Az esküvő szervezését soha nem lehet elég korán elkezdeni. Ha jövő nyáron házasodni tervezünk, már most érdemes elgondolkodni néhány részleten.
A kisebb esküvőkhöz jobban illik a fesztelenebb környezet, hogy családias hangulatban érezzük magunkat. Újabban sokan kerti partit adnak otthon, így ünneplik meg egybekelésüket. A modern esküvőhöz modern helyszín passzol, például egy modernül berendezett vendéglő és egyszerű, fehér dekoráció. Természetesen a torta is fehér. (Érdekesség, hogy a fehér torta a középkorban nem csupán a tisztaságot, hanem a lány családjának gazdagságát is kifejezte.) Fényes esküvőhöz pedig régi kastély illik, klasszikus berendezésű szalon, székszoknyás vagy divatos, aranyozott Chiavari székek, amelyek támláját külön virággal is díszíthetjük.
Finom részletek
A sárga selyemszalaggal átvarrt gyűrűspárna azt jelzi: ennél az esküvőnél a részletek is fontosak. Van egy régi babona: ha felhúzáskor a gyűrű megakad a menyasszony ujján, akkor ő lesz a „főnök“ a családban. Ezért a ravaszabb menyasszonyok kicsit behajlítják az ujjukat, hogy rásegítsenek. Az igényesek pedig gyémántgyűrűről álmodnak, mert azt tartják: ez a záloga az örök házasságnak.
Teríték ,,meglepivel"
A szalvétából masnit formáztunk, s azt helyeztük a színes körgyűrűvel díszített tányérra. Ha csak pár darab maradt a régi családi étkészletből, használjuk őket a főasztal terítékéhez. A tortakésnek szimbolikus jelentése van – közös „használatát“ tekintették az ifjú pár első közös feladatának – ezért díszíthetjük masnival. Babona: gyöngyös szalvétagyűrűt ne használjunk. A menyasszonyon és körülötte egyáltalán semmilyen gyöngy ne legyen, mert a gyöngy a könnyeket jelképezi, a sok sírást a házasság alatt.
Elképesztő, mit lehet vajból, lisztből varázsolni
Ma már valóságos műremekek várják a násznépet! Ha az ara és az ifjú férj megetetik egymást édes tortával, az garancia az édes házasévekre. Akinek a felvágáskor a keze felülre kerül, az fogja viselni a házasságban a nadrágot.
A párocska mindent együtt csinál: a menyasszonyi csokorból is mindkettőjük visel valamit. A rozmaring a hűség jelképe: a menyasszonynak a koszorújába fonják, a vőlegénynek pedig a kabátja hajtókájába tűzik.
Ajándék a vendégeknek
Régi szokás megajándékozni a násznépet. A csinos csokordísz magát a meglepetést rejtő dobozkát is értékes ajándékká varázsolja! Az ókori Rómában a vendégek kenyeret törtek az ifjú pár feje fölött, majd megették a darabkákat. Ebből alakult ki később az esküvői torta hagyománya. A vendégek megajándékozása egy-egy tortaszelettel ugyanazt jelenti: kapcsolat van köztük, támogatják egymást.
Valami új, valami régi, valami kék és valami kölcsönkapott
Ezeket a menyasszonynak kell viselnie az esküvőjén. Az új: maga a ruha, a szerencsés jövő jelképe. A régi: egy családi ékszer, amely erősíti a családi kapcsolatot. A kölcsönkapott dolog a barátságot szimbolizálja. A kék virág vagy harisnyakötő az ártatlanságot jelképezi: a vőlegény hátradobja a még nőtlen fiúknak. Közülük a szerencsés nyertes nősül meg legközelebb.
Fotózkodjunk stílusos háttérrel!
Ma már a násznépnek is lehetősége adódik lefényképezkedni, néha azonnal kézhez kapják a képet. Talán annyit lehetne még hozzátenni: nem véletlen, hogy ez alkalommal a vőlegény (bár a férfiak nem szívesen fotózkodnak!) szívesen áll a kamera elé. Akik betartják a régi szokásokat, azok ugyanis most látják először párjukat a csodaszép menyasszonyi ruhában. Íratlan törvény, hogy a vőlegény esküvő előtt nem láthatja párja ruháját, mert az szerencsétlenséget hoz!
Kint a szabadban
Egyre divatosabb kint, a szabad ég alatt kimondani az igent. (A szokással az amerikai esküvőket másoljuk, melyek látványvilága a hollywoodi filmekkel gyűrűzött be hozzánk.) De mindenben van valami jó: nincs szebb egy al fresco megült esküvőnél. Az egyetlen kockázatot az időjárás jelenti, de ha van B tervünk, ne féljünk isten szabad ege alatt ünnepelni!
Édes asztal a sütiknek
Nyugatról gyűrűzött be hozzánk a szép szokás, hogy a süteményeknek külön asztal dukál (ez a candy-bar). Van itt minden, mi szem-szájnak ingere, új monogramunkat drazsékból akár ki is rakathatjuk. Fontos, hogy ez is „színben legyen tartva“, passzoljon a kiegészítőkhöz.
Menükártya és programkártya egy csomagban
Nagyobb esküvőn számtalan dolgot szeretnénk a násznép tudomására hozni, és ebben segít a látványos kártyacsomag.
A díszítést beszéljük meg az ismerős grafikussal, s a kis csomagokat bárhova felakaszthatjuk, de az asztali terítékhez is hozzárakhatjuk.
Díszítsünk girlandokkal!
Néha a legegyszerűbb dekoráció a legmutatósabb: a különböző papírgirlandok feldobják a legegyszerűbb helyszínt is. Jól mutat, ha a koszorúslányok ruhájának színe egyezik a dekoráció vezető színével. (Régen állítólag azért öltöztek színesbe, hogy megtévesszék azokat, akik az arát el akarják rabolni.) A koszorúslányok „felvonulási“ lehetőséget kapnak az esküvőn, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek, és így ők is férjet találhassanak. Azért viselnek egyforma ruhát, hogy egyenlő eséllyel induljanak.
Rózsaágyon vonul a násznép
Az oltárhoz vezető utat a koszorúslányok sok helyütt rózsaszirommal hintik tele – a szokás a termékenységet jelképezi. A kertből nem hiányozhatnak a világító mécsesek. Ha a párra lencsét (rizst) szórnak, azzal is a termékenységet ösztönzik.