Tudni illik, hogy mi illik – nemcsak a viselkedés, hanem az öltözködés terén is. Rovatunkban azoknak szeretnénk segíteni, akik kissé határozatlanok a tekintetben, mikor mi az alkalmas viselet.
Beköszöntött a báli szezon. Egymást érik a különféle táncos mulatságok. Van, hogy a szervezők megjelölik az elvárt megjelenési módot: black tie vagy white tie. Ha nincs kikötés, magunknak kell eldöntenünk, mit öltsünk magunkra, hogy ne legyünk sem alul- sem túlöltözöttek.
A legelegánsabb megjelenés a white tie: a nők számára ez nemes kelméből készült nagyestélyit jelent, hosszú kesztyűvel, keppel, a férfiaknak pedig frakkot, fehér csokornyakkendővel (feketét a pincérek hordanak), fehér mellénnyel, állónyakú fehér inggel, fekete lakkcipővel, belépéskor cilinderrel, fehér selyemsállal, fehér kesztyűvel. (A bécsi operabál vendégei nem adhatják alább, a budapestin viszont szmokingban is megjelenhetnek az urak.)
Ha black tie áll meghívónkon, estélyi ruhát (hosszú ruha!) öltsünk magunkra, párunk pedig szmokingot viseljen állógalléros inggel, cummerbunddal (övsállal) és csokornyakkendővel. Aranyszabály: a szmoking zakóujja alól 1 cm-re ki kell, hogy kandikáljon az ingujj. A szigorú kódex mellényt is előír, ám elnézhető, ha nincs. Ami viszont megengedhetetlen: ingujjra vetkőzni. (A zakót lazább bálokon akkor lehet levenni, ha vége a hivatalos programnak, és a vendéglátó szorgalmazza.) A báli viselethez minden esetben jó minőségű fekete bőrcipő dukál (a talpa is bőr), fekete térdharisnyával, a hölgyeknek pedig magas sarkú topán, kis táska (nem lehet átlagos könyvméretnél nagyobb), fedetlen vállak esetén pedig nem árt egy stóla (vagy kepp).
A divatetikett egykor a nőknek zárt cipőt és harisnyát írt elő, ám mára fellazultak a szabályok: ápolt lábunkra szép alkalmi szandált is húzhatunk.
Ha a szervező nem írja elő, miben jelenjünk meg, szóba jöhet a már említett black tie, másik lehetőség pedig a sötét öltöny nyakkendővel / koktélruha (megjelölése: officiel). A helyszíntől is függ, mit válasszunk: egy kis kultúrházban megrendezett bálba az utóbbi párosítás a megfelelő. Elegáns termekben sorra kerülő bálokon viszont nem leszünk túlöltözöttek, ha a kisestélyi/szmoking mellett döntünk.
A mélyen dekoltált, egyszerű vonalvezetésű ruhához jól passzol egy feltűnő nyakék. Ám egy aszimmetrikus szabású, gyönggyel díszített toaletthez már sok! Ahhoz elég egy, a ruha díszítéséhez illő finom gyöngy fülbevaló, gyűrű vagy karkötő – de akár ékszerórát is viselhetünk. (Egy ékszer legyen csak domináns.) Az arany- vagy ezüstszínű, csillogó felületű vagy gazdagon díszített ruhát ne társítsuk strasszokkal, flitterekkel „megbolondított”, feltűnő kiegészítőkkel. Egy sima, matt felületű ruhához viszont telitalálat a díszes-csillogó cipő és kistáska. (Az arany- és ezüstcipellőket azonos színű táskával viseljük.)
A frizurára ugyanez érvényes: hangsúlyos ruhához egyszerű konty. Elmaradhatatlan a smink. Mivel egy bálon tompábbak a fények, a báli smink erőteljesebb, mint a nappali. (Sminkeléskor a dekoltázs sem maradhat ki.) Korunkhoz, testalkatunkhoz, stílusunkhoz illő ruhát válasszunk! Ha számunkra előnytelen öltözékben jelenünk meg, könnyen előfordulhat, hogy összemosolyognak a hátunk mögött. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, kérjünk inkább tanácsot!
Officiel
Az officiel az öltönyös-koktélruhás megjelenést jelenti, és ha nem akarunk olyan szigorúak lenni (márpedig nem akarunk), az officielt az Új Nő-bálban és más elegáns bálokban is viselhetjük: a férfiak természetesen elegáns selyem nyakkendővel, a hölgyek estélyi frizurával. Képünkön a „kis fekete” viszi a prímet, mini kivitelben, szatén masnival, prémszegéllyel.
A koktélruhát fehér gyöngysorral koronáztuk meg. A konty feltűzött tincsekből áll, arcba csüngő, kacérka hajtincsekkel. Férfi modellünk finom gyapjúöltönyéhez élénk, burgundi színű, viktoriánus stílusú selyem nyakkendőt visel (akár a 19. században a férfiak). A mellény ennél a viseletnél elengedhetetlen – azonban csakis ezt gomboljuk be. A díszzsebkendő a nyakkendő selyméből készült.
Az urak bálban minimális ékszert viselnek: 1 márkás óra, 1 pár mandzsettagomb, illetve 1 db gyűrű. A nyakkendőtű, a karlánc és nyaklánc mutogatása, hm, nem úri szokás!
A fényes bálok többsége az estélyi – black tie – öltözéket pártolja. Schiffer Miklós divatszakértő így ír erről:
„…a szmoking fekete vagy éjkék, a férfi fekete csokornyakkendővel, állógalléros inggel, mellénnyel és lakkcipővel viseli. A hölgyek hosszú kisestélyijéhez nem kötelező a kesztyű, de a magas sarkú cipő, a nyaklánc és a kis táska (akár vállon is) annál inkább! Black tieban bálba indulhatunk este 6 óra után!”