Nem számít, hogy a saját kertünkbe vagy a kanálispartra, kettesben vagy nagy társasággal tervezzük, a piknik sikere a hozzávalókon múlik. Lássuk az Új Nő kiruccanását!
Élvezzük a kinti létet! A piknik al fresco, azaz a szabad ég alatti, szabadtéri étkezést jelent.
Nem angol, francia szokás!
A „piknik“ szavunk az angol „picnic“-ből származik. Az viszont a francia „pique-nique“ ikerszóból eredeztethető, melynek jelentése eszegetés, csipegetés. A piknik első írásos említése 1692-ből származik Franciaországból, és akkor használták a kifejezést, mikor a vendégek az étteremben elköltött étkezésre magukkal vitték saját, házi borukat.
„Hacsak épp nem egy pikniken vagy, az élet nem egy piknik.”
A francia forradalom után a zabolátlan tömeg elfoglalta a királyi paloták kertjeit, s ott a fűben, a természet lágy ölén nagy eszem-iszomokat rendezett. Igazából ennek a hagyománynak a tovább élését láthatjuk a mai nyugati parkokban, mikor délidőben szabadon heverésznek az irodákból kiszabadult nyakkendősök, hogy elköltsék soros déli szendvicsüket.
Plein air, vagyis nyílt levegő
Kezdjük az alapoknál: tervezzük meg, mikor, hol, kivel. Mi a piknikünket egy csodás angolparkba szerveztük, egy igazi indiai sátor takarásába. A dekorációt a zöld fű és a tengernyi rózsa adta. És a tengersok jó levegő, amit a benti sápadt létezés után csak úgy nyeltünk.
Mert ez a piknik igazi értelme: a nyílt levegő, vagyis a plein air! A nyár a legideálisabb évszak a piknikezéshez, legalábbis a mi égtájunkon.
Ha nagyobb társaságot hívunk meg, érdemes a saját kertünkbe vagy ismerős vízpartra tervezni (ahol nem fulladunk bele a szemétbe). Előtte mindenképp tartsunk terepszemlét. Kettesben viszont szinte bárhol leteríthetjük a kockás pikniktakarót: parkokban, nyilvános kertekben, erdőn, mezőn vagy nyaralás közben a tengerparton.
A mi fotós helyszínünk a várkonyi Amade Kastélyszálló csodás parkja volt.
A piknik először
Benti batyubál volt, mikor valamivel mindenki hozzájárult az étkezéshez. A 19. század közepétől kezdve azonban kikerült a szabadba.
Jólesik kint lustálkodni. Kártya, labda előkészítve, ha játszani támadna kedvünk… Már csak egy vonósnégyes hiányzik!
Batyubálba
Olyan ételeket válasszunk, amelyek jól utaztathatók, és kint fogyasztva sem veszítenek élvezeti értékükből. A könnyen megromló alapanyagokat (hal, hús) hanyagoljuk, ám ha felszerelkezünk egy-két jégakkuval, a sajtokat, felvágottakat és (a potyogtatott) cseresznyés sütit sem kell otthon hagyni.
A világ első piknikasztalát az 1800-as évek végén tervezték Angliában. Az 1789-es francia forradalom után a királyi parkokat megnyitották a közönség előtt. A parkok hamarosan piknikhelyszínekké váltak.
Kerüljük azokat a fogásokat is, amelyekhez kést kell használni, a legjobb, ha villával vagy kézbe fogva el tudjuk fogyasztani a bepakolt ételeket. A szószok összemaszatolhatnak bennünket. És a legfontosabb: egy igazi piknikről nem hiányozhat a pezsgő, amely felteszi a koronát a kinti falatozásra.
Pakoljunk okosan!
Nem kell lemondanunk a porcelántányérokról és üvegpoharakról, méretes kosárban gond nélkül magunkkal vihetjük őket. Ha a műanyag eszközök mellett döntünk, ne eldobhatókat, hanem többször használhatókat válasszunk.
Az ételeket csatos üvegekbe és jól záródó tárolókba tegyük, majd az egészet vászontáskákba – a behűtött falatkákat, illetve a szobahőmérsékleten tároltakat különítsük el. Két edényréteg közé helyezzünk tálcát vagy vágódeszkát: stabilabbá teszik a táskában az edényhalmazt.
Tudnivalók
Az angolok először a vadászatok alkalmával rendeztek nagy kinti étkezéseket, majd elterjedt a kastélyparkokban rendezett délutáni piknikek divatja. A 19. századi, viktoriánus kori Angliában a piknikek már nagyszabású, elegáns események voltak, melyeken a vendégek kristálypohárból itták a pezsgőt, és ínyencfalatokat fogyasztottak.
Nálunk nemrégiben a betléri kastélyban élesztették fel a tradíciót: az 1890-es évek stílusában hirdettek pikniket. A vendégek régi automobilokon érkeztek, közben halk zene játszott...
Híres piknikek
Vásznon
Manet a maga korában botrányosnak számító, mára már ikonikus Reggeli a szabadban (Le Déjeuner sur l‘herbe) című festménye.
Papíron
A csalódást okozó Box Hill-i piknik Jane Austen Emma című regényében.
Páneurópai piknik
Az internet ezzel van tele, mikor rákeresünk a piknikre. 1989-ben békedemonstrációt tartottak Sopron közelében, ezzel vágták szét a vasfüggönyt a Nyugat és a keleti blokk országai között.
Ami nem hiányozhat a kosárból:
- pezsgő
- szendvicsek
- saláta
- sajtok
- felvágottak
- gyümölcsök
- zöldségek
- mártogatósok
- desszert
- víz
- szóda
- limonádé
- só, bors
Mit vigyünk magunkkal:
- pikniktakaró
- párnák
- kosár
- tároló-edények
- evőeszközök
- poharak
- tálca
- vágódeszka
- jégakku
- konyharuha
- szalvéták
- szívószál (újrahasznosított)
- tasakok