Nem, nem valami titokra vagy illetlenségre gondolunk. A mi témánk sokkal prózaibb. A női nemi szervről, pontosabban annak egy részéről, a hüvelyről, latin nevén a vagináról lesz szó, amelyet a legtöbb nő még említeni is szégyell. Úgy döntöttünk, hogy megtesszük az első lépést...

A nők 50 százaléka alig ismeri a saját hüvelyét. A női nemi szervet évszázadok tiltása övezi, az emberi test leginkább tabukkal terhelt része. A vaginát babonák, tévhitek és tiltások veszik körül, mint titkos és szörnyűséges szervet. A szégyen és szenny fogalma kapcsolódik hozzá. Szerencsére azért fejlődik a gondolkodás, halad előre a világ. Ezt bizonyítja, hogy 1997-ben napvilágot láthatott Eve Ensler Vaginamonológ című drámája, amelyben három nő egymással váltakozva felfedi női életének titkait.

errol-nem-illik-beszelni-kezdo.jpg

A hüvely folyamatos megbélyegzését bizonyítja az a felmérés is, amelybe a világ összes tájáról közel tízezer nőt vontak be. Sok válasz alapján bebizonyosodott, hogy a hüvelyhez kapcsolódó negatív viszonyulás a gyerekkorból ered. A válaszadók egyharmada mondta azt, hogy amikor kisgyermek korukban kezükkel megérintették nemi szerveiket, szidást kaptak, hogy ez illetlen dolog, mert „az ott” piszkos, tisztátalan, szemérmetlen. A felmérés szerint ez a szemlélet a felnőttkorba is elkíséri a lányokat.

Miközben a férfiak világszerte hivalkodnak nemi szervükkel, a lányok nemi szerve rejtve marad. Még a nőgyógyász előtt is szégyellik, öt páciens közül négy kelletlenül beszél a nemi szervével kapcsolatos bajairól. Természetesen nem akarjuk elvenni az orvosok kenyerét, mindössze a nők megsegítésére összeállítottunk egy „vaginakézikönyvet”, amelyben össze-gyűjtöttük azokat a problémákat, amelyekkel a nők fiatal vagy idősebb korban szembetalálhatják magukat. Főleg tanácsot szeretnénk adni, mikor lehet a bajt házilag kezelni, és mikor jobb orvoshoz fordulni.

Mikózis

Ez a szó és a mögötte rejlő betegség előkelő helyet foglal el a nők életét megkeserítő kellemetlenségek között. Hihetetlen, de a hüvelygombásodás jelenleg az egyik leggyakrabban előforduló fertőző nemi betegség. A feltételezések szerint a produktív életkorban levő nők 75 százaléka egyszer vagy többször már találkozott vele. A betegek felénél a betegség újra és újra visszatér, a páciensek 5 százalékánál pedig krónikussá válik. A hüvelygombásodás fertőző betegség, amely sűrű, túrószerű váladékozással és fehérfolyással, kellemetlen viszketéssel, vizelés közben és nemi érintkezéskor fájdalommal jelentkezik. A hüvelynek ezt a betegségét a Candida albicans nevű élesztőgomba okozza, amely egyébként is megtalálható a hüvely flórájában.

A Candida albicans jelenléte még nem jelent betegséget, kórossá akkor válik, ha megbomlik a hüvely mikroflórája, és a Candida albicans túlzottan elszaporodik. Ezt az állapotot mondjuk gombás fertőzésnek.

Oka többféle lehet. Leggyakoribb oka az antibiotikumok szedése. Az antibiotikumok elpusztítják a fertőző mikroorganizmusokat, de sajnos nemcsak azokat, hanem azokat is, amelyek fenntartják a hüvely egészséges közegét. A gombák szaporodását a nedvesség és a meleg, valamint a cukor idézi elő. Ezért nagyon óvatosaknak kell lenniük a cukorbetegeknek. Kockázati tényező a túlzott higiénia is. Mindenből megárt a sok. A napi háromszori fürdés, az illatosított szappanok használata mind-mind elősegíti a mikroflóra egyensúlyának megbomlását, mert savasítják a hüvelyi környezetet. A normális pH-értékű szappanok használatát javasoljuk, amelyek kifejezetten az intim testrészek tisztán tartására készülnek.

Kockázati tényező a stressz is. (Ne feledkezzünk meg az úszómedencékről. Az orvosok szerint nem a klóros víz jelenti a legnagyobb veszélyt, hanem a zuhanyozók és a toalettek. Elkerülhetjük a fertőzést, ha fokozottan ügyelünk a higiéniára, és ha megelőzésképpen a fürdés idején kúpot vagy tampont helyezünk el a hüvelyben.) Tudni kell azt is, hogy a mikózis fertőző betegség, tehát a partner is elkaphatja. Ezért fertőzés esetén mind a két embert kezelni kell. Könnyen előfordulhat, hogy kedvesünk a baktériumhordozó. Ha ismétlődik a betegség, nemcsak a kezelést kell elkezdeni, hanem az óvszer használatát is. Mielőtt eljutnánk az orvoshoz, otthoni gyorssegély lehet a gyógyszertárakban kapható mikózisellenes Gyno-Pevaryl kenőcs és kúp, a Lactacyd, az Intima vagy Gyntima lemosógél. Ez utóbbi termékcsalád kenőcsöt és kúpot is kínál.

Gyulladások

Többfélék lehetnek attól függően, hogy a nemi szervek mely részét érintik (a külső nemi szervek, a hüvely, a faggyúmirigyek, a méhnyak, a méhnyálkahártya, a petefészek, a kismedence gyulladásai, a nemi szervek tuberkulotikus fertőzései stb.). A gyulladásokat az elégtelen tisztálkodás, a csökkent védekezőképesség, a hormonzavar, a bakteriális fertőzés és a gyakori partnerváltás okozza. A gyulladás leggyakoribb jele a folyás, a nemi szervek kipirosodása, fájdalma, a rendszertelen menstruáció, a pecsételő vérzés, a nemi szervek megduzzadása és a nehezített vizeletürítés. Miközben a mikózis házilag is kezelhető, a gyulladásokkal azonnal orvoshoz kell fordulni, mert az elhanyagolt betegségnek vissza nem fordítható következményei lehetnek. Az orvos törletet vesz, ennek alapján állapítja meg, milyen gyulladásról van szó. A kezelést azonnal elkezdi. Az ismételt gyulladások meddőséget okozhatnak, ezért nem szabad félvállról venni őket. A kezelés általában helyileg történik kenőcsökkel és kúpokkal, vagy általánosan tablettával, esetleg sebészi beavatkozással.

elofizetes_uj_no_0.png

Nemi betegségek

Természetesen szólunk majd olyan általánosan ismert nemi betegségekről is, mint a vérbaj, a kankó vagy az AIDS, de ezeken kívül van számos olyan megbetegedés, amely alaposan megkínozhatja a nőket és (állandó vagy esetleges) partnereiket. A hüvelyi fertőzések legtöbbjét hüvelygyulladás követi, amelyet folyás, viszketés és égető érzés kísér. Az ok megállapításához nem elegendő az egyszerű kivizsgálás. Szükség van laboratóriumi vizsgálatokra és a hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálatára is. A produktív korban levő nők gyulladásos tüneteinek leggyakoribb oka a bakteriális vaginózis (hüvelyfertőzés), amely általában nemi érintkezéssel terjed. Legtöbbször nagy mennyiségű folyással jár együtt, amelynek halszaga van, s amely leginkább a nemi kapcsolat után jelenik meg. A bakteriális vaginózis sokszor semmiféle tünetet nem okoz, a betegséget csak a mikroszkópos vizsgálat fedezi fel. A betegségre jellemző, hogy nemcsak a nő, hanem partnerei számára is veszélyt jelent. Az orvos antibiotikumot ír elő, és ha nem használ, el kell kezdeni a szexuális partner kezelését is.

A másik leggyakoribb nemi betegség a trichomoniázis. A férfiaknál a betegség a húgyutakban jelenik meg, a nőknél a hüvelyben. Lappangási ideje 4-20 nap, de az is előfordul, hogy a betegség csak évek múlva mutatkozik meg. A trichomoniázis a nőknél sárgászöld, kellemetlen szagú folyással, fájdalommal, nehezített vagy fájdalmas vizeletürítéssel jelentkezik. A közösülés szintén fájdalmas vagy kellemetlen. A férfiaknál a betegség általában tünetek nélkül zajlik le, jelenlétére a női partner panaszai hívják fel a figyelmet. A hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálatával lehet diagnosztizálni. Bár a férfiak tünetmentesek, a kezelésnek mind a két félre ki kell terjednie. Megelőzésére óvszer és pesszárium használatát ajánlják az orvosok.

Emberben, állaton előfordul a Chlamydia trachomatis. Három fajtája van, és mind a három lassú, krónikus lefolyású betegséget okoz. Általában nemi érintkezés útján terjed, ismételten, kezelés után újra meg lehet betegedni. Leggyakrabban a 16-26 éves lányok kapják meg, akik gyakran váltogatják szexuális partnereiket, rosszul védekeznek vagy kábítószert fogyasztanak. A betegség tünetei közé tartozik a gyakori vizeletürítés, az erős vérzéssel járó menzesz, az enyhe alhasi fájdalom és a hőemelkedés.

Említenünk kell még a Herpes simplex vírust, amelynek jelenlétére kicsi hólyagok, éles fájdalom, égő, viszkető érzés utal. Néhány nap után a hólyagok felfakadnak, és apró pörkök maradnak utánuk. Külsőleg alkalmazott kenőcsökkel és vírusölő tablettákkal gyógyítható.

Most térjünk vissza a bevezetőben említett klasszikus nemi betegségekhez. A vérbaj, közismert nevén szifilisz nagyon veszélyes, baktérium okozta nemi betegség, amely leggyakrabban vaginális, anális vagy orális közösüléssel jut át egyik emberről a másikra. Sajnos, a beteg anya a magzatát is megfertőzheti. Felnőtteknél három héttel az érintkezés után a fertőzés helyén kemény, nem fájdalmas dudor jelenik meg, amely fekéllyé alakul át. Az ágyék nyirokmirigyei megduzzadnak. A szifilisznek több stádiuma van. A második stádium 6-12 héttel az első után jelenik meg. Ez alatt az idő alatt a szifilisz-baktériumok elárasztják az egész szervezetet, és szaporodnak. Ennek tipikus jele a nyirokcsomók megduzzadása és a vörös kiütések a bőrön. A harmadik stádium néhány hónap vagy év után kezdődik, szellemi leépülés és egyre fokozódó bénulás jellemzi. Gyógyítása általában antibiotikumokkal történik. Fontos, hogy a betegséget minél hamarabb felfedezzék. Megelőzésére alkalmas az óvszer, de azok a testrészek is fertőznek, amelyeket a kondom nem takar. A másik ember vérbajjal való tudatos megfertőzése büntetendő cselekmény.

A felelőtlen nemi élet másik mumusa a kankó, más néven gonorrhoea, amely a vizeletkiválasztó rendszert és a nemi szerveket támadja meg. Tünete férfiaknál a vizeletürítés közben érzett égető érzés, valamint zöldessárga váladék ürítése. Nőknél alhasi fájdalommal és gennyes folyással jelentkezik. Aki nem gyógyíttatja magát, a petevezeték károsodását és a meddőséget kockáztatja. Kezelése antibiotikumokkal történik.

S végül ejtsünk szót a HIV-ről is. A fertőzöttek száma folyamatosan emelkedik. Ne vegyük félvállról ezt a gyógyíthatatlan betegséget annak ellenére sem, hogy Szlovákia az enyhén fertőzött országok közé tartozik. A fertőzés vérrel történik, tehát csókkal, tárgyak, toalett, zuhany közös használatával nem. A szervezetbe bejutva a HIV vírus elsősorban a fehérvérsejteket támadja meg, ennek következtében összeomlik a szervezet védekezőrendszere. A megfertőzött szervezet a legegyszerűbb betegségeket sem tudja legyőzni. Egyelőre nincs gyógyszer a HIV vírus ellen, egyetlen fegyverünk a megelőzés. Óvszer, a megfelelő partner kiválasztása, a promiszkuitás kerülése és spermaölő fertőtlenítők használata – ennyit lehet ajánlani.

errol-nem-illik-beszelni-belso.jpg

Kitől várhatunk segítséget?

A nők elsősorban a barátnőikkel be-ószélik meg egészségügyi problémáikat. Jó helyzetben van az, akinek van kivel megbeszélnie, ha valami baja van. Másrészt azonban, hacsak nem orvos az említett barátnő, nem szabad csak az ő véleményére hallgatnunk. Mindenképpen tanácsos orvoshoz menni, ha a panaszok több napja tartanak, vagy ha olyan tüneteink vannak, amelyek akadályoznak bennünket a mindennapi munkavégzésben.

A nemi betegségek elleni harc legfontosabb eszköze a megelőzés. Nagyon fontos az intim higiénia szabályainak betartása is. Gondosan válogassuk meg, milyen kozmetikumokat használunk. A túlillatosított, rafinált zuhanyozógélek több bajt okoznak, mint hasznot. Vásároljunk parfümmentes szappanokat, amelyek pH-ér-téke megfelel a bőrnek. Ideális, ha a kozmetikum tejsavat is tartalmaz. A kínálatban már megtalálhatóak a teafaolajat tartalmazó készítmények, amelyek gátolják a nemkívánatos élesztőgombák elszaporodását. Óvatosnak kell lenni a hüvelyöblítésekkel (irrigálással) is, mert eltávolítják a hüvelyből a hasznos mikroflórát. Ugyanígy kell ügyelni a partner intim higiéniájára is, hiszen a nemi élet által össze vagyunk kapcsolva partnerünkkel.

Csak mérsékelten fogyasszunk édességet. A nyalánkságoknak nehéz ellenállni, ám ha túlzásba visszük az édességfogyasztást, a mikózis nem fog elkerülni bennünket! Az édességek hatására a belekben elszaporodnak a gombák, és átkerülnek a hüvelybe is. Külön kategóriát alkotnak az antibiotikumok. Ha már szedni kell őket, fogyasszunk probiotikumokat – laktobacilust tartalmazó joghurtokat és megfelelő táplálékkiegészítőket, amelyek megújítják a bél mikroflóráját. És végül essen szó a szexről is. Legyünk óvatosak, már ami a szexet illeti. Ha bármilyen tünetet észreveszünk magunkon, jusson eszünkbe, hogy a partnerünket is kezelni kell, hiszen legtöbbször a férfiak a bacilushordozók. Ha őket nem gyógyítják meg, akkor a nő betegsége minduntalan vissza fog térni. A kezelés alatt pedig közösüléskor végig óvszert kell használni.

Varga Klára
Kapcsolódó írásunk 
Cookies