A nőket semmi sem rettenti vissza, ha a szépségükről van szó. A szájtetoválás fáj, ez azonban nem akadály a nők előtt. Vajon belefér a természetesség fogalmába a száj- és szemöldöktetoválás?
Biztosan kötelező viselet a hangsúlyos szemöldök? Mire jó az ajaktetoválás? Miért esnek sokszor túlzásokba a nők? Ruff Angéla (Derm-A Stúdiókozmetika, Dunaszerdahely) kozmetikus válaszol kérdéseinkre.
– Kezdjük egy tabudöntögető kérdéssel: az olyan optikai tuningok, mint a száj- és szemöldöktetoválás még beleférnek a természetes megjelenésbe, vagy már túlmutatnak azon?
– Beleférnek, amennyiben természetes hatásúak. Az öregedéssel veszítünk ajkunk színéből, s elveszítjük szemöldökszőrzetük egy részét. A nők viszont szeretnek szépek lenni, ezért is szépítkezünk – s ha minden reggel fölrajzolom magamnak a szemöldökömet, akkor akár oda is tetováltathatom. De nem is ezzel van baj, inkább a kivitelezéssel. Nagyon sok olyan tetoválással találkozom, amely nem illik sem az arcformához, sem a hajszínhez, sem a bőrszínhez, s ezeket az elhibázott tetoválásokat már nagyon nehéz korrigálni. A tetoválásaimnak a 80 százalékát egyébként épp a korrekció teszi ki, azaz más tetoválók munkájának korrigálása.
– Miért jó a nőnek, ha definiált a szemöldöke vagy dús az ajka? Miért fontos, hogy hangsúlyos legyen a száj vagy az ajak?
– Elsősorban: nem mindenkinél fontos. Sőt, vannak, akiket le is szoktam beszélni a szemöldöktetoválásról. Az ajak viszont már egészen más tészta: ahogy öregszünk, veszít a színéből, s egy piros, élettel teli száj mindig a fiatalságot idézi.
– Mégis! Azt szokták mondani, hogy a hangsúlyos szemöldök karaktert ad az arcnak...
– Igen ám, de egyáltalán nem mindegy, hogy milyen színű a hajunk és a szemünk. Emellett az arc karakterét nem csak a szemöldök adja meg. Persze látszik, ha hiányzik, de az is látványosan kellemetlen, ha valakinek ordítóan erősen színezett a szemöldöke. El kell felejteni azt a nézetet, hogy egyedül a szemöldök határoz meg bennünket. Nem!
Arcunk karakterét a mimikánk adja meg, a hajunk libbenése, a szemünk színe – és persze a szemöldökünk. Mindig hajhoz, szemszínhez, bőrszínhez illő szemöldököt kell választani, mert akkor olyan szemöldökünk lesz, amelyet smink nélkül is vállalhatunk az utcán.
– Pedig az itteni – tehát a ránk jellemző, közép-kelet-európai – ideál a túlzottan is erőteljes szemöldököt hirdeti.
– Igen, és sokat gondolkodom azon, hogyan lehetne ezen változtatni. Valahogy le kellene fektetni egy olyan szépségeszményt, amelyikhez mindenki tud igazodni. Nyilván én ehhez kevés vagyok, és a többi kozmetikus sem elég – de nagyon nem jó az irány, amerre most megyünk. Nincs azzal semmi baj, ha igénybe vesszük a szépészeti beavatkozásokat, mert szeretnénk lelassítani az idő múlását. Megtehetjük, de csak addig, amíg az „új szánk” belesimul az arcunk harmóniájába, s nem változtat a karakterünkön. A szépen kivitelezett-megcsinált tetoválás és botox nem látszik, csak épp frissebbnek hatunk velük másnap, mintha jól kialudtunk volna magunkat. Lehet, hogy két hete volt egy Prophilo-kezelésünk, de nem tűnik fel, mert annyira természetes hatású. Hiszen csak azt vesszük észre, ami kiugrik az arcból, tehát ami szokatlan és látványos. Igazság szerint a nő szeme hamar megszokja a túltöltést, miáltal azt gondolja, hogy rendben van a szája, vagy akár még dúsabb is lehetne – miközben az utcán megfordulnak utána, mert annyira feltűnő a megjelenése! Holott az a jó, ha szépek vagyunk, nem pedig az, ha feltűnők, sablonosak és egyformák.
– Ha túlzott vagy irreális elképzeléssel fordulnak hozzád, mennyire lehet a nőket lebeszélni ezekről?
– Mindig van egy korrekciós alkalom, és ha a kliens úgy jön el, hogy ez nekem nem elég, akkor még mindig tudjuk intenzívebbé tenni. Ám csak adott keretek között, s ezeket a kereteket az esztétikum szabja meg. A cél az, hogy olyan arc nézzen ránk vissza a tükörből, amellyel a vendégemmel együtt mindketten elégedettek lehetünk. Ha pedig látom, hogy valaki rossz lelkiállapotban van, akkor nem szívesen vállalom a tetoválást. Érzem ugyanis, hogy a nő impulzusdöntést hozott – ám nem biztos, hogy az új szemöldökével az élete is megváltozik. Vagyis ha változtat a külsején, nem biztos, hogy ezzel egyetemben változtatni fog az életén is.
Az ajaktetoválás
– Beszéljünk az ajaktetoválásról. Hogyan döntitek el, hogy melyik a megfelelő szín?
– Általában a kliens egy konkrét színt kér. Rögtön az első konzultáció során elmondom, hogy ha csak ezt az egy színt tudja elképzelni az ajkán, akkor csalódni fog, hiszen mindenkinek máshogy épül be a pigment a szájába. Tudok hasonló színt keverni, de teljesen ugyanolyan nem lesz. Emellett a nő ciklikus lény, s ez a körkörösség a festékszemek viselkedését is befolyásolja: nem mindegy, hogy a ciklusunk melyik szakaszában vagyunk, mennyire erős a vérkeringésünk, hogy épp meg vagyunk-e fázva, le vagyunk-e barnulva. Formálni ugyan lehet azt, de kevés ajak nagyobbítható meg tetoválással. Első lépésben ezért mindig a formát beszéljük meg. Vannak nők, akiknek az ajka a saját ajakvonalnál kijjebb van tetoválva: ezt én korrigálni szoktam. Kevés nő hajlandó arra, hogy lézeres tetováláseltávolításon vegyen részt annak érdekében, hogy friss ajakkal dolgozhassunk: így általában abból főzünk, ami van.
– Hogyan néz ki maga a folyamat?
– Szépen kimérem, berajzolom a formát, és akkor kezdem csak a tetoválást, amikor a vendégemmel mindketten úgy gondoljuk, hogy ez az igazi. Maga a tetoválás másfélkét óráig tart. Nem épp egy fájdalommentes eljárás, de van lehetőség érzéstelenítésre: bőrön át ható érzéstelenítőt használok. Tetoválás után bedagad a száj, és intenzívebb a színe. Általában egy hét alatt begyógyul – gyorsabban, mint a szemöldök. Aki hajlamos a herpeszre, annál megjelenhet.
Miért olyan fontos a nőknek a szájuk? Miért akarják még puhábbá, bársonyosabbá tenni? Idősebb korban az ajak elvékonyodik, ekkor sokat segíthet az ajaktetoválás, mert definiálja a szájat. A jól kivitelezett kontúr nem ordít, hanem keretez.
– Milyen tűt használsz?
– Klasszikus tetoválótűt. Olyan, mint egy toll, kis tű áll ki a végéből, és nagyon gyorsan mozog: ilyennel varrják fel a tetkókat is.
– Érettebb hölgyek esetében, mivel ráncosabb a bőrfelület, nehezebb dolgod van?
– Igen. Érettebb hölgyek gyakran kérik a beavatkozást, és szeretik is, hisz ebben a korban már nem olyan rózsás az ajak. Kifeszítjük ugyan a bőrt tetoválás közben, de ahogy visszaugrik, előfordulhat, hogy hullámos lesz a széle. Tehát már nem lehet tökéletes, de ha természetes színt választunk, nem pedig egy erős kontúrt, akkor szép lesz.
– Mennyi ideig tart a szín?
– Anyagcserefüggő. Fiatal korban gyorsabban kopik, mert az anyagcsere is gyorsabb. Viszont másfél-két évig azért kitart. Ha töltetni is szeretnénk, előbb a töltést javaslom, s csak utána az ajaktetoválást (amely kiélesíti a kontúrokat).
– A hatalmas, túldolgozott száj milyen mértékben orvosi „baki”?
– Sok szájról nem tudjuk, hogy töltve van, annyira szép munkát végzett az esztétikai orvos. Azért rettenünk meg az ajakfeltöltéstől, mert ami szembetűnik, az mind túl van töltve és túl van tetoválva. Két csoportra oszthatók a nők. Az első csoport nem jól választ orvost. Kér valamit, és kap valami mást. Viszont az orvos is hozott anyagból dolgozik: nem biztos, hogy az ő szájából meg lehet csinálni azt az ajakformát, amit kért. Aztán vannak nők, akik úgy vannak vele: „Ha már ilyesmire adom a fejem, akkor látszódjon!” Esetleg: „Lássák, hogy költöttem magamra.”
Szemöldöktetoválás
– Ma milyen fő technológiákat használnak a szemöldöktetováláshoz?
– Modernebb minden, a gépek is, a pigmentek pedig szépek. Nagy szomorúságom, hogy a 15-20 évvel ezelőtti kopott, kék festékszemekkel nem tudunk mit kezdeni. Egyszerűen abban az időben ennyit tudott a technika. Ma a legnépszerűbb a szálas és a púderes tetoválás. A szálas nem minden bőrön marad szép, és nem mindenkinél kopik szépen. Foltosodásra hajlamos, minden szál másként kopik – bár gyönyörű szép, ha a megfelelő bőrtípusra tetoválják.
– A szemöldök formáját hogyan határozod meg?
– Ha a kliensnek nincs szemöldöke, akkor tanulmányozom a csontozatát, az arckarakterét; figyelem, hogyan beszél, miként mozgatja a homlokát – s csak utána mérem ki egy kis tolómérővel a pontokat. Utána már csak az esztétikán van a hangsúly. Addig rajzolgatom a szemöldököt, amíg nem érzem: heuréka, megtaláltam! Ezután a vendég kezébe is adok egy tükröt, és az ő ízlése szerint még változtatunk rajta. Néha akár 40-45 percet is eltöltünk azzal, hogy megtaláljuk az ideális szemöldökformát. Ha pedig a kliensnek van saját szemöldöke, akkor szeretem annak az ívét követni.
– Máshogy kell egy korábbi tetoválásra rátetoválni?
– Igen. A régebbi tetoválások általában színkorrekcióra szorulnak: vagy szürkülnek, vagy vörösödnek. Ha formai korrekció szükséges, akkor is máshogy tetoválunk a már tetovált bőrfelületre, mint az úgymond szűz bőrfelületre, ráadásul máshogy is gyógyul benne a pigment.
Sokak szerint a külső női nemi szervek – a kis-és nagyajak – a szájra hasonlítanak, szimbiózisban vannak a szájjal. Ezért fújatják fel ajkaikat a nők, mert azt gondolják, hogy ezzel bevonzzák a másik nemet.
– Mi a különbség a szálas és púderes szemöldöktetoválás között?
– A tűkön kívül inkább csak a kézmozdulatokban különböznek a különféle technikák. Szálas tetoválást elektromos tetoválógéppel és úgynevezett microblading technikával is készíthetünk. Utóbbihoz egy vékony, késszerű kézi eszköz szükséges. A púderes technikánál viszont nem a technikához, hanem az arcbőrhöz választok tűt. Nem minden bőrtípus fogja meg ugyanúgy a pigmentet. A szálas tetoválást inkább a szárazabb, fiatalabb bőrre ajánljuk. Az idősebbeknél gyakran beszürkül, tehát hűvös hatású lesz, késes technika esetén pedig hegesedhet. Zsíros bőrön pedig hajlamos összefolyni.
– Milyen utóápolást igényel egy tetovált szemöldök?
– A szigorú gyógyulási idő egy hét. Az első két napban javasolni szoktam, hogy törölgessük, de sose áztassuk. Egy hét után már megmoshatjuk az arcunkat a saját arclemosónkkal. A szín végleges kialakulása 4-6 hét.
– Végszó gyanánt: Mit gondolsz, hogyan tudnánk visszatalálni a szépségünkhöz, vagyis ahhoz, hogy szépnek lássuk önmagunkat?
– A nők zöme ugyanazokkal a problémákkal küzd. Felkel reggel, és nem érzi megfelelőnek magát, mert nem találja meg magában azt, amit ő önmagáról gondol. Nem szabad, hogy ilyenkor az legyen a válasz, hogy „akkor megcsináltatok magamon valamit”. Ezzel nem feltétlenül találunk vissza önmagunkhoz. Ehelyett reggel, még mielőtt nekikezdenék a napomnak, a tükörbe nézve azt kell mondanom magamnak: „Elég vagyok.” Ennyit kellene minden nőnek tennie magáért – de sajnos nem tesszük meg. Kívülről várjuk a megerősítést, amit nem mindig kapunk meg. Pedig akár egymásnak is, a körülöttünk levő nőtársainknak is mondhatnánk: Elég vagy! Hiszen hiába csináltatom meg az orromat, a számat, a szemöldökömet: akkor sem magamat látom. Az érzés, hogy „ez még mindig nem én vagyok”, ott marad. De akkor még mit alakítsak át magamon? Mikor leszek én „én”? Annyira egyformák a mai nők: ironikus módon különbözni akarunk, de pontosan emiatt végül szinte ugyanúgy nézünk ki. Egy életünk van, ne másvalaki arcával, ne másvalaki testében éljük! Kozmetikusként nem vagyok ellene a beavatkozásoknak, sőt! Éveket fiatalodhatunk általuk, de ne veszítsük el útközben önmagunkat...
– fekete, nagyvendégi –