„Vádolnak azzal, hogy hideg vagyok, sznob és távolságtartó. Akik ismernek, pontosan tudják, hogy egyáltalán nem vagyok ilyen. Ha valami, hát mindennek épp az ellenkezője igaz.”
Grace Kelly tisztában volt azzal, milyen kép él róla a világban. Tudta, hogy szeretetet és gyűlöletet egyaránt képes kiváltani.
Ezzel együtt szinte tökéletes volt. Világos bőre, szőke haja, kék szeme és nyúlánk alakja kivételes szépséggé tette. De legfőképpen az előkelősége volt kivételes: született tehetsége volt ahhoz, hogy eredeti módon és elegánsan tudjon megjelenni. 1982-ben egy tragikus autóbalesetben vesztette életét, ami a legkevésbé sem homályosította el a hollywoodi sztár legendáját, aki sikereinek csúcsán hagyta ott a mozit egy herceg szerelméért.
Ma is könyveket írnak róla, rendkívüli ruhatárát pedig számos helyen kiállították (köztük a londoni Victoria and Albert Museumban).
A nők a világon mindenütt példaképnek tartják. Ivanka Trump például a legutóbbi esküvőjére harmincezer dollárért készíttetett magának Vera Wang divattervezővel Grace Kelly-stílusú ruhát.
Mi is pontosan a „Grace Kelly-stílus"?
Hogy ezt megértsük, tudomásul kell vennünk, hogy Grace Kelly mindenekelőtt őfelsége a monacói hercegnő volt! Grace Patricia Kelly 1929-ben született Philadelphiában egy felső középosztálybeli család gyermekeként.
Apja, az ír származású John Brendan korábban kétkezi munkásként dolgozott, de aztán téglagyárosként komoly vagyonra tett szert. Nagybátyja, George színész és drámaíró volt, Pulitzer-díjat is nyert. Ő ültette el a színház iránti szeretetet Grace-ben, aki felvételt nyert a New York-i színművészeti akadémiára.
Négy évvel később, miután modellként és a televízióban már bemutatkozott, kapott egy kisebb szerepet. A rákövetkező évben már a Délidő (1952) című western főszerepét játszotta Gary Cooperrel.
Karrierjében azonban Alfred Hitchcock volt a meghatározó, akinek három emlékezetes filmjében szerepelt: az első a démoni Gyilkosság telefonhívásra volt, ezt követte a szövevényes Hátsó ablak, végül a sort a Fogjunk tolvajt detektívkomédia zárta, amely profetikus módon a Côte d'Azur-ön játszódik. A feszültségkeltés nagymestere így beszélt múzsájáról: „Csábító, anélkül, hogy szexi volna. A jeges felszín alatt belső tűz lobog benne, ami csodát tesz a filmvásznon.”
Alfred Hitchcock Hátsó ablakjában (1954) Grace Kelly az ötvenes évek divatjának elegánsabb oldalát testesíti meg. A Dior-féle New Look által ihletett ruha az Oscar-díjas jelmeztervező, Edith Head munkája.
Grace Kellyt erős kisugárzása tette páratlanná: a filmvásznon egyszerűen tündökölt. Filmbeli jelmezeit maga választotta. Persze, ezek mindig a divat csúcsát képviselték, mint például a Hátsó ablak trapéz alakú, hímzett derekú fehér tüllszoknyából és V nyakú fekete dzsömperből álló együttese, amely akár kiáltványa is lehetne az 1950-es évek divatjának.
Stílusának igazi ereje azonban az, hogy képes divatirányzatokon felülemelkedni. A Fogjunk tolvajt nem maradhat ki egyetlen nő életéből sem, aki jó tippeket akar kapni az öltözködéshez.
Grace-től elválaszthatalan volt az Hermes-táska, amit el is neveztek Kelly-nek. Ezzel rejtette el terhességét a fotósok elől 1956-ban. Az Hermes-bőrkesztyű és a Ray- Ban napszemüveg is a kedvence volt.
A színésznő imádta a gyöngysort, a kasmírgarbót, az angolos szabású tweedkosztümöt és a selyemblúzt, amelyek ma is nélkülözhetetlen darabjai a női ruhatárnak. Kedvenc kiegészítője, a ma már az ő tiszteletére Kellynek nevezett Hermés táska egyenesen az elegancia szinonimájává vált. A késő XIX. századi nyeregtáskákra emlékeztető retikülből csak azután lett kultikus tárgy, hogy a fényképészek ezzel a kezében kapták lencsevégre.
A színésznő már ikon volt, amikor a Paris Match fotózásán találkozott Rainier monacói herceggel.
Grace Kelly végső „szentesítésére" az esküvőjén került sor, amelyet 1956-ben tartottak a monte-carlói Szent Miklós-székesegyházban.
A menyasszony ruhája divattörténelmet írt: magas nyakú ingváll és uszályos fehér ruha több méter taftból, selyemből és gyöngyökkel kivarrt régi brüsszeli csipkéből. Ugyancsak gyöngyökkel ékesített haját hosszú tüllfátyol fedte.
Grace és Rainier herceg esküvője
Házassága után a hercegnő európaiasabbá tette külsejét, s az amerikai márkákról átállt olyan európai cégek termékeire, mint a Chanel, a Givenchy, a Grés és a Valentino. Első számú kedvence azonban a Dior volt, annak a különleges kapcsolatnak köszönhetően, amely a divatház kreatív igazgatói tisztségét betöltő Marc Bohanhoz fűzte. Bohan tervezte a Grace és Rainier házasságából született három gyerek, Caroline és Stephanie hercegnők, valamint Albert herceg ruháit.
A volt színésznő egyszer így nyilatkozott: „Ha van valami, ami távol áll tőlem, az az, hogy a vásárlás öröméért vásároljak. Inkább úgy vélem, az a helyes, ha megtisztelem azokat az embereket, akik ilyen szép dolgokat alkotnak, és örömet szerzek azoknak, akik látnak engem bennük.”
Grace Kelly Monte-Carlót a világ egyik legragyogóbb helyévé változtatta, s mesés bálokat szervezett. Fonatos-kontyos hajkölteményei csak fokozták uralkodói megjelenését.