2011 szeptemberében az ENSZ csúcstalálkozót szervezett a „járványszerűen terjedő, nem fertőző betegségek” megelőzésének, gyógyításának megvitatására. E modern „járványok” élén a cukorbetegség, a diabétesz áll. Sok statisztikai szám helyett egyetlen beszédes adatot idézünk: 2011-ben négy amerikai felnőtt közül egy 2-es típusú cukorbajban szenved.
Tájainkon sem lehet jobb a helyzet, s mivel e baj egyformán sújthat mindenkit, a szép nem érintettsége is nagyfokú. Ismert az is, hogy a cukorbaj bármikor megjelenthet az élet során, vagyis a pubertás és a klimax közti korban is gyakori. Ebből viszont az következik, hogy az anyai hivatásra készülők közt is egyre gyakoribb a cukorbetegség.
Németországban pl. a 2-es típusú diabetes mellitus, azaz a T2DM gyakoriságát a terhes nők között 10-20 százalékra becsülik. A T2DM a cukorbaj azon formája, amely általában az elhízáshoz csatlakozik, és (kezdetben) nem szorul inzulinra.
Amíg nem volt lehetőség a cukorbaj hatékony kezelésére, a kór hátterében álló inzulinhiány napi injekciózással való kiküszöbölésére, a cukorbeteg nő csak ritkán merte vállalni a terhességgel járó „más állapotot”. A terhes nő tartósan emelkedett vércukorszintje, annak ingadozásai, anyagcseréjének ún. ketoacidózishoz vezető felborulása ugyanis spontán vetéléshez, a magzat fejlődési rendellenességéhez, koraszüléshez vagy akár a magzat méhen belüli elhalásához is vezethetett.
Szerencsére e borús kilátás már a múlté! Ma már megfelelő kezelés mellett a cukorbeteg anyának ugyanolyan esélye van egészséges gyermeket kihordani, mint nem cukorbeteg kortársának.
Természetesen ezért az esélyért magának a leendő anyának is tennie kell valamit! A legfontosabb dolog, hogy a cukorbeteg nő terhessége tervezett legyen. Amíg nem kíván gyermeket, fontos a megbízható fogamzásgátlás.
Ha adottak a körülmények a gyermekvállalásra, ezt érdemes mind a nőgyógyásszal, mind a diabetológus szakorvossal időben – optimális esetben fél évvel a tervezett terhesség előtt – megbeszélni. E hosszú időre azért van szükség, mert a kora terhességi időszak, a fogamzást követő első hat-nyolc hét mind a magzat, mind az anya szempontjából a várandósság egyik legkritikusabb időszaka. A méhen belüli élet e korai szakaszában alakulnak ki az ún. szervtelepek (leendő szerveink: szív, tüdő stb. kezdeményei).
Ha ebben az időszakban nagy a vércukorszint ingadozása, megnő a fejlődésségi rendellenességek kialakulásának rizikója. Fontos a terhesség tervezése azért is, mert szükség lehet a kezelés megváltoztatására, mégpedig az ún. orális antidiabetikumoknak (tablettáknak) inzulinnal való helyettesítésére.
A terhes nő cukorbetegsége csak inzulinnal kezelhető! Módosítani kell a diétát is: a napi háromszori étkezés terhességben nem elegendő. A rendszeres diabetológiai kontrollok mellett fontos a szemorvosi vizsgálat is, hiszen a terhesség a cukorbetegséghez csatlakozó recehártya-bántalomra (retinopátiára) is hatással lehet. Természetesen minden orvosi vizit alkalmával elengedhetetlen a vérnyomásmérés, ill. a vizelet fehérjetartalmának ellenőrzése is.