Ismerjük az érzést, amikor élményekkel megtelve, fellelkesülve érkezünk haza a nyaralásból. Új ételeket ismertünk meg, másféle életstílussal barátkoztunk. És persze a víz! A tengerparti üdülőhelyek vize csodálatos hatással volt a bőrünkre – jobb, mint a legdrágább kozmetikumok. Úgy érezzük, hogy az idegen fürdőszobából kilépve valahogy szebb, selymesebb, fényesebb a hajunk. A fejbőrünk nem viszket, és apró korpapikkelyek sem hullanak a blúzunkra.
Mindezt nemcsak a pihenésnek, hanem elsősorban a vízcsapból és a zuhanyrózsából folyó helyi víznek köszönhetjük, amely lágyabb, mint a hazai víz. Íze és jellege ugyanolyan, mint az otthonié, a hajunk és a bőrünk mégis rögtön „felfedezi”, hogy más. Ha viszont a nyaralásból hazatérve megint száraz és matt lesz a hajunk, akkor itt az ideje, hogy megvizsgáltassuk otthoni vizünk minőségét, illetve beszerezzük a megfelelő kozmetikumokat.
Ásványi anyagok
A kemény víz a mosógépek, vízforralók, vízcsapok gyilkosa. Kevéssé alkalmas mosogatásra, ruhamosásra, fürdésre és hajmosásra, mert a vízben található ásványi anyagok mindenhol nyomot hagynak. A bőrünk és a hajunk sem szereti az ásványokkal telített kemény vizet. Arról nem is szólva, hogy a tisztálkodószerekből sokkal nagyobb mennyiséget fogyasztunk, mert a kemény vízben kevésbé habzanak, továbbá a lemosásuk is körülményesebb. Nagyon valószínű, hogy a hazai víz mész- és magnéziumtartalma magasabb a kelleténél.
Hatékony és komplex megoldás a vízlágyító filterek használata, amelyeknek azonban több hátránya is van: költségesek és nehezen felszerelhetők. Egyszerűbb és olcsóbb megoldás a zuhanyrózsa lecserélése olyanra, amelyik kiszűri a nehézfémeket, a klórt, és lágyítja a vizet. Így ráadásul kevesebb mennyiségű vizet is használunk.
Kinyitjuk a csapot, és máris ömlik belőle a víz. Hogy milyen víz, azon nem törjük a fejünket. Pedig kellene, mert a bőrünk és hajunk nagyon is megérzi, kemény vagy lágy vízzel mosakodunk-e.
Hajunk rosszul reagál az ásványi anyagokkal telített vízre: száraz, érzékeny, törékeny lesz, fénytelen és kezelhetetlen. Ráadásul a festék is gyorsan kimosódik belőle, esetleg be sem festi a hajszálakat. Fejbőrünk is szenved: szárazzá, túlérzékennyé, pikkelyessé válik. A kellemetlenségek mérséklésére az utóbbi időben számos innovatív hajápoló szerrel kísérleteznek, amelyek megakadályozzák a mész és a nehézfémek lerakódását a hajon. A samponok mélytisztításra specializálódnak, a kondicionálók és pakolások a hajszálakat táplálják, védik a festést, és csillogóvá varázsolják a hajat. Nem szabad elfeledkezni a fejbőr ápolásáról sem, időről időre hámlasztással és nyugtató tonikkal is érdemes próbát tenni.
Ami a fej bőrét illeti: a kemény víz elsősorban kiszárítja, illetve károsítja a természetes védekezőrendszerét. Mindez a fejbőr feszüléséhez, kiszáradásához vezet; viszketést és hámlást, néha gyulladást, pattanásokat okoz. Ráadásul a kemény víz hatására súlyosbodnak a fejbőr már meglévő betegségei, például az ekcémák és a korpásodás.
Megfelelő kozmetikumok és langyos víz
Mit tehetünk? Először is zuhanyozzunk rövid ideig, és forró víz helyett inkább langyos vízzel. A kozmetikumok és a jól megválasztott szépségápolási termékek szintén enyhítik a kemény víz nemkívánatos hatásait. Használjunk bőrkímélő vagy olajos tusológéleket, tusfürdőket, amelyek nem irritálják a bőrt. Fürdés után ne dörzsöljük szárazra magunkat, hanem enyhén párás bőrünket tetőtől talpig kenjük be testápolóval. Ezzel nemcsak a nedvesség elpárolgását akadályozzuk meg, hanem az ásványi anyagok felszívódását is. Lehetőség szerint tápláló testápolót használjunk, amely ceramidokat is tartalmaz, mert ez az összetevő megújítja és erősíti a bőrgát védőhatását.
A kemény víz egyik rossz tulajdonsága az is, hogy nehezen öblíti le a tisztálkodószereket, ennek következtében kellemetlen „bevonat” marad a bőr felületén. Ezért érdemes beiktatni a tonert is a bőrápolási rutinba, mert nagyon hasznos kozmetikum. Lemossa a bőrről a tusológél és fürdőhab maradványait, hidratálja és puhítja a bőrt, megújítja természetes pH-értékét. Megelőzi a bőr kellemetlen feszülését; nyugtat és frissít.
A víz megítélésében nemcsak az ásványi anyagok játszanak fontos szerepet. Jelentős a víz hőmérséklete is, mert közvetlenül hat bőrünk és hajunk minőségére, akár kemény, akár lágy az otthoni vizünk. Ráadásul a víz hőmérsékletét szabályozni tudjuk.
Nyáron nem csábít bennünket a forró zuhany, a hideg téli napokon viszont vágyakozva gondolunk egy-egy jó forró habfürdőre. Csakhogy a forró víz ugyanolyan rossz hatással van a bőrünkre, mint a nagy ásványianyag-tartalmú: erősen szárítja a bőrt és a hajat, feloldja a bőrgátat, és előidézi a feljebb említett problémákat. A langyos vizet viszont meghálálja a bőr és a haj – sokkal jobban, mint a forróságot és a párába burkolózó fürdőszobát.
Egy kis játék
Próbáljuk ki a vízhőmérséklet váltogatását: a zuhanyozógél, a sampon és a hajpakolás lemosására használjunk meleg vizet, hogy a víz minden idegen anyagot alaposan kimosson és lemosson, az öblítés végén azonban fordítsuk hidegebbre a vízcsapot. A hideg víz nemcsak felpezsdíti a vérkeringést, de ideiglenesen össze is húzza a bőr pórusait. Ha rá tudjuk szánni magunkat, a fejünkre is engedjünk hidegebb vizet. A hűvös vízsugár csillogóvá varázsolja a hajat.
Takarékoskodjunk!
A vízről értekezve a környezetkímélő magatartásra is gondolni illik: takarékoskodjunk az életet adó vízzel. A kevesebb fogyasztással nem csak a zuhanyrózsánkat kíméljük. Zárjuk el szorosan a csapot, ne csepegtessük feleslegesen a vizet. Azt már megszoktuk, hogy fogmosás közben ne folyassuk a vizet. Járjunk el így akkor is, amikor a tusfürdőt a bőrünkre kenjük vagy ha a hajunkat samponozzuk. Hiszen minden perc számít...