Hideg időben kívánjuk a laktatóbb, tartalmasabb ételeket.
Bindics Imre, a Villa Rosa főszakácsa ezúttal ilyen fogásokat ajánl.
(© streetkitchen.hu)
MUZSLAI KACSACOMB BÉCSI GOMBÓCCAL, VÖRÖS KÁPOSZTÁVAL ÉS ÁFONYÁVAL
Hozzávalók 4 személyre:
fejenként egy-egy kacsacomb
só, bors
majoránna
tejes víz az öntözéshez
kb. 1 kg vörös káposzta
zsír (olaj)
pár szem köménymag
ecet és cukor ízlés szerint
Hozzávalók a bécsi knédlihez:
4+9 db zsemle
egy kevés füstölt szalonna vagy vaj
só
egy kevés szerecsendió
2-3 db tojás
2 evőkanál sima liszt
Elkészítés:
A kacsacombokat megmossuk, sóval, borssal, majoránnával bedörzsöljük, tepsibe tesszük, tejes vizet öntünk alájuk, és a lével való gyakori öntözgetés mellett lassú tűzön pirosra sütjük. Közben a combokat néhányszor megforgatjuk. A káposztát felszeleteljük és besózzuk. Kb. negyed óráig állni hagyjuk a sóban, aztán jól kinyomkodjuk, és forró zsírba (olajba) dobjuk. Ízlés szerint adunk hozzá pár szem köménymagot, ecetet és cukrot, és addig pároljuk, amíg meg nem puhul. A bécsi gombóchoz 4 zsemlét apró kockákra vágunk, és a füstölt szalonna zsírján vagy vajon megpirítjuk.
9 kemény zsemlét vízbe áztatunk. Mikor már egészen puhák, jól kicsavarjuk őket, összekeverjük a pirított kockákkal, megsózzuk, és egy kevés szerecsendióval megfűszerezzük. Hozzáadjuk a felvert tojásokat és a lisztet, jól kikeverjük, aztán a masszából gombócokat formálunk, és sós vízben kifőzzük azokat. (A gombóc akkor főtt készre, ha feljön a víz tetejére.) Az ételt áfonyával vagy áfonyaszósszal tálaljuk. Nagyon jól illik hozzá a burgundi típusú vörösbor.
CSALLÓKÖZI KRUMPLIS CSUSZA
Hozzávalók 4 személyre a csuszához:
50 dkg krumpli
1 db tojás
egy kevés só
egy kanál zsír vagy olaj
annyi féldercés liszt, amennyit a tészta felvesz
a kifőtt csuszához egy kevés zsiradék
Hozzávalók a mártáshoz:
10 közepes méretű krumpli
kb. 1 dl tejszín
a csusza főzőleve
só
Hozzávalók a tálaláshoz:
pirított füstölt szalonna és pirított hagyma
Elkészítés:
A meghámozott, lereszelt nyers krumpliból, a tojásból, egy kevés sóból, egy kanál zsírból (olajból) és annyi lisztből, amennyit felvesz, tésztát keverünk. Forrásban lévő, enyhén sózott vízbe galuskát szaggatunk belőle, és kifőzzük. Ha a csusza feljött a víz színére, szűrővel kiszedjük, lecsepegtetve egy edénybe tesszük, és egy kevés zsiradékot rakunk rá, hogy ne ragadjon össze. Közben a mártáshoz egy kevés sós vízben feltesszük főni a krumplit. Ha a krumpli már szétfőtt, a vizet leöntjük róla, adunk hozzá a csusza főzővizéből, és a krumplit szétmixeljük, majd egy kevés tejszínnel ízesítjük. (Híg krumplipüréhez hasonló masszát kell kapnunk.) A kifőzött csuszát hozzáadjuk a mártáshoz, és az ételt sütőben besütjük. Pirított szalonnával és pirított hagymával tálaljuk.
(© streetkitchen.hu)
CSALLÓKÖZI APRÓPECSENYE
Hozzávalók 4 személyre:
50 dkg apróhús (bélszínvégek, sertésszűzérmevégek, csirkemáj, szalonna)
5 evőkanál zsiradék
3 fej vöröshagyma
só, bors
majoránna
Elkészítés:
A húst 2 cm-es kockákra, a hagymát finomra vágjuk. A hagymát a zsiradékon üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a húst, és megsózzuk, megfűszerezzük. Ha a hús a pirítástól már megfehéredett, egy kis (kb. negyedujjnyi) vizet öntünk alá, és fedő alatt puhára pároljuk. (Közben a vizet szükség szerint pótolhatjuk, de a végére már ne maradjon – ilyenkor már nincs az edényen a fedő, és sűrűbben kell kevergetni.) Pirított krumplival tálaljuk.
(© streetkitchen.hu)
SÜLT LIBACOMB KRUMPLIVAL ÉS FOKHAGYMÁS MÁRTÁSSAL
Hozzávalók 4 személyre:
fejenként egy-egy libacomb
só, bors
majoránna
tejes víz
kb. 60 dkg krumpli
Hozzávalók mártáshoz:
3 dkg fokhagyma
4 dkg zsír
5 dkg liszt
1,5 dl tejföl
só
4 dl csontlé
Elkészítés:
A libacombokat megmossuk, sóval, borssal, majoránnával bedörzsöljük, tepsibe tesszük, tejes vizet öntünk alá, és a lével való gyakori öntözgetés mellett lassú tűzön pirosra sütjük. A libacombokat sütés közben néhányszor megforgatjuk. Közben feltesszük főni a krumplit, és elkészítjük a mártást: a zsírból és a lisztből zsemleszínű rántást készítünk, belenyomjuk a fokhagymát, felöntjük a csontlével, majd habverővel simára keverjük, hozzáadjuk a tejfölt, és felforraljuk. A készre főtt krumplit a sütés után visszamaradt zsiradékba rakjuk, és megpirítjuk. A pirított krumplit tányérokra halmozzuk, majd rárakjuk a libacombot, és meglocsoljuk a fokhagymás mártással.
(© streetkitchen.hu)
MÁKOS-SZILVÁS TORTA
Hozzávalók a tésztához:
8 db tojás
8 evőkanál cukor
4 evőkanál féldercés liszt
4 evőkanál darált mák
egy kevés sütőpor
sütőpapír
Hozzávalók a krémhez:
kb. 30 dkg szilva
1,5 + 2,5 dl tej
6 kiskanál zselatin
3 db tojássárgája
15 dkg porcukor
2 doboz tejszín
Elkészítés:
A tojássárgáját a cukorral kikeverjük, majd hozzáadjuk a lisztet, a darált mákot, a sütőport és a habbá vert tojásfehérjét. A tortaforma alját sütőpapírral kibéleljük (vagy vajjal kikenjük, és liszttel beszórjuk), beleöntjük a tésztát, és 175 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig (kb. 40-45 perc) sütjük. Közben elkészítjük a krémet. A zselatint 1,5 dl tejbe beáztatjuk, majd a szilva egy részét külön edényben szétmixeljük. A tojássárgáját a porcukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a 2,5 dl tejet, és felforraljuk. Ezután levesszük a tűzről, és belekeverjük a beáztatott zselatint és a szétmixelt szilvát. Addig kevergetjük, míg langyosra hűl. A tejszínt kemény habbá keverjük, és a zselatinos masszához adjuk. A már kihűlt tésztára apróra vágott szilvadarabokat rakunk egy rétegben, és rákenjük a krémet. A tortát 3-4 órára hűtőbe tesszük.
(© streetkitchen.hu)