Itt a nyár, a napozás évszaka. Talán még idejében szólunk: a bőr leégéséhez vezető mértéktelen napozás az ún. „fekete rák”, a melanóma legfőbb okozója! Ez a 25-29 éves korosztályban a nők leggyakoribb rosszindulatú daganata. Az évek során elszenvedett, a bőrben felhalmozódó ultraibolya-, azaz UV-sugárzás a bőrsejtek örökítő anyagát, a DNS-t károsítva növeli a bőrdaganatok keletkezésének kockázatát, ami különösen magas a világos bőr-, szem- és hajszínt „viselők” számára.

Növelik a kockázatot – bőrszíntől függetlenül – a gyermekkorban elszenvedett napégések. Férfiaknál inkább a törzs, nőknél gyakrabban az alsó végtag (comb) bőréből, a bőr festékanyagot termelő sejtjeiből, az ún. melanocitákból indul ki.

melanoma-kezdo.jpg
(© https://www.health.com/condition/skin-cancer-overview)

Közismert, hogy a daganatos betegségek kezelésének három fő pillére van: a sebészi kimetszés, a gyógyszeres kemoterápia és a sugárkezelés (radioterápia). Sajnos, a melanóma alapvetően nagymértékben „érzéketlen” (rezisztens) a sugár- és kemoterápiára. Ez különösen érvényes a már áttétes (metasztázisos) betegekre, akiknél a belső szervekbe áttevődött daganat sebészi eltávolítására nemigen van mód. Ezért kíséri nagy figyelem az ún. immunterápia, azaz a test védekező rendszerét támogató, a daganatellenes immunválaszt erősítő módszerekkel való kísérletezést.

A legújabb módszer az ún. célzott terápia. Amíg ugyanis a klasszikus kemoterápia „vakon” végzi a gyorsan osztódó sejtek pusztítását – ezért hull ki a kezelt beteg haja, van hasmenése, lesz vérszegény –, a „célzott” terápia során a gyógyszer csak a daganatos sejtet támadja. Ezek az új gyógyszerek a sejtnövekedést és -osztódást befolyásoló jelátviteli útvonalak egyes pontjait gátolják.

Reményre ad okot az a tény, hogy bizonyos vérrákok (leukémiák) kezelésében már bevált célzott hatóanyag, az imatinib (Glevec) sikeresen alkalmazható bizonyos melanómafajták esetében is.

Megvan tehát a remény arra, hogy a „fekete rák” is a jól gyógyítható daganatok közé lesz sorolható. A „jól” gyógyíthatóság alapfeltétele azonban változatlan marad: a minél korábbi felismerés! Régi ismeret, hogy a melanóma elsősorban a barna anyajegyek elfajulásából keletkezik. Ezért ha a kiskorunktól meglévő anyajegyünk növekedni kezd, színe megváltozik, felszínén csomó képződik, nedvedzeni, netán vérezni kezd – azonnal forduljunk orvoshoz! Szigorúan tilos az anyajegyekkel való bármilyen laikus manipuláció (kiégetés, nyomkodás, kimetszés).

Vészjelnek tekintendő az is, ha az addig ép bőrön barna, szabálytalan alakú, anyajegyhez hasonló „folt”, „csomó” jelenik meg. Minden gyanújel nélkül is ajánlatos évente egyszer bőrgyógyásszal megvizsgáltatni magunkat, tetőtől talpig, hiszen melanóma a naptól védett helyen is kialakulhat. Minden gyanús elváltozásnál ajánlatos a sebészi kimetszés, melyet kötelezően követ a kimetszett csomó szövettani (hisztológiai) vizsgálata. Csak a bőrsejtek mikroszkópos vizsgálata döntheti el a további kezelés szükségességét, formáját.

minden_reggel_ujno.sk.png

S ne feledjük: a legjobb gyógyszer a megelőzés! Legyünk mértékletesek a napozásban, délidőben sose tartózkodjuk a tűző napon. Tengerparti, balatoni üdüléskor ne akarjuk pár nap alatt elérni a helyi bennszülöttek kora tavasztól egyenletes napozással megszerzett bronzszínét.

Dr. Kiss László
Cookies