„Igazán szépen öltözködik” – mondták Zsófiról a barátnői. Ez igaz is volt. A szülői értekezletre tökéletes szabású világos kosztümben érkezett, a fülében gyöngy fülbevaló, és a táskája színe megegyezett a cipőével. Valóban szépen öltözködött. Csak halálosan unalmas volt.

Csak a jó ízlés? Így járhat minden nő, ha csak ízléses ruhákban jár. Nem lesz benne fantázia. Hiszen az ízlés nem más, mint csupa lemondás. Ezt se lehet fölvenni, azt se lehet fölvenni. Aki a jó ízlés szabályait betartja, az „jól öltözött” lesz. De nem káprázatos.

a-giccs-nem-bun-kezdo.jpg

Éppen ezért – minden korosztály – megengedhet magának egy kis kisiklást. Az extravaganciákkal azonban óvatosan kell bánni, akárcsak főzés közben a csilivel – egy csipet élettel tölti meg az ételt. Akár a giccs a női ruhatárat.  

A jól bevált giccs 

Miuccia Prada legújabb kollekciójához fantasztikus lakkcipőket választott, csillogó ékkövekkel, lángnyelv alakú pántokkal. Karl Lagerfeld őszi haute couture bemutatóján jópofa cipőkben küldte a mólóra manökenjeit: mindegyik cipő orrába apró elemlámpa volt szerelve. Marc Jacobs őszi kollekciójában nem tudott ellenállni a pettyes anyagoknak, Louis Vuitton pedig tavaszi ruháihoz a lányokra olyan strassz homlokpántot adott, amilyet ötéves kislányok szoktak a fejükre tenni.

A kifutók divatja persze fényévekre van a mindennap hordott ruháktól. A hétköznapi életben ezért óvatosan kell bánni a giccsel. Ha azonban betartunk pár szabályt, a végeredmény friss és fiatalos lesz.

A „kevert” gardrób 

Legfontosabb iránytűnk a visszafogottság. Ha például a flitterek mellett döntünk, ne legyünk tetőtől talpig flitteresek. Válasszunk csupán egyetlenegy „giccses” darabot, és azon a testrészünkön viseljük, amelyet hibátlannak érzünk. És ha flitteres a pólónk vagy a szoknyánk, ne vegyünk hozzá zebramintás retikült. 

Az extravagáns elemeket egyszerű darabokkal kombináljuk, azaz az alapot a klasszikus darabok adják.  A „kis fekete”, a fekete körömcipő, az egyszerű szabású farmer, a kosztümkabát vagy a sima fehér póló bármilyen extravaganciát elvisel. Például a leopárdminta ma már elnyűtt, a giccs határát súrolja, így ha nem akarunk olcsó nőnek látszani, akkor a többi darab ne legyen szexi. Tilos a mély kivágás vagy, ne adj’ isten, a fényes harisnya. A szolid elegancia vagy a férfias stílus illik hozzá.

minden_reggel_ujno.sk.png

Miért szeretjük a giccset? 

Egy-egy giccses darabbal kifejezhetjük, hogy van humorérzékünk. Ki kell persze nyilvánítanunk, hogy nem vesszük a giccset túlságosan komolyan. Ha például királykisasszonyos koronát teszünk a fejünkre, ne romantikus ruhát vegyünk fel hozzá, hanem ellenkezőleg: valami lezser, sportos darabbal semlegesítsük, például egy farmerdzsekivel. A H&M hajcsat vagy műanyag óriásgyűrű jót mutat a kasmírkardigán, selyemblúz vagy tökéletes szabású gyapjúblézer mellett. „Az elegáns darabokat mindig oldjuk olcsókkal. Negyvenöt felett a luxusmárkák halmozása végzetes hiba” – mondja divatbibliájában Inès de la Fressange, a nagy francia manöken.

Örüljünk 

Utolsó tanácsunk: a giccs azért van, hogy örömet szerezzen nekünk. Ne vegyünk sárga banános fülbevalót csak azért, mert most ez a divat. Figyeljünk oda titkos vágyainkra. Katicabogaras hajgumi? Pöttyös ruha? Flitteres póló? Miért ne?! S végül: bármit veszünk is fel, viseljük öntudatosan.

Varga Klára
Kapcsolódó írásunk 
Cookies