Majdnem rántott bodza! Sidó Tamás mesterszakács receptje. Mikor először kirántottam, a többiek zavart tekintettel nézegették a tányéromat – mire odakínáltam nekik egy-egy fürtöt. Mennyei íz! – mondták.
Az én bodzámnak titka is van: a sütőport kihagytam az eredeti receptből, s attól lett mennyeien könnyű. A bodzából nem csupán szörp készíthető, salátába tehetjük, de akár a torta tetejére is kedvcsinálónak.
A zöld kocsány-részeket válasszuk le róla, mert az nem ehető. Kinyílt virágtányérokat keressünk, mosható ugyan, de akkor az értékes virágpornak annyi.
RÁNTOTT BODZA
Hozzávalók:
1 dl sör
2 dl hideg víz
2 db tojásfehérje
egy fél teáskanál só
két evőkanál liszt
fél teáskanál burgonyakeményítő
Elkészítés:
Mindent összekeverünk, így egy híg masszát kapunk. A forralóban addig melegítjük az olajat, amíg el nem kezd füstölni. Körülbelül 200–220 fokra. A bodzavirágot belemártjuk a masszába, majd körülbelül 10 másodpercig belelógatjuk a száránál fogva az olajba, utána kivesszük, és egy tiszta kendőre vagy szalvétára helyezzük. Amennyiben még nincs tartása, visszatesszük az olajba pár másodpercre. (A végén meghinthetjük a fahéjjal kikevert porcukorral, de sósan is finom.)
RÉPATORTA BODZÁVAL MEGBOLONDÍTVA
Hozzávalók 5 adaghoz:
25 dkg sárgarépa
19 dkg cukor
1,3 dl olaj
2 db tojás
15,5 dkg liszt
6,3 dkg durvára vágott dió
egy csipet só
fél csomag sütőpor
fél kávéskanál fahéj
vaj és liszt a forma kikenéséhez
Hozzávalók a krémhez:
12,5 dkg natúr krémsajt vagy mascarpone
egy evőkanál cukor
fél ek. vaníliakivonat
fél ek. mascarponés krém
lime- vagy citromlé és citromhéj
Elkészítés:
1. Először durvára daraboljuk a diót, és ha nem visszük túlzásba az aprítást, annál jobb lesz ráharapni a darabokra.
2. Megtisztítjuk a répákat, és lereszeljük a sajtreszelőn, vagy áttoljuk a robotgép megfelelő adapterén.
3. Bekapcsoljuk a sütőt 170 fokra.
4. Összekeverjük a száraz hozzávalókat, majd hozzáadjuk az olajat és a tojásokat. Alaposan elkeverjük.
5. Belekeverjük a reszelt répát is. A tortaformánkat – ha szükséges – kivajazzuk, lisztezzük, és beletöltjük a masszát, majd betoljuk a sütőbe.
6. Légkeveréssel egy óra alatt megsül, amiről tűpróbával győződhetünk meg. Légkeverés nélkül valamivel tovább tart.
7. Ha kisült a torta, hagyjuk kicsit kihűlni a formában, és csak akkor vegyük ki belőle, amikor már megszilárdult.
8. Amikor teljesen kihűlt, akkor a krém hozzávalóit összekeverjük, és a tetejére kenjük, frissen szedett bodzával díszítjük, végül felszeleteljük.
BODZASZÖRP ANTAL ÁGITÓL!
Antal Ági (Dunaszerdahely) Konyha rovatunk rendszeres ötletadója, mert mindig újdonságokkal rukkol elő. Ha valami igazán kreatív, gondolkodós receptre vágyunk, csak őt hívjuk. Fogadjátok szeretettel a bodzaszörpjét.
Hozzávalók:
25-30 db tányérvirág
4 l víz
6 db citrom
2,5 kg cukor
4-5 teáskanál citromsav
Elkészítés:
Amikor kimegyek bodzát szedni, először arra figyelek, hogy tiszta legyen a szatyrom, mert a bodzát nem mossuk meg, szükségünk van a finom virágporra is! – kezdi Ági. – Fontos, hogy tiszta legyen a hely, ahol a bodzabokor van, ne legyen mellette villanyoszlop, szántás, mert akkor poros, ne legyen a közelben jegenye, mert pont szedésidőben szállnak a pelyhes magvai. Én egyszerre mindig sok bodzát gyűjtök, mert azt tartom: fűben-fában orvosság van. A természet ütős gyógyszere a bodzavirág. Télen pedig mintha találnánk a finom bodzaszörpöt.
A bodza kiváló megfázás ellen, lehet keverni akácvirággal, hársfavirággal, kakukkfűvel. Ha van tisztított víz, akkor nem kell forralni, ha nincs, akkor fe kell forralni a vizet (legjobb, még mielőtt kimegyünk virágot szedni, és mire hazaérünk, kellően langyosra hűl). Először óvatosan belehelyezem a virágtányérokat, a citromot alaposan lemosom, majd mindet kifacsarom, és hozzáadom a bodzás léhez.
Jól néznek ki a citromkarikák a lábas tetején, de sok hasznuk nincs, mert utólag nehéz belőlük a levet kifacsarni... Lefedem, de azért kapjon levegőt, majd 24 órát állni hagyom. Másnap kiszedem a léből a virágokat, kézzel kifacsarom, hogy minél több íz kerüljön belőlük a lébe, leszűröm és felteszem főni.