Az édes hokkaido tök az őszi időszak kedvelt zöldsége. Dús és telt narancssárga színe azokat a napokat idézi, amikor délután még melegen süt az aranyszínű nap, de este már avarillat leng a párás levegőben.

A hokkaidótorta felidézi a nyár citruszos ízeit, de a párolgó őszi vetés földillatát is. Vaníliás tejszínhabbal ellenállhatatlan!

hokkaido-kezdo.jpg

Hozzávalók a tésztához:

140 g langyos vaj
100 g porcukor
200 g sima liszt
2 db (nem hideg) tojássárgája
egy csipet

Tészta elkészítése:

A tortalaphoz az összes hozzávalót összekeverjük. (Fontos! Minden hozzávaló egyformán szobahőmérsékletű legyen, hogy szépen összeálljon a tészta.) A keverékből lágy tésztát gyúrunk, utána élelmiszerfóliába csomagolva hűtőszekrényben pihentetjük legalább 2 órát, de akár egy éjszakán át is. Másnap kivesszük a tésztát, és hogy könnyen tudjunk dolgozni vele, 15 percig szobahőmérsékleten állni hagyjuk. (Állaga kb. gyurma sűrűségű legyen.) Jól meglisztezett gyúródeszkán ruganyos, nem morzsalékozó tésztát gyúrunk belőle, majd gömbölyűre formázzuk és félretesszük.

hokkaidotorta-szelet.jpg

Egy tortaformát kikenünk vajjal. A deszkára újra lisztet szórunk, meglisztezzük a tészta tetejét is, és egy kb. 30 cm átmérőjű lapot sodrunk belőle. A sodrófára tekerve belehelyezzük a tortaformába, és szépen a forma alakjára igazítjuk.

Villával megszurkáljuk, és előmelegített sütőben 170 ºC-on kb. 12 perc alatt rózsaszínűre sütjük. Kivéve a sütőből hagyjuk kihűlni.

A krémhez:

½ hokkaido tök
1 ek. vaj
2 ek. nádcukor
2 ek. sima liszt (vagy vaníliás pudingpor, esetleg keményítő)
1 tetézett ek. krémsajt (Philadelphia) vagy mascarpone
80 cl tej
1 egész tojás
1 db tojássárgája
1 db citrom
1 kk. reszelt narancshéj
½ vaníliarúd
1 csapott kk.
fahéj
víz

Krém elkészítése:

A krémhez a sütő hőmérsékletét 160 ºC-ra állítjuk. A hokkaidót kettévágjuk, magjait eltávolítjuk, majd az egyik felét héjastul kis kockákra vágjuk. Lábasban felolvasztjuk a vajat, a tökkockákat párolni kezdjük, majd rászórjuk a cukrot, és felöntjük annyi vízzel, hogy gyengén ellepje. A vaníliarudat hosszában felhasítjuk, a magjait kikaparjuk és félretesszük. A vaníliarudat hozzáadjuk a fazékban fövő tökhöz. Amikor a tökkockák puhára főttek, leszűrjük róla a vizet, a vaníliarudat pedig kivesszük

web-bannerek-instagram.jpg

A puha hokkaidót egy mélyebb tálba tesszük, hozzáadjuk a vaníliabelet, a fahéjat, a citromlevet és -héjat, a reszelt narancshéjat és a krémsajtot (mascarponét), majd az egészet pépesre mixeljük. Kis ideig hűlni hagyjuk, majd hozzákeverjük a tejben elhabart lisztet, az egész tojást és a tojássárgáját, és az egészet újra összemixeljük. A kész krémet ráöntjük a kihűlt tortalapra. A formát betesszük a sütőbe, és kb. 30 percig sütjük, azaz egészen addig, amíg a krém meg nem szilárdul.

Hozzávalók a díszítéshez:

250 ml habtejszín
porcukor ízlés szerint
vanília
1 ek. krémsajt vagy mascarpone (elhagyható)
darabolt mogyoró, dió, mandula

hokkaidotorta-harapva.jpg

Díszítés elkészítése:

A tökkrémes tortát rácsra helyezve hagyjuk hidegre hűlni, majd legalább 1 órára (de inkább egy egész éjszakára) tegyük hűtőszekrénybe. Tálalás előtt cukros tejszínhabbal díszítjük, és megszórjuk apróra vágott mogyoróval, dióval, mandulával.

–varga–
Cookies