Az archetípus a férfi ősi képe – a fogalmat Carl Jung vezette be, aki négy alaptípust írt le. A személyiség nem egységes, néha ezek a típusok részekben is jelen vannak a férfiban, egyik a másikkal verekedhet, vetekedhet.
Mind a négy archetípusnak van árnyékos oldala. Cserébe mind-egyik archetípus számos jó tulajdonságot fel tud magában ébreszteni – s az is jó, ha mi, nők is tudjuk, kit tisztelhetünk a férjünkben, apánkban, fiunkban
A Király az, aki rendet tesz a környezetében. Ha bölcs és igazságos, akkor a királyság virágzik. A nép érdekeit mindig a saját érdekei elé helyezi. Amennyiben az egóját helyezi előtérbe, zsarnok lesz belőle. Ez tévút.
A Mágus a titkok tudója, a bölcs férfi. Lehet mérnök, matematikus, filozófus, okos szakmák művelője. A Király tanácsadója, hideg racionalitással befolyásolja az érzelmi alapon született döntéseket. A Mágus negatív irányba is elmehet: ilyenkor manipulál, információkat tart vissza.
A Harcos az erő és a hűség. Teljes odaadással képes harcolni, de csak a világra ártalmas dolgokat rombolja le. Inkább cselekszik, mint gondolkodik, sokszor feláldozza a tett oltárán a kapcsolatait. Negatív megnyilvánulása, hogy sokszor érzelemmentes, s nehezen kezeli a hangulatváltozásait.
A Szerető az érzéki világ rabja, imádja a szépet. Minél több szeretetteljes kapcsolatra vágyik. Nehezen viseli a magányt. Eltér a többi archetípustól – de azokat pont az ő energiája tölti meg szeretettel. A szeretővel akkor nehéz, ha virágról virágra száll, amitől benső struktúrája széteshet. Emiatt depresszióba is eshet.
Ha a fiú megtanulja, hogy az ő érzelmei legitimek, akkor éretté, gazdaggá válik az érzelemvilága. Később az ilyen férfin érezzük, hogy nem viccel, nem bagatellizálja el a fajsúlyos témát csak azért, mert kellemetlen kimutatnia a szomorúságát. A dühét nem tölti ki máson, mivel tudja kezelni az indulatát. Így írható le az érzelmileg érett férfi.
MILYEN A FÉRFI?
Az érzelmileg érett férfinak gazdag az érzelemvilága. Tehát ő érez! – jelenti ki Mátyus Zoltán pszichoterapeuta, aki betekintést nyújt nekünk a férfiak működésébe. Megtudhatjuk, hogy mi minden nyomja a lelküket. A nő sokszor azt hiszi, hogy a férfit csak ő, a nő érdekli. Ellenben a férfit a nő elsősorban mint a másik nem izgató tagja érdekli. Ugyanakkor a férfi a többi férfit is figyeli, szívesen kategóriákba rendezi, hogy vele ellentétben milyen típus – a férfi számára a másik férfi minta. Tőle látja, hogy más módon is lehet viselkedni, helyzeteket kezelni; megkérdezi magától, hogy miért sikeresebb, miért jobb apa a másik férfi és így tovább.
Mátyus Zoltán (Pozsonypüspöki) pszichoterapeuta kedvenc témája a férfi érzelemvilága, kezdve a a kamaszkorral. Miképp támogathatják az anyák a fiaikat? Miben különbözik a férfi a nőtől? Valóban csak a Petőfi által leírt harcos kiállás az egyetlen elképzelhető magatartás egy férfi számára? Hogyan lesz a fiúból érett férfi? Ezekre a kérdésre keressük vele a választ.
Ha férfi vagy, légy férfi,
S ne hitvány gyönge báb,
Mit kény és kedv szerint lök
A sors idébb-odább.
Félénk eb a sors, csak csahol;
A bátraktól szalad,
Kik szembeszállanak vele...
Azért ne hagyd magad!
Petőfi Sándor
– Ki lehet jelenteni, hogy a férfiak és a nők teljesen másmilyenek?
– Szerintem minden általánosítás veszélyes, mert redukáljuk vele az életet. A helyén kell kezelni minden egyszerűsítést, mert normaként foghatjuk fel. S ha valami a normán kívül esik, az egy másik állapot lesz, amelyik nem normális, netán beteges. Az általánosítás abban tud a segítségünkre lenni, hogy megleljük a hasonlóságokat: a sémákkal ugyanis könnyebben megragadhatjuk a probléma gyökerét. A belső mechanizmusok különböznek a nemeknél, de ez nem jelenti azt, hogy nem találhatunk tipikusan férfiakra jellemző vonást egy nőben – vagy fordítva.
– Miben másak általában a férfiak?
– A belső biokémia mellett a neveltetéstől is függ, hogy milyen egy fiú: de talán nagyobb a férfiakban a tettrekészség. A kamasznak abból fakad öröme, ha cselekedhet, elguríthatja a labdát, felmászhat a fára, futhat. Szereti letapogatni a valóságot, ebből fakad saját értékének a megélése. A fiúk tesztoszteronszintje 7-től 12 éves koriga tízszerese a lányokénak. Ez azt jelenti, hogy erősebben dolgozik bennük a versenyszellem: ő akarja berúgni a gólt, majd bezsebelni érte a dicséretet. A lányok játék közben általában összefognak, cserélgetnek, megosztoznak. Társaságban élik meg az értéküket. (Persze tudunk bántalmazó lányokról is az iskolákban.)
Később a viselkedés módosul, közbeszól a szocializáció – vagyis a fiú, a lány meg akar felelni a csoport vele szemben támasztott elvárásainak. Más növeli vagy támadja a férfi – és más a nő önértékelését. A férfi sokkal inkább szereti maga mögött tudni azt, ami az ő értékét bizonyítja. A nő pedig jobban szereti maga körül tudni.
– Ez mit jelent?
– A férfi attól érez megelégedést, ha elmondhatja, hogy mennyi mindent letett az asztalra.
– Ha már a nevelésnél vagyunk: miképp támogathatják az anyák a fiaikat? Az anya sokszor a veszélyt látja gyermeke tettre kész viselkedésében...
– Igen. Veszélyt lát a gyerekre nézve, veszélyt a renoméjára nézve, veszélyt az érvényesülésére nézve. Ha túl kevés az elismerés, a jóváhagyás az édesanya részéről, akkor az anya megmarad egy bizonytalan tényezőnek a fiú életében. Az anyám lesz az, akivel sose tudom, hányadán állok. Tizenkét dolgot megcsináltam, ő a tizenharmadikért fog letolni. Ez marad meg a fiúban. Pedig az első, akivel meg akarja osztani a sikerét, pont az anya. Persze az sem jó, ha csak dicsérjük a gyerkőcöt, mert az illúziókba ringathatja, melyeket az élet nem támaszt alá.
– Mi itt az apa szerepe?
– Az apai megközelítésben ott a kihívás, a kaland, az adrenalin – és nem utolsósorban az elismerés, amit a fiú beavatásként él meg a férfilétbe. Ez lesz számára a pecsét, hogy a nagyfiúk elfogadnak, tehát okés vagyok. A fiúnak akkor van gondja, ha finom lelkű a habitusa, mert a többiek szemében ez gyengeségnek tűnhet. Emlékszem, hogy a fiam sulijában minden fiú focista akart lenni, rúgták a labdát, de a fiam ebből annyit látott, hogy a futballcipőikkel kirugdossák a szegény fűcsomókat a talajból. Elkezdte ezeket újra elültetni, hogy tovább éljenek. S kik csatlakoztak hozzá ebben az életmentő tevékenységben? Hát a lányok! Ami persze cikinek számított. Ilyenkor elindul a fiúnál kétkedés, hogy én okés vagyok? Erre a gyerek otthon kapja meg aztán az igazoló választ – ha megkapja. Ha nem, akkor ezzel a kérdőjellel fejlődik tovább.
– S mi lesz a következmény?
– Megpróbál kompenzálni, vagánykodni; csúnyán beszél, hogy beilleszkedhessen, pedig az ilyesmi nincs összhangban a valódi énjével. Nem lesz tehát elégedett, mert nem tud kapcsolódni önmagával.
Mátyus Zoltán
– Lépjünk át a felnőttkorba. Mi motivál egy férfit a szerelemben, mi teszi őt boldoggá? A nő sokszor csak erre kíváncsi.
– Megint csak nincs általános válasz. Van férfi, akit az tesz boldoggá, ha biztonságban tudhatja az övéit. Érzelmileg nem nagyon tud kötődni, de többletmunkát vállal annak érdekében, hogy a család semmiben se szenvedjen hiányt. Baj akkor van, ha a feleség is igényt tartana az idejére. A férfinak fontos a nő, de a nő mégsem érzi, hogy bőségesen szeretve lenne. S hogy miért? Mert nem tudja, hogy mi melegíti a férfi szívét; nem ismeri a szerelmi nyelvezetét. Sokszor jönnek hozzám válás előtt álló házaspárok, akik mindketten azt bizonygatják, hogy ők igyekeztek és törekedtek – a mellettük élő ember mégis hiányban élt. Sok esetben a férfi akkor tudja megélni, hogy szeretve van, ha a testén érzi, hogy kívánva van. Általánosítható talán, hogy a nőt az érzelmi fűtöttség viszi el az orgazmusig, a férfit pedig az orgazmus viszi el az érzelmi fűtöttségig. A férfi úgy érezheti: te engem nem szeretsz, mivel nem kívánsz, nem kezdeményezel. Fordított irányban ez úgy zajlik, hogy a nő azt gondolja: ha szeretnél, akkor nem csak szexre kellenék.
Olvass tovább: Milyen a férfi?