot?

hazam-asztalom-sziv.jpg

Minerva

Ez állt a mama a faasztalba épített varrógépén. Lábbal hajtható, mechanikus. Az asztal két szélén fiók, benne varróeszközök. Melinda 11 éves volt, mikor nagymamája leültette a gép mellé, s megmutatta neki, hogyan kell befűzni, lábbal hajtani. A varrás türelemre tanít, intette a mama. A faluban akkoriban mindenkinek volt varrógépe. Nem lehetett ugyan vele endlizni, nem varrt cikcakkot, de pontos volt. („Lányom, ha ideges vagy, ülj le a géphez!”) A két régi, nagyfejű rózsákkal kihímzett törülközőből így lett vánkos sodrott zsinórral.

hazam-asztalom-varrogep.jpg

Kertből az asztalra

Kincsek a pincéből! Felületkezelés – avagy miből legyen az asztal lapja? Az otthonteremtés nem várt kihívások elé állíthat bennünket. Melinda egy régi asztalt talált a pincében, könnyű volt, az anyaga fenyő, lapja már elkorhadt. De sokat ígérő volt, a lécekből csapolt fakötés érdekessé tette.

Melinda akkor még nem ismerte az Annie Sloan krétafestéket, mellyel fáradságos csiszolás nélkül kaphat egy régi bútor új ruhát; így megdolgozott a csiszolóvászonnal. Új asztallapot az ismerős asztalos kreált az asztalra, mert falun ugye minden van, a traktortól a kiskutyáig (mint írta). Alkoholos cseresznyeszín alappácot választott hozzá  – azóta új, jobb anyagokat is megismert, de az asztalka így is a szíve csücske.

hazam-asztalom-terites.jpg

Régi csipkecsodák új funkcióban

A nagymama csipketerítői olyan kincsek, melyeket újra kell hasznosítani. Idő van bennük és türelem. Milyenek lehettek azok az órák, napok, hetek, melyeket ezekbe horgolt bele? A levendulával töltött apró csipkecsodák szekrényillatosítókká alakultak, természetes molyriasztók. Őrzik a múltat, vigyázzák a jelent, s készítésük során ősi mozdulatokat ismételünk. Az elkészítés menete a könyvben.

hazam-asztalom-horgolt.jpg

A laikusok kedvence az angol Annie Sloan világhírű festékmárkája – igaz, hogy csak pár színt kínál, de azok csodásak, és háttérszínként jól illeszkednek a térbe. A berendezkedésben mindig segít, ha készítünk egy színpalettát.

hazam-asztalom-asztal.jpg

Melinda most dolgozik vidéki házuk átalakításán. (S arról is ír majd egy könyvet ígérete szerint.) Kertje terápiás kert, ahol az elme megpihen...

hazam-asztalom-doboz.jpg

A finom nevelményekből, növénykékből pedig szörpöket, finomságokat lehet készíteni.

hazam-asztalom-szorp.jpg

A könyv ára: 19,90 €, megrendelhető: hazamasztalom [at] gmail.com.

hazam-asztalom-konyv.jpg

hazam-asztalom-rozsa-keresztszemes.jpg

minden_reggel_ujno.sk.png

–varga–
Cookies