Régen tökéletes modor és tánctudás nélkül nem lehetett bálba menni. Ma már viszont a táncoktatás nem kap túl nagy szerepet (az alapiskola nyolcadik osztályában szervezett egyetlen tanfolyam kevés).
Ma már nem várnak el tökéletes tánctudást a bálok vendégeitől, ami viszont nem változott: a bálon illik pontosan megjelenni.
• A ruhatárba érkezvén először a férfi a hölgyről segíti le a kabátot, hogy ne melegedjék ki. Távozáskor viszont épp fordítva: a férfi ölti magára a kabátot. Ha lépcsőn haladnak felfelé, elöl a hölgy megy, hogyha lefelé, akkor fordítva: ha a hölgy megbotlana, a férfi megóvja attól, hogy leessen a lépcsőn.
• Az egy asztalnál ülők minden esetben bemutatkoznak egymásnak (akkor is, ha névjegykártyák vannak az asztalon), és beszélgetést kezdeményeznek. Az uraknak illik bemutatkozni – akkor is, mikor ismeretlen hölgyet kérnek táncra. A felkérés illő módja még ma is ez: „Szabad egy táncra?”
• Férfi nem utasíthat el nőt, ha hölgyválasz van (hacsak nem szolgálatban lévő őr vagy pincér). A nőnek is csak abban az esetben illik elutasítania a férfit, ha már másnak ígérte a táncot, vagy pedig nem szeretne táncolni, mert elfáradt. Ha ez utóbbi indokkal kosarazzuk ki a kérőt, nem illik másnak igent mondani.
A férfi a felkérés után előreengedi a hölgyet, vagy karját felajánlva vezeti őt a táncparkettre. Tánc közben mindig a férfi vezeti a nőt. Ha a pár egyik tagja jobban táncol, ne tegyen megjegyzést a másik hiányosságaira. A helyes testtartás tánc közben egyenes, de nem merev. A férfi jobb kezét a nő dereka fölé teszi, összezárt ujjakkal, és ott is hagyja. (Nem illik végigtapogatni a nő hátát.) A nő bal kezét könnyedén a férfi vállára helyezi (és nem a nyaka köré fűzi), jobb kezét pedig a férfi bal kezére. Nem illik túl közel simulni, még lassú tánc esetén sem.
• Nem táncolunk itallal a kezünkben. Tánc közben ne kerüljük a partner pillantását. A férfi kezdeményezi a beszélgetést, szórakoztatja partnerét. Az első táncot azzal illik táncolni, akivel a bálba érkeztünk. Korábban illett a férfiaknak az asztaluknál ülő hölgyeket megtáncoltatni. (Mára mintha feledésbe merült volna ez a szép szokás.) Bár tánc közben nem illik lekérni, a tánc közbeni partnercsere megengedett, ha mindenkinek kedvére való.
• Udvariatlanság egy férfinak más nővel táncolnia úgy, hogy saját partnerét társaság nélkül hagyja. Amint a zene véget ér, a férfi udvariasan megköszöni a táncot, és jobb karján vezetve, a helyére kíséri a hölgyet. A szünetet azzal illik tölteni, akivel a bálba érkeztünk. A férfi csak úgy hagyhatja magára a nőt, ha megfelelő társaságról gondoskodott arra az időre, amíg távol van. A férfinak illik gondoskodni arról, hogy a hölgyeknek legyen ital a poharukban. Ha tálakon hozzák az ételt, neki illik szedni a nő tányérjára.
• A hölgy az asztalnál kísérője jobbján foglal helyet. A hölgyek fogadják el és köszönjék meg a feléjük irányuló bókokat.
• Senkit nem illik evés vagy beszélgetés közben zavarni, sem pedig az engedélye nélkül lefotózni. Ha neves személyiség a bál vendége, és szeretnénk vele pár szót váltani, kérjük meg a szervezőt, hogy mutasson be neki.
• Távozni is együtt illik azoknak, akik együtt érkeztek – nem túl korán (éjfél előtt nem illik egy bálról távozni), de nem is utolsónak.