Fehérnemű, mely optikailag karcsúsít, és még a narancsbőrt is pusztítja? Igen, hölgyeim, ez ma már nem lehetetlen! A bugyi a hasat teszi lapossá, a kombiné kívánatos alakot formál, a topok pedig feszes mellet varázsolnak.
Természetesen a kilóktól valójában nem szabadítanak meg, de feszesítik a testet ott, ahol arra szükség van, és formássá teszik idomainkat. Ráadásul ehhez nem kell olyan ormótlan bugyikat felvennünk, mint anno Bridget Jonesnak. Ellenkezőleg, mára már az alakformáló fehérnemű (a külföldi weboldalakon shapewear néven keressük őket) is sokkal modernebb külsőt kapott, és a legtöbb fehérneműgyártó – mint a Triumph, Felina, Naturana – kollekcióiban is helyet kapott.
Fehérneművel a narancsbőr ellen
Néhány gyártó ráadásul narancsbőr elleni fehérneműt is kínál. Például a japán Wacoal cég, mely alakformáló alsóneműit Beauty Secret Slim márkanévvel dobta piacra. A titok a formázó bugyik anyagába szőtt koffeinmolekulákban van, melyeket mikrokapszulák formájában juttatnak a textíliába, s akár száz mosás után is megtartják jótékony hatásukat. Már nálunk is kapható a brazil Scala által kifejlesztett, speciális kristályokkal dúsított fehérnemű, a BioFir, mely szintén ádáz ellenségünket, a narancsbőrt célozza.
Mintha ránk öntötték volna
Meglepő, de a Marks &Spencer áruházlánc felkérésére végzet felmérésekből kiderült, hogy a nők mintegy kilencven százaléka rosszul választja meg melltartója méretét. A legtöbbjük pedig akár több számmal is nagyobbat vagy éppen kisebbet választ valós méreténél. Mire is figyeljünk hát melltartóvásárlás közben? Először is: a melltartónk hátsó részének nem szabad a nyakunkba ugrania, hanem a hátunk közepén kell maradnia, és a pántokkal derékszöget alkotnia. Ha mégis a nyakunkban kötne ki, az annak a jele, hogy modellünk kerülete túl nagy. Ha pedig bevág, és nyomot hagy maga után, akkor kicsi. A cicifix pántjai sem vághatnak a bőrünkbe, hiszen azok csak a kosarat tartják, a valós súlyt a melltartó alsó részének kell viselnie.
Az üzletben mindig érdemes különböző testhelyzetekben, sőt felemelt kézzel is kipróbálni a nekünk tetsző darabot. A megfelelő melltartó mozgás hatására is a helyén marad, ellenkező esetben a körméret nagy, vagy a kosár kicsi.
Egyáltalán nem szexi, ha a teltebb hatás érdekében túl kicsi push-up melltartót választunk. Ilyenkor ugyanis úgy nézünk ki, mintha két mellünk volna, s az egyik kifolyna a melltartó tetején és oldalain. Ráadásul ez a pólón keresztül is nagyon látszik. Fontos megfigyelni, hogy a melltartó hogyan áll a hónalj vonala alatt és a dekoltázsban is, és az is fontos, hogy kényelmesen érezzük magunkat benne. A megfelelő darab kiválasztásakor pedig bátran kérjük az eladók segítségét. Több szem többet lát, a jó eladó ráadásul olyan hibákra hívhatja fel a figyelmet, amely felett mi könnyelműen elsiklanánk. Nincs ok a szégyenre, a legtöbb, fehérneműre szakosodott üzletben természetes, hogy segítenek a megfelelő nagyság és típus kiválasztásában.
Balconette vagy push-up?
De nemcsak a helyes méret, hanem a típus is mérvadó. A kisebb mellekre ideális a push-up melltartó, mely telt formát kölcsönöz. A kagyló vagy balconette típusúak fél vagy egész kosaras melltartók, melyek szintén push-up hatással rendelkeznek, s ugyanúgy, mint a pánt nélküli és a háromszög alakú társaik vagy a fűzők, a kisebb mellekre valók. Nagyobb mellekre inkább egész kosaras, szélesebb pántokkal készült modellt válasszunk. A merevítő nélküli melltartók kisebbítik a kebleket, hiszen a mellszövetet oldali irányban is szépen elosztják és formálják.
Más az almáknak, más a körtéknek
A melltartó kiválasztásakor tanácsos az alakunkból kiindulni. Az alma típusú hölgyeknek nem feltétlenül kell homokóra alakot kialakítaniuk, hiszen a bevágós fehérnemű kiábrándító sziluettet kölcsönöz. Nekik inkább azt ajánljuk, kísérletezzenek alakformáló bodyval, mely a test középső részét karcsúsítja, vagy próbálják más, előnyösebb testrészükre terelni a hangsúlyt, például egy balconette típusú cicifixszel.
A körte hölgyeknek ellenben az alakformáló nadrág és egy hosszabb szárú bugyi ajánlott, egy jól megválasztott push-up melltartóval, mely optikailag megnöveli a melleket, kiegyenlítve így a test felső és alsó részei közti különbségeket. Lényeges azonban, hogy a fehérnemű felsőruházatunk jótékony takarásában maradjon. Ez alól a nyári pólók jelentenek csak kivételt, melyek alól szándékosan bukkannak elő a melltartó pántjai. Ugyanakkor a csípőfarmerből kivillanó, derekunkat nyaldosó tanga nagyon olcsó hatást kelt. Helyette inkább egy alacsony szabású bugyit válasszunk.
Az abszolút kényelemért
A jól megválasztott fehérnemű az egész napos viselés után sem hagy semmilyen nyomot testünkön. Melltartóban és bugyiban vagyunk egész nap, ezért fontos, hogy kényelmesen érezzük magunkat bennük. Egy ismert márka vagy trendi szín felvillanyoz, de amint akár a szabás, az anyag vagy a nagyság miatt kényelmetlenül érezzük magunkat benne – elronthatja az egész napunkat. Vásárláskor ezért gondosan ügyeljünk a megfelelő textília kiválasztására is.
Ha túlságosan merev, a fehérneműt keménnyé teszi, ha viszont túl puha, akkor hamar elveszti a formáját, és tönkremegy. Kitűnő kombináció a gyapjú és az elasztin keveréke. Kellemes a selyem és a szatén is, de ezek törődést igényelnek, ráadásul kézzel kell mosni őket.
Hogy trendik legyünk: olíva és vakondszürke
A többség általában fehér, fekete vagy testszínű alsóneműt választ. Az idei téli szezonban azonban inkább a mélyebb árnyalatok uralkodnak, mint az olívazöld, a barnába hajló vakondszürke és úgy általában a barna összes árnyalata. A szürke minden bőrtípusnak jól áll, és a divatszínek ideális kiegészítője lehet. Gyakran jelenik meg a mindennapi viselésre szánt fehérneműn, fűzőkön, topokon, kombinékon egyaránt. Nagy visszatérő a tengerészkék, mely a sportos és a luxusdarabokon is visszaköszön. Ha pedig a mintás mellett döntenének, akkor a lehető legharsányabbat válasszák. A kínálatból nem hiányozhatnak a leopárdminta és az 50-es éveket idéző pöttyök sem. Divatosak az elegáns szegélyek, az áttetsző anyagok és a széles csipkepántok is.
Fél év és elég
Amint az új darabbal hazaér, távolítson el belőle minden címkét, mely bőrét kidörzsölheti, irritálhatja. Mielőtt azonban kidobná a kis cetliket, érdemes áttanulmányozni őket, hogy megjegyezze, hogyan kell az új darabról gondoskodni. Így biztos lehet benne, hogy nem tesz kárt legújabb kincsében. Fontos megjegyezni azonban, hogy a fehérneműnek is megvan a maga élettartama: a melltartókat három-hat havonta cserélni kell, a bugyiknak pedig fél év után kukában a helye.