A serdülőkor betegség? Nem, de ugyanúgy megviseli a szülőt, mintha az lenne. Mégis jobb, ha az anya úgy kezeli a kamaszkort, mint egy súlyos lefolyású influenzát, amelyre nincs gyógyszer – de előbb-utóbb véget ér.
Fontos, hogy a „páciens” kifeküdje a betegséget, mert ha szövődmények lépnek fel, akkor egész életében szenvedni fog miattuk. Mit tanácsolnak a szakemberek? Azt, hogy az egész család tartson be bizonyos szabályokat. Jó, ha a felnőttek már jóval a gyerek kamaszkora előtt nagy adag türelemmel vértezik fel magukat.
Frissítse fel emlékezetét
A pszichológusok szerint a serdülőkor átvészelésének egyetlen útja van: a szülő gondoljon vissza saját kamaszkorára. Idézze fel, miről álmodozott, mi bántotta, milyen gondjai voltak, mi miatt szorongott, hogyan viselte el, hogy senki nem vette komolyan, hogy segítségre lett volna szüksége, de nem volt kihez fordulnia... És arra is, mennyi világmegváltó terve volt.
„Ne vegye el gyermeke kedvét az élettől – mondja a pszichológus. – A szülő sok csalódást megélt, de ezeket ne vigye át a gyerekére. Hagyja, hogy a gyerek is szerezze meg a maga tapasztalatait, élje a maga életét. Még akkor is, ha néha betöri az orrát. A tapasztalatokat el lehet mondani, de átadni nem.”
A serdülőkor alaposan próbára teszi az anya-leány kapcsolatot. Ha szerencsésen átvészelik ezeket a nehéz éveket, örök barátság lesz a jutalmuk.
A kamaszkor kezelése
Az influenzából akkor gyógyul meg a beteg, ha ágyba fekszik, sok folyadékot iszik, melegen van a lába, és közben jó irodalmat olvas. A serdülőkor hasonló ápolást kíván. Kamasz lánya ezeket a szabályokat tartsa be:
- Időben kerüljön ágyba. Este időben jöjjön haza. A szülő magyarázza meg neki, miért fontos, hogy egy megadott időben – hogy mikor, azt döntse el a szülő – mindennap otthon legyen. Amikor először fordul elő, hogy éjfélkor jön haza, ne cirkuszoljon. A lánya erre daccal fog válaszolni. Inkább mondja el, mennyire aggódott érte, ez sokkal inkább elgondolkoztatja, mint a büntetés. Ne kiabáljon, ne tiltsa el a szórakozásaitól, ne hányja százszor a szemére, hogy elkésett.
- Végezze el a feladatait. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy legyenek kötelességei, amelyeket el kell végeznie. A kamasz számára is kötelezőek azok a szabályok, amelyek fel vannak csíptetve a hűtőszekrényre (ez néha a szülőre is visszaüt, mert neki is el kell végeznie azt, ami az ő feladata – a serdülőkorban duplán érvényes, hogy a példa ragadós).
- Tartsa be a játékszabályokat. Ez azt jelenti, hogy időben jöjjön haza vacsorázni, és az iskolában járjon ebédre. És egy jó tanács az apáknak: dicsérjék a kamasz lányukat, mondják neki, hogy milyen szép. Ezzel mentik meg legbiztosabban az anorexiától.
- Szakítson időt a beszélgetésre. Ha nincs közös hobbija a gyerekével, gyorsan találjon egyet! A közösen eltöltött idő nagyon fontos. Ilyenkor sok mindent meg lehet beszélni.
Ha már végképp nem tudja, mit csináljon, mert a lánya nagyon idegeire ment, fogja vissza magát, és alkalmazza a „nyitott kapu” technikát. A „nyitott kapu” azt jelenti, hogy amiben csak lehet, egyetért kötekedő gyerekével. A kritizálásban rejlő agressziót így másfelé irányítja, az egyetértés ellen ugyanis a lánya nem tud védekezni. Vagy felhagy a kritizálással, vagy témát változtat, vagy végleg elhallgat.
1. számú párbeszéd
Anya: – Már megint mi van rajtad?
Lány: – Ruha van rajtam.
2. számú párbeszéd
Lány: – Milyen hülye sorozatot nézel?
Anya: – Tévét nézek.
Murray Bowen családterapeuta hosszú praxisa alapján meghatározta, milyen az egészséges és a beteg család.
Az egészséges család
- hagyja, hogy a gyerek a maga lábára álljon;
- elismeri, hogy a szülő sem tökéletes;
- elismeri, hogy a gyereknek jobb lesz, ha a saját életét éli;
- segít, hogy a gyerek megismerje önmagát;
- segít, hogy a gyerek felismerje a céljait;
- elfogadja a gyereket olyannak, amilyen.
A beteg család
- a problémákat a szőnyeg alá söpri;
- nem hozza szóba a vitás kérdéseket;
- nem oldja fel az elhallgatásból eredő szorongást a családtagokban.
Lányok kérése az anyákhoz
Sohase mondd, hogy:
- Aztán vigyázz magadra!
- Nem felejtettél el semmit?
- Csinálj már valamit a pattanásaiddal!
- Nagy a feneked, ne egyél annyit!
- Te jó ég, kész nő vagy!
- Majd, ha tizenöt éves leszel...
- Majd, ha tizennyolc éves leszel...
- Te nem tisztelsz semmit!
- Ez a hála?
- Amíg én etetlek, addig...
- Tanulj, mert semmi se lesz belőled!
- Ha nekem ennyi lehetőségem lett volna!
Gyakrabban mondd, hogy:
- Hétvégén elutazunk apáddal, és ha akarod, meghívhatod a barátaidat...
- Hol szilveszterezel?
- Ha szórakozni akarsz, menj valami presszóba, ne csavarogj az utcán.
- Elviszlek autóval a buliba, de éjfélkor érted megyek.