A felnőttek élete nem kedvez az új barátságoknak. A meglévőket is folyton próbára teszi és kikezdi. Ez az oka annak, hogy egy nap rájövünk: a sok régi barátnőnek nyoma sincs. És azzal az egypárral is, akik megmaradtak, hetekkel előre egyeztetünk időpontot, persze csak „ha valami közbe nem jön”.
A barátaink fontos helyet foglalnak el az életünkben, a felmérések szerint mégis egyre kevesebb időt szánunk rájuk. Vajon miért? Te mikor találkoztál utoljára a barátnőddel? Milyen gyakran hívjátok fel egymást? Hogyan lehet egyáltalán felnőttkorban új barátságokat kötni, ha a régieket is nehéz fenntartani?
Az első barátságot óvodásként kötöttem. Mónika a védelmezőm, hűséges barátnőm, megbízható társam lett. A séták alkalmával mindig egymás kezét fogtuk. A barátságunknak akkor lett vége, amikor első osztályos lettem, és őt másik iskolába íratták a szülei. Ekkor nemcsak őt veszítettem el, hanem minden illúziómat is a barátsággal kapcsolatban. Az osztályban nemigen barátkoztam senkivel, pedig reméltem, hogy újra lesz egy jó barátnőm, akiben megbízhatok. Aztán felső tagozaton minden megváltozott: kinyílt a világ, és nekem sok barátnőm lett. Gyűjtöttem őket a gimnáziumban és az egyetemen is, mint a pokémonokat. Abban az időben az a gondolat melengetett, hogy rokon lelkek vesznek körül, akikre számíthatok.
Huszonöt éves korom körül aztán váratlan törés következett be a barátságaimban. Méghozzá olyan megjegyzések formájában, mint „jövő héten beszélünk”, „majd keressük egymást”, „megnézem a naptáramat, és majd írok, mikor lesz időm”. Hány ilyen mondatot mondtunk, s hányat hallottunk? Sokat. És mennyi terv valósult meg? Egy sem. Sokat gondolkodtam rajta, mi rengette meg a barátságaimba vetett hitemet. Egyszerű választ találtam: a felnőttkor. A munka, a férj, a háztartás mókuskerekében nem maradt sem időm, sem energiám arra, hogy felhívjam a barátnőimet, végigüldögéljem a délutánt egy kávé mellett, esetleg órákig cseteljek.
Ne haragudj, nincs időm
Az a szomorú igazság, hogy az én történetem nem kivételes. Ezt az az amerikai tanulmány is alátámasztja, amelyet 2023-ban Viji Diane Kannan és Peter J. Veazie, a Rochesteri Egyetem két kutatója tett közzé. A felmérés végkövetkeztetése az, hogy egyre kevesebb időt töltünk a barátainkkal. A 15 és 24 év közötti korosztály tagjai 2003-ban még naponta 160 percet áldoztak a barátaikra – ez az idő 2023-ban 40 percre esett vissza.
A könyörtelen statisztikák olyan adatokat is közölnek, miszerint a 25–34 éves fiatalok már csak napi 20 percet töltenek a barátaikkal. Az pedig már nem lep meg senkit sem, hogy a 35 évnél idősebb emberek csak 15 percet szánnak a barátokra.
Nem tudhatjuk, hogy ezek a statisztikák ránk is vonatkoznak-e. Az viszont tény, hogy erősen szeparálódunk, és a dolgainkat mások segítsége nélkül oldjuk meg. Mivel nem kérünk segítséget, nem kerülünk kapcsolatban az emberekkel – s ebben nagy szerepet játszik az is, hogy szégyellünk másokkal beszélni a gondjainkról. Ráadásul a mai teljesítményorientált társadalomban egyszerűen nincs időnk a barátokra. Ezért nem csoda, ha előző este olyan üzenetet kapunk, amelyben a barátnő időhiányra hivatkozva lemondja a másnapi találkozót, vagy reggel felhív, és mentegetőzve azt mondja: „Ne haragudj, ma mégsem tudok elmenni, nem érkezem.”
Barátság és egészség
Lehet, hogy néha megkérdezzük magunktól, ugyan mire jó a barátság. Hiszen a szupermarket pénztárosnőjével is elbeszélgethetünk, és ott van a mesterséges intelligencia, amelyik még tudományosan megalapozott tanácsot is ad. De most mondunk egy meglepőt: a barátság létfontosságú az ember számára! A kutatások megállapították, hogy azok az emberek, akik magányosnak érzik magukat, gyakrabban betegek, és korábban halnak meg.
A barátság fontosságáról szól William J. Chopik amerikai pszichológus 2017-ben megjelent tanulmánya is. Kutatásai során arra a megállapításra jutott, hogy a barátság fontos építőköve az emberi boldogságnak, ezenkívül csökkenti a szorongást és a depressziót is. A szilárd barátságok enyhítik a magas vérnyomásra való hajlamot, minőségi álmot biztosítanak, és elősegítik a betegségekből való gyógyulást. Mindent összevetve a barátság az emberi kapcsolatok egyik különleges eleme, amely nélkülözhetetlen szerepet játszik az életünkben – ezért semmiképp sem szabad lemondanunk róla.
Minőségi barátság
Itt azonban hangsúlyozni kell, hogy nem igaz az az állítás, amely szerint annál boldogabbak vagyunk, minél több barátunk van. Magányosnak érezhetjük magunkat száz baráttal is, ha ezek a kapcsolatok nem elégítik ki érzelmi igényeinket, mert hiányzik belőlük a mélység és a bizalom. Úgy tetszik, hogy a barátságra, akárcsak az élet más területeire, egy egyszerű szabály vonatkozik: a minőség többet jelent, mint a mennyiség.
De mit kell értenünk a „minőségi barátság” kifejezésen? Jó minőségű barátság az, amikor kölcsönösen megbízhatunk egymásban, támogatjuk egymást, és ezek a tulajdonságok mindkét félnél egyformák és kiegyensúlyozottak. A gyakorlat azt mutatja, hogy felszínesebb azoknak az embereknek a barátsága, akiknek sok barátjuk van. Ez logikus is. Egy igaz barátság kialakítása időt és energiát igényel, s nem mindegy, hogy ezt az időt és energiát egy-két emberre – vagy tizenöt emberre osztjuk szét.
Hol találhatok barátot?
Világunkban az internet a kommunikáció fő eszköze. Érintőképernyős eszközökön sok applikáció elérhető, amelyek úgy működnek, mint a társkeresők, ám ezek segítségével barátokat lehet keresni. Mit tegyen az, akinek ez a módszer idegen? Vésse az eszébe, hogy aki otthon ül, az nem tud ismerkedni. A leghasznosabb út az, ha nyitunk az felé, ami érdekel bennünket. A hobbiknak köszönhetően előbb vagy utóbb megismerkedünk olyan emberekkel, akiket ugyanaz érdekel, ami bennünket, s akikkel könnyen szót érthetünk.
Össze is szedhetjük a bátorságunkat, és kezdeményezhetünk közös tevékenységeket. Rajziskolában vagy edzőteremben könnyebben ismerkedünk, mint úszótanfolyamon, bár ha kitartóak vagyunk, többször találkozhatunk ugyanazzal az emberrel, akinek először köszönünk, azután szót ejtünk vele erről-arról. Egy barátság kiépítéséhez azonban idő kell, ezt ne felejtsük el.
Az Új Nő tippjei
Hogyan ápoljuk a barátságainkat? Az alábbiakban néhány jó tanácsot olvashatnak.
- Figyeljünk oda a rendszeres kapcsolattartásra! Időnkét írjunk a barátainknak üzenetet vagy hívjuk fel őket telefonon. Senki sem állítja, hogy mindennap kell telefonálni, elég feltenni egy kérdést cseten keresztül: „Hogy vagy?” Ezt leírni tíz másodpercig sem tart.
- Szervezzünk közös programokat! Tervezzünk közös tevékenységeket, amelyekre kijelöljük a pontos időt. Egyezzünk meg, hogy együtt járunk jógára vagy futni.
- Tervezzünk előre! Minden találkozó végén egyezzünk meg egy konkrét időpontban, hogy legközelebb mikor találkozunk.
- Szánjunk több időt a közös kalandokra! Legalább évente egyszer töltsünk együtt egy hétvégét a legjobb barátnőnkkel vagy a baráti társaságunkkal. Mindegy, hogy wellnessezni megyünk vagy túrázni a hegyekbe. Az a lényeg, hogy minőségi időt töltsünk együtt.