Összeállításunkban érdekes aktuális újdonságokat és közhelyeket szedtünk csokorba a fogápolás és fogkezelés területéről. Nem mindenki ismeri például a TePe fogkrémet. Ezt a fogrémet Svédországban fejlesztették ki a legmodernebb kutatási eredmények alapján. A megszokottól eltérő módon fejti ki a hatását, és más vegyi elemeket tartalmaz, mint az eddig használt fogkrémek...

A TePe fogkrémek alig habzanak, aminek több előnye is van: nem irritálják a fogíny nyálkahártyáját, ezenkívül bizonyított, hogy a habzó fogkrémekkel összehasonlítva hatszor hatékonyabban tisztítják a fogakat. Enyhén mentolos ízűek vagy teljesen íztelenek. A legújabb kutatások szerint reggeli előtt kell fogat mosni velük, és utána nem kell kiöblíteni a szájat. Újra tartalmaznak fluoridokat, amelyeket eddig jobbára kihagytak a fogkrémekből. 

erdekessegek-a-fogakrol-3-resz-kezdo.jpg

Fogközkefe és szájzuhany

A fogközkefe remekül használható a fogak közti terület tisztán tartására. Antibakteriális változatban is kapható. A ma még kevéssé elterjedt szájzuhany egy kis víztartályból szájvízzel dúsított vizet pumpál a fújókájába, amely a fogközökbe irányítva eltávolítja a fogak között, illetve az íny alatt felhalmozódott ételmaradékot és lepedéket. 

Lingual (láthatatlan) fogszabályozó készülék

A lingual vagy más néven láthatatlan fogszabályozó készüléknél a „bracketek” (tappancsok) a fogak nyelv felőli oldalára vannak ragasztva, így az esztétikus mosoly helyreállítása idején gyakorlatilag láthatatlan fogszabályozást biztosítanak. A fogszabályozás egy vagy több fog helyének, dőlésszögének megváltoztatására alkalmas kezeléstípus: ha kuszák vagy egymásba torlódnak a fogak, kiváló megoldás lehet.

A fogszabályozás általában hosszabb folyamat: a kiindulóhelyzettől és a várt eredménytől függően néhány évet is igénybe vehet. A fogszabályozást fogszabályozó szakorvos végzi, a kezelés elérhető gyerekek és felnőttek számára egyaránt. Fogszabályozásra a következő esetekben lehet szükség: szabálytalan fogsor, a fogak görbén állnak, dőlnek; előnytelen arcprofil; nem kiegyensúlyozott harapás, mert az alsó és a felső fogsor szabálytalanul ér össze; nem megfelelő állkapocshelyzet; állkapocsízületi problémák, fájdalom, kattogás; réses fogazat; hiányzó fogak; probléma a beszéddel, a légzéssel vagy a rágással. 

Kisgyermekek esetén a korai (myofunkcionális) fogszabályozás segítheti az állcsontok megfelelő fejlődését, valamint a harapást is befolyásoló rossz szokásokról (szájlégzés, ujjszopás, cumizás) való leszokást.

Felnőtt fogszabályozás

Sokan gondolják, hogy a fogszabályozás csak gyerekek vagy kamaszok esetében hoz megoldást. Való igaz, hogy fejlődő szervezetben könnyebb változásokat elérni, ám felnőttként is számos lehetőség áll rendelkezésre, ha valaki változtatni szeretne a mosolyán. A modern, láthatatlan fogszabályozásnak köszönhetően ez nem feltétlenül jelent fix, fogakraragasztott, „látványos” készüléket: sok esetben egy átlátszó, ezáltal alig látható, kivehető fogsín segítségével is szép eredményeket lehet elérni. A fogszabályozó orvos a felmérést követően határozza meg, hogy melyik módszer alkalmazható az adott helyzetben.

A fogszabályozó kezelés

Az első konzultáció alkalmával a fogszabályozó szakorvos megvizsgálja a fogakat, a harapást, az arcformát. Fényképeket készít az arcról és a fogakról, amely az előtte-utána összehasonlítást is segíti, továbbá a diagnosztika fontos része. Lenyomatot vesz a fogsorról: egy gyurmaszerű anyagot juttat a fogakra, amely megkeményedve megadja a fogsor „negatívját”. Ezt gipsszel kiöntve kapja meg a gipszmintát, amely segítségével kényelmesen, szájon kívül is tanulmányozhatja a fogakat, harapási viszonyokat. A fogorvos többféle röntgenfelvételt is készít, hogy az állcsontok pontosabb viszonyait meghatározza.

A vizsgálatok során a fogszabályozó orvos képet kap arról, hogy a probléma milyen módszerekkel oldható meg. Ha egyéb elváltozásokat – például szuvasodást – fedez fel, amelyek ellátása nélkül nem kezdhető meg a kezelés, ezt jelzi, és adott esetben fogorvoskollégához utalja a pácienst az előkészítő kezelések elvégzésére. A vizsgálatok alapján a fogszabályozó orvos eldönti, hogy melyik kezeléstípus(ok) a legalkalmasabb(ak) az adott helyzet megoldására. A kezelési terv alapos átbeszélését követően egyeztetnek időpontot a pácienssel a készülék felhelyezésére vagy átadására.

elofizetes_uj_no.png

Fix fogszabályozó készülékek. A leghatásosabbak!

A fix készülékkel érhető el általában a legnagyobb változás. Ezt a fogakra erősítik, így a páciens állandóan hordja a rögzített fogszabályozót. A fogakra tappancsokat, „bracketeket” erősítenek: ezek összekötésével mozgatják megfelelő pozícióba a fogakat. A bracket, illetve az összekötő huzal (ív) készülhet például fémből vagy – „esztétikus” verzió esetén – porcelánból, és a fog belső vagy külső oldalára erősíthető. Ennek a készüléktípusnak az az előnye, hogy kiszámítható, s nagyon szép eredményt lehet vele elérni. Rövidebb ideig tart általában, mint a kivehető készülékes szabályozás, továbbá felnőtt korban is alkalmazható.

Kivehető fogszabályozó készülékek

A kivehető készülékeket nem rögzítik a fogakra, hanem meghatározott időintervallumban kell őket hordani: éjszaka vagy bizonyos esetekben nappal is. A klasszikus, éjszakai, kivehető fogszabályozással általában kisebb fogmozgatások, egyszerű kezelések valósíthatók meg, inkább fiatalabb korban.

Funkcionális készülékek

A funkcionális készülékek tulajdonképpen kivehető készülékek, mégis érdemes külön tárgyalni őket: ezek ugyanis nemcsak egy, hanem mindkét állcsontra kiterjednek. Növekedési időszakban, ideálisan 8-12 éves korban alkalmazhatóak az állcsontok növekedési irányának befolyásolására, valamint az előnytelen arcprofil, nem megfelelő harapás, csontfejlődési rendellenességek korrekciójára, amelyeket később csak műtéti úton lehetne megoldani. A funkcionális készülékek közé tartoznak azok a korai életkorban, akár 2-3 éves kortól alkalmazható „myofunkcionális trénerek”, melyek elősegítik az állcsontok fejlődését, a megfelelő harapási, légzési szokások kialakítását, valamint az ujjszopásról, cumizásról való leszokást is. Ezek alkalmazásával a legtöbb esetben kivédhető a későbbi életkorban a drágább, hosszabban tartó fogszabályozási procedúra.

A szabálytalan fogazat hátrányai! Ha a rágóerő eloszlása nem egyenletes, egyes fogak nagyobb nyomásnak vannak kitéve és túlterhelődnek. Egyes fogfelületek jobban érintkeznek az étellel evés közben, míg mások egyáltalán nem használhatók rágás közben. Idővel ez az extra terhelés egyre fokozódó fogkopást jelent, de előfordulhat repedés, esetleg a fogszélek törése, lepattanása is. A túlzott erőkifejtés következménye lehet az ínysorvadás és a vele járó kellemetlen fogérzékenység is.

A fogszabályozó kezelés időtartama

A kezelés időtartama nagyban függ attól, hogy milyen problémát és milyen módszerrel szeretnénk megoldani. Egy fog mozgatása és a rögzített készülékes fogmozgatás is rövidebb ideig tart. Átlagosan azonban azt mondhatjuk, hogy 3–24 hónap közé esik a kezelések időtartama, tehát egy összetett eset is megoldható körülbelül 2 év alatt. Arról, hogy mennyi ideig tart a kezelés, a fogszabályozó orvos minden esetben tájékoztatja a pácienst.

A fogszabályozó készülékek tisztítása, szájhigiénia a kezelés alatt

A fogszabályozó kezelés ideje alatt nagyon oda kell figyelni a készülékek tisztítására, különösen a rögzített fogszabályozó esetében. Ellenkező esetben ugyanis a készülékek alatt könnyen fogelszíneződések, fogszuvasodások alakulhatnak ki. A készülékek nehezebben tisztíthatók, ezért a speciális eszközökről és azok használatáról mindenképpen kérdezze meg a kezelőorvosát! A kezelés alatt előre egyeztetett kontrollvizsgálatokon kell részt venni, így a fogorvos figyelemmel kíséri a változásokat, módosít a készüléken, ha szükséges, s az esetleg kialakuló szuvasodásokat is időben felfedezi. Háromhavonta érdemes dentálhigiéniai kezelésen részt venni, ekkor professzionális eszközökkel tisztítják végig a fogakat és a készülékeket.

A fogszabályozó kezelés vége

Miután a kezelési idő lejárt, a fogszabályozó orvos eltávolítja a készüléket. Ahhoz, hogy a kialakult harapás és mosoly hosszú távon is megmaradjon, szükséges lehet úgynevezett retenciós készülék viselése, ami megakadályozza, hogy a fogak visszarendeződjenek az eredeti helyzetükbe.

K. E.

Cookies