Aki a biológiaórán odafigyelt, emlékezhet rá, hogy a férfi és a női test felépítése többek közt abban különbözik, hogy a női testben nincs prosztata. Akkor meg minek kell tudnom bármit róla? – teheti fel a kérdést lapunk nőnemű olvasója.
Nos, rövidesen kiderül, hogy a feleségnek, élettársnak „jól jön”, ha tud párja e fontos szervéről.
Mert mi is a prosztata? A prosztata (dülmirigy) egy fontos férfi nemi szerv, amely a húgyhólyag alapja alatt található. A húgyhólyag tárolja a vesékben termelt vizeletet, amely a húgycsövön keresztül távozik a testből. A gesztenye alakú és nagyságú izmos, mirigyes szerv, a dülmirigy a húgycső kezdeti szakaszát veszi körül.
De mire is szolgál? Nos, a prosztata sejtjei kis mennyiségű, tejszerű folyadékot választanak ki. Közösüléskor e folyadék az ondókilövellés (ejakuláció) során összekeveredik az ondóban található hímivarsejtekkel, a spermiumokkal, és biztosítja azok mozgékonyságát. A prosztata a nemi hormonok befolyása alatt áll. Idősebb korban a férfihormonok termelése csökken, s így megbomlik az eddigi élettani egyensúly a férfi és a női nemi hormonok között. A férfi szervezete ugyanis termel kis mennyiségben női hormont is.
A hormonális egyensúly eltolódásakor a relatív fölénybe kerülő női hormonok hatására a dülmirigy sejtjei növekedni kezdenek. Így jön létre az ötvenen felüli férfiak nagy részénél a dülmirigytúltengés, orvosi nevén a prosztata hipertrófiája.
Végre valami, ami nem kisebbedik az időskorban, hanem növekszik – mondhatnánk, ám ne tegyük, mert a „jóindulatú prosztatamegnagyobbodás” (BPH) gondot is okozhat. Mint említettük, a prosztata körülöleli a húgycsövet, és nagyobbodása szűkítheti azt, azaz akadályozhatja a hólyag ürülését (a vizelést).
Ötvenéves korban minden 2. férfinál, nyolcvanévesen már a férfiak 75%-ánál mutatható ki a BPH. Mik a tünetei, amire a gondos feleség felfigyelhet? A húgycső szűkülete miatt a vizelés – főleg a reggeli első alkalommal – nehezen indul, a vizeletsugár gyengül, szakaszossá válik. Napközben is gyakori a vizelési inger, utócsepegés jelenhet meg (a „foltja” ott látható az alsónadrágon). Éjszakai vizelési inger teszi nyugtalanná az alvást. Erre azért érdemes felfigyelni a feleségnek, mert a férfiak egy része „szégyelli” ezeket a figyelmeztető jeleket. Pedig ha e tünetekkel a férfi jelentkezik az urológusnál, megfelelő tabletták segítségével a panaszok még eltüntethetők.
Ha nincs gyógyítás, a hólyagban visszamaradó vizelet mennyisége növekszik, a hólyag tágulni kezd, fala elvékonyodik, és egyre nehezebben tudja kipréselni az egyre jobban felhalmozódó vizeletet. S egy nap, éjszaka bekövetkezhet a „katasztrófa”: a vizeletrekedés (retenció), amely jelentős alhasi görcsös fájdalommal jár. A férfi nem tud vizelni, illetve csak cseppeket képes kinyomni. Ilyenkor csak a csapolás, katéterezés segít.
Természetesen ezt az állapotot nem kell megvárni, hiszen a megnagyobbodott prosztata kitapintása a végbélen keresztül, illetve ultrahangos vizsgálata a hasfalon át időben feltárja a panaszok okát. Végleges megoldást a megnagyobbodott prosztata műtéti eltávolítása jelent.