A csőben sült éteknek számos előnye van. Készülhet ebédre, vacsorára, egy személynek vagy egy egész hadseregnek, felhasználhatjuk hozzá a maradékokat.

De ami a fő: nem kell mellette állni, amíg elkészül! Most vegyük sorra, mi kell hozzá!

csoben-sult-etelek-kezdo.jpg
(Kép forrása: mindmegette.hu)

Edény, sütő, ötlet

Nagy tepsi
Azért van szükség rá, mert a hozzávalókat egy rétegben rakhatjuk bele, tehát az étel hamar elkészül, szépen meg is pirul. Ezeket az ételeket nem öntjük le mártással, csak megöntözzük egy kis olajjal. Sütés közben a tepsi tartalmát meg szoktuk fordítani. Ideális alapanyag a négyfelé vágott burgonya és néhányféle felaprított zöldség. Reszelt sajtot, tejfölt vagy joghurtot tálalhatunk hozzá.

Sütőtál
Nagyon praktikusak a kerek és az ovális cseréptálak, mert ezekben asztalra is lehet tenni az ételt. A jénai üvegtálban azt is láthatjuk, milyen stádiumban van a sütés. A vékony fémtepsi nem éppen megfelelő, mert belesül az étel.

A sütő hőmérséklete
A legbiztosabb hőfok a 180 °C. Ha ennél alacsonyabb a hőmérséklet, akkor az étel inkább párolt, és nem sütött lesz, hosszú ideig készül. Ha pedig túl magas a hőmérséklet, akkor az étel közepe nyers marad, a felülete viszont megég.

A legtöbb besütött ételt menet közben nem kell lefedni. Kivétel a nyers burgonyával készülő étel, mert ennek legalább 45 percre van szüksége ahhoz, hogy fedővel lefedve megpuhuljon. További 15 perc szükséges, hogy a fedőt levéve pirosra süssük.

Rétegezés
Ha rétegesen lerakott ételt készítünk (rakott krumpli, lasagne), akkor az egyes szilárd rétegek közé sűrű mártást tegyünk, vagy öntözzük meg ilyen-olyan lével. Ha darabokra vágott hozzávalókból készült a besütött étel, akkor az egyes darabok egyenlő nagyok legyenek, hogy egyszerre süljenek meg.

Előfőzés
Csak a háziasszonytól függ, hogy az ételt nyers vagy előfőzött hozzávalókból készíti-e. A burgonyát, zöldséget vagy húst előre megpárolhatjuk, de nyersen is belerakhatjuk a tálba. Elkészítésük időben szinte ugyanaz, mert amennyi időt elvesz a főzés, annyival rövidebb a sütési idő, és fordítva: annyival tovább kell sütni, ha nyersen rakjuk bele a hozzávalókat. (Viszont a háziasszony nyer egy szabad órát.) Azt ajánljuk, hogy a húst félig pároljuk vagy süssük meg – kivéve a halakat és a tenger gyümölcseit. A zöldségek közül csak a céklát kell előfőzni. A zöldségeket aszerint adjuk hozzá, mennyi idő kell a puhulásra. Legelőször tegyük sütőbe a sárgarépát, a karfiolt, az édesköményt, a végén a cukkinit és a koktélparadicsomot.

elofizetes_uj_no_174.png

A sajt

A sajtokkal külön foglalkozunk. Alapszabály, hogy csak frissen reszelt sajtot használjunk, és csak annyit, hogy ne nyomja el az étel alapízét.

Zsemlemorzsa
Magában használjuk, de össze is keverhetjük reszelt sajttal. A rántott húsokhoz a frissen pirított zsemléből készült morzsa jó, a többi ételhez száraz kifliből is darálhatjuk. Ötlet az ínyenceknek: a sült morzsa tetejére egy darabka vajat tegyenek – isteni ízt ad!

Dió, mandula
Ledarálva összekeverhetjük morzsával, reszelt sajttal. A vegetáriánusok számára megadja a szükséges fehérjét és nyomelemeket, azonkívül laktat is.

A besütésre szánt ételeket megszórhatjuk kis kockákra vágott kenyér- vagy kiflidarabokkal, szalonnakockákkal, kukoricapehellyel, összetördelt sós keksszel és hasonlókkal.

Melyik a legjobb sajt?

Zsenge sajtok
Aki nem szereti az erős ízeket, vagy kisgyerek van a családban, az az enyhe, finom sajtokat használja. Ezek közé tartozik a mozzarella, a nem túl érett gouda, a friss parmezán. A vegetáriánus ételekre is ezek a finom, lágy ízű sajtok illenek, mert nem dominálnak az ételekben. A camembert sajtot is kipróbálhatjuk, de csak a sütés végén tegyük az ételre, mert egykettőre szétfolyik.

Mindenkinek
Jöhet a grana padano és a parmezán. Vásároljunk egy nagyobb darabot, és magunk reszeljük le otthon. A megmaradt részt vágjuk egyszer használatos darabokra, és zacskóba csomagolva, dobozba téve tegyük a mélyhűtőbe. A felhasználásra szánt darabot szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni, mert ha rögtön ráreszeljük az ételre, a besütött finomág azonnal kihűl.

Aromás sajtok
Fantáziával töltik meg az ételeket. Ide tartozik a cheddar, az ementáli, a kék penészes sajtok, az appenzeller.

Zsíros sajtok
Itt, sajnos, az a szabály érvényes, hogy minél zsírosabb, annál jobb. Ezek a sajtok jól felolvadnak, és az egyszerű burgonyának is felséges ízt adnak. A csökkentett zsírtartalmú sajtokat felejtsük el – ezek rágóssá, gumiszerűvé válnak sütés közben. Ilyen sajtot egyáltalán ne használjunk, helyettük inkább válasszunk más hozzávalót.

csoben-sult-etelek-sajtok.jpg
(Kép forrása: ma7.sk)

Miből készüljön a mártás?

Tojásból
A tojás azért jó, mert összefogja mind a szilárd, mind a folyékony hozzávalókat. Ha azt akarjuk, hogy az étel lágy állagú legyen, nagyon friss tojást használjunk.

Tejfölből
Ideális alapanyag, mert amilyen folyékony, olyan zsíros, és pontosan ez az, amire a besütött ételekhez szükségünk van. Kisebb zsírtartalmú tejfölt is használhatunk, sőt tejet is. Csupán arra ügyeljünk, hogy se túl forró, se túl hideg ne legyen, amikor beletesszük az ételbe.

Besamelmártás
Hagyományos, egyszerű mártás, amelyet ízesíthetünk fűszerekkel, illatos növényekkel, paradicsommal, mustárral, sajttal, borral. Alaprecept: 4 dkg vaj, 5 dkg sima liszt – ezt világosra pirítjuk, levesszük a tűzről, és apránként hozzáöntünk 2 dl hideg tejet. Ezután még apránként hozzákeverünk 4 dl forró tejet, majd visszatesszük a tűzre, és folytonosan kevergetve még 15-20 percig főzzük. A végén egy kis szerecsendiót reszelünk bele. A biztonság kedvéért szűrjük át, nehogy csomós legyen.

Varga Klára
Cookies